Prezident Shavkat Mirziyoyev Termizda tashkil etilgan etnoshaharchaga tashrif buyurdi. Loyiha Surxondaryo viloyatining tarixi, an'anaviy hunarmandchiligi va san'atini namoyish qilish uchun zamonaviy infratuzilmaga ega madaniy-dam olish maskani sifatida amalga oshirildi.
Majmua 10 million dollarlik investitsiyalar hisobiga qurilgan. Olti gektar maydonda tarixiy uslubda binalar, oilaviy mehmonxona, dombira ustaxonasi, baxshi san'ati ekspozitsiyasi, milliy oshxona restorani, bolalar o‘yin maydonchasi va musiqiy favvoralar barpo etilgan.
Shaharcha yiliga 180 ming sayyohni qabul qila oladi, bu yerda 250 kishi uchun doimiy ish o‘rinlari yaratiladi. Mehmonlar hunarmandlar mahsulotlarini sotib olish bilan birga, ularning tayyorlanish jarayonini kuzatishlari mumkin.
Prezident turistik majmuada yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi, hunarmandlar bilan suhbatlashdi va tashrif buyuruvchilar uchun tayyorlangan badiiy dasturni tomosha qildi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил этногородок, созданный в Термезе. Проект реализован как культурно-досуговое пространство с современной инфраструктурой для демонстрации истории Сурхандарьи, традиционных ремесел и искусства региона.
Комплекс был построен за счет инвестиций в размере 10 миллионов долларов. На площади в шесть гектаров возведены здания в историческом стиле, семейный гостевой дом, мастерская домбры, экспозиция искусства бахши, ресторан национальной кухни, детская игровая площадка и музыкальные фонтаны.
Городок способен обслуживать 180 тысяч туристов в год, здесь будут созданы постоянные рабочие места для 250 человек. Гости могут не только приобрести изделия ремесленников, но и наблюдать за процессом их изготовления.
Президент ознакомился с условиями, созданными в туристическом комплексе, побеседовал с ремесленниками и посмотрел подготовленную для посетителей художественную программу.