Borge Brende Jahon Iqtisodiy Forumi (JIF) prezidenti va bosh direktori lavozimlaridan iste'foga chiqdi. Bu qaror uning vafot etgan moliyachi va jinoyatchi Jeffrey Epstin bilan aloqalari oshkor bo‘lganidan keyin qabul qilindi.
Brende, sobiq Norvegiya tashqi ishlar vaziri, 2017-yildan beri JIF prezidenti bo‘lib ishlagan. U o‘z ketishini payshanba kuni e'lon qildi. Bu AQSh Adliya vazirligi o‘tgan oyda chiqargan hujjatlar tufayli Epstin bilan aloqalari oshkor bo‘lgan taniqli shaxslar qatoriga qo‘shildi.
Brende bayonotida: "Ehtiyotkorlik bilan o‘ylab ko‘rib, men Jahon Iqtisodiy Forumi prezidenti va bosh direktori lavozimidan iste'foga chiqishga qaror qildim. Bu yerda o‘tkazgan 8,5 yilim juda mazmunli bo‘ldi", deb aytdi. U Epstin haqida gapirmadi.
Uning ketishi JIFning mustaqil tergovini boshlaganidan bir necha hafta o‘tgach sodir bo‘ldi. Hujjatlarda Brendening Epstin bilan uchta biznes kechki ovqati borligi va elektron pochta orqali aloqada bo‘lgani ko‘rsatilgan.
Epstin 2008-yilda voyaga yetmagan shaxsni fohishalikka undaganlikda ayblanib, qamoqda bir yil o‘tkazgan. U 2019-yilda qayta ochilgan tergov paytida qamoqda o‘z joniga qasd qilgan.
Brende o‘tgan oyda bergan bayonotida, 2018-yilda Nyu-Yorkka tashrifi chog‘ida sobiq Norvegiya siyosatchisi Terje Rod-Larsen tomonidan taklif qilingan kechki ovqatda Epstin bilan uchrashganini aytdi. U keyingi yili yana ikki marta shunday kechki ovqatda qatnashgan.
U: "Men Epstinning o‘tmishi va jinoyat faoliyati haqida hech qanday ma'lumotga ega emasdim", deb ta'kidladi.
JIFning hammuassislari Andre Hoffmann va Larry Fink mustaqil tekshiruv yakunlanganini va Brendening Epstin bilan aloqalari haqida qo‘shimcha muammolar topilmaganini aytdi.
JIFning Alois Zwinggi vaqtincha prezident va bosh direktor vazifasini bajaradi. Forumning kuzatuv kengashi yangi rahbarni tanlashni nazorat qiladi.
Epstin bilan aloqalari tufayli Norvegiyada Thorbjorn Jagland, Rod-Larsen va uning rafiqasi Mona Juul hamda shahzoda Mette-Marit tergov qilinmoqda. Birlashgan Qirollik, Fransiya va Slovakiya kabi davlatlarda ham taniqli shaxslar Epstin bilan aloqalari tufayli ishdan bo‘shatilgan yoki hibsga olingan.

Borge Brende has resigned as president and CEO of the World Economic Forum (WEF) following revelations of his links with the late financier and convicted sex offender Jeffrey Epstein.
Brende, a former Norwegian foreign minister who has led the WEF since 2017, announced his departure on Thursday. He joins prominent figures who have left their positions after their contacts with Epstein were disclosed in files released by the US Department of Justice last month.
In a statement, Brende said: "After careful consideration, I have decided to step down as President and CEO of the World Economic Forum. My 8.5 years here have been profoundly rewarding." He did not mention Epstein.
His resignation came several weeks after the WEF, organizer of the annual Davos summit, launched an independent investigation into his relationship with Epstein. The files revealed that Brende had three business dinners with Epstein and communicated with him via email and text messages.
Epstein was convicted in 2008 of procuring a minor for prostitution and served about a year in prison. His contacts with a network of influential figures continued until an investigation was reopened in 2019. Epstein died by suicide in prison that year while facing sex trafficking charges.
Brende stated earlier this month that during a 2018 visit to New York, he received an invitation from former Norwegian politician Terje Rod-Larsen to a dinner with other leaders, including Epstein. He attended two similar dinners the following year.
He said: "I was completely unaware of Epstein’s past and criminal activities," adding that he regrets not conducting a more thorough background check.
WEF co-chairs Andre Hoffmann and Larry Fink announced that an independent review of Brende's ties with Epstein has concluded. The findings stated there were no additional concerns beyond what had been previously disclosed.
Alois Zwinggi will serve as interim president and CEO. The WEF's board of trustees will oversee the leadership transition, including identifying a permanent replacement.
Epstein's links to business and political leaders have led to arrests and resignations globally. In Norway, Thorbjørn Jagland, Terje Rod-Larsen and his wife Mona Juul, and Crown Princess Mette-Marit are under scrutiny. In the UK, France, and Slovakia, other prominent figures have faced consequences due to Epstein connections.