Borge Brende Jahon Iqtisodiy Forumi (JIF) prezidenti va bosh direktori lavozimlaridan iste'foga chiqdi. Bu qaror uning vafot etgan moliyachi va jinoyatchi Jeffrey Epstin bilan aloqalari oshkor bo‘lganidan keyin qabul qilindi.
Brende, sobiq Norvegiya tashqi ishlar vaziri, 2017-yildan beri JIF prezidenti bo‘lib ishlagan. U o‘z ketishini payshanba kuni e'lon qildi. Bu AQSh Adliya vazirligi o‘tgan oyda chiqargan hujjatlar tufayli Epstin bilan aloqalari oshkor bo‘lgan taniqli shaxslar qatoriga qo‘shildi.
Brende bayonotida: "Ehtiyotkorlik bilan o‘ylab ko‘rib, men Jahon Iqtisodiy Forumi prezidenti va bosh direktori lavozimidan iste'foga chiqishga qaror qildim. Bu yerda o‘tkazgan 8,5 yilim juda mazmunli bo‘ldi", deb aytdi. U Epstin haqida gapirmadi.
Uning ketishi JIFning mustaqil tergovini boshlaganidan bir necha hafta o‘tgach sodir bo‘ldi. Hujjatlarda Brendening Epstin bilan uchta biznes kechki ovqati borligi va elektron pochta orqali aloqada bo‘lgani ko‘rsatilgan.
Epstin 2008-yilda voyaga yetmagan shaxsni fohishalikka undaganlikda ayblanib, qamoqda bir yil o‘tkazgan. U 2019-yilda qayta ochilgan tergov paytida qamoqda o‘z joniga qasd qilgan.
Brende o‘tgan oyda bergan bayonotida, 2018-yilda Nyu-Yorkka tashrifi chog‘ida sobiq Norvegiya siyosatchisi Terje Rod-Larsen tomonidan taklif qilingan kechki ovqatda Epstin bilan uchrashganini aytdi. U keyingi yili yana ikki marta shunday kechki ovqatda qatnashgan.
U: "Men Epstinning o‘tmishi va jinoyat faoliyati haqida hech qanday ma'lumotga ega emasdim", deb ta'kidladi.
JIFning hammuassislari Andre Hoffmann va Larry Fink mustaqil tekshiruv yakunlanganini va Brendening Epstin bilan aloqalari haqida qo‘shimcha muammolar topilmaganini aytdi.
JIFning Alois Zwinggi vaqtincha prezident va bosh direktor vazifasini bajaradi. Forumning kuzatuv kengashi yangi rahbarni tanlashni nazorat qiladi.
Epstin bilan aloqalari tufayli Norvegiyada Thorbjorn Jagland, Rod-Larsen va uning rafiqasi Mona Juul hamda shahzoda Mette-Marit tergov qilinmoqda. Birlashgan Qirollik, Fransiya va Slovakiya kabi davlatlarda ham taniqli shaxslar Epstin bilan aloqalari tufayli ishdan bo‘shatilgan yoki hibsga olingan.

Бёрге Бренде подал в отставку с постов президента и генерального директора Всемирного экономического форума (ВЭФ) после раскрытия его связей с покойным финансистом и осужденным преступником Джеффри Эпштейном.
Бренде, бывший министр иностранных дел Норвегии, возглавлявший ВЭФ с 2017 года, объявил о своем уходе в четверг. Он присоединился к ряду prominent figures, покинувших свои должности после раскрытия их контактов с Эпштейном в документах, опубликованных Министерством юстиции США в прошлом месяце.
В заявлении Бренде сказал: "После тщательного рассмотрения я решил уйти с поста президента и генерального директора Всемирного экономического форума. Мои 8,5 лет здесь были чрезвычайно rewarding". Он не упомянул Эпштейна.
Его отставка последовала через несколько недель после того, как ВЭФ, организатор ежегодного саммита в Давосе, начал независимое расследование его отношений с Эпштейном. В документах раскрылось, что у норвежца было три деловых ужина с финансистом, а также переписка по email и SMS.
Эпштейн был осужден в 2008 году за вовлечение несовершеннолетнего в проституцию и провел около года в тюрьме. Его контакты с network влиятельных лиц продолжались до повторного расследования в 2019 году. Эпштейн покончил с собой в тюрьме в том же году, обвиняемый в торговле несовершеннолетними.
Бренде в заявлении ранее в этом месяце пояснил, что во время визита в Нью-Йорк в 2018 году получил приглашение от бывшего норвежского политика Терье Род-Ларсена на ужин с другими лидерами, включая Эпштейна. В следующем году он посетил еще два подобных ужина.
Он заявил: "Я совершенно не знал о прошлом и преступной деятельности Эпштейна", добавив, что сожалеет о недостаточном расследовании его фона.
Сопредседатели ВЭФ Андре Хоффман и Ларри Финк сообщили, что независимая проверка связей Бренде с Эпштейном завершена. Выводы показали отсутствие дополнительных проблем помимо ранее раскрытого.
Алоис Цвинги будет исполнять обязанности президента и генерального директора ВЭФ временно. Совет попечителей форума oversee переход руководства, включая поиск постоянной замены.
Связи Эпштейна с business и политическими лидерами привели к арестам и отставкам в нескольких странах. В Норвегии Торбьёрн Ягланд, Терье Род-Ларсен и его жена Мона Юль, а также кронпринцесса Метте-Марит подверглись scrutiny. В Великобритании, Франции и Словакии prominent figures также столкнулись с последствиями из-за связей с Эпштейном.