Ommaviy axborot vositalari AQShning beshinchi avlod F-22 Raptor qiruvchi samolyotlarini Buyuk Britaniyadan Isroilga joylashtirgani haqida ma'lumot berdi. Amerika rasmiylari samolyotlarning Yaqin Sharqqa yo'naltirilganligini tasdiqladi, ularning bir qismi allaqachon yetib kelgan. Bu harakat Eron yadro dasturi bo'yicha yangi muzokaralar boshlanishi arafasida AQShning mintaqadagi harbiy mavjudligini kuchaytirishning bir qismi sifatida ko'rilmoqda.
The New York Times gazetasining ma'lumotlariga ko'ra, o'nlab F-22 samolyotlari 24-fevral kuni Buyuk Britaniyaning RAF Lakenheath bazasidan havoga ko'tarilgan. Nashr parvozlarni kuzatish, video yozuvlar va aviatsiya kuzatuvchilari materiallariga tayangan holda, samolyotlarning bir qismi ilgari AQShdan u erga joylashtirilganligini va parvoz paytida ularga yoqilg'i quyish samolyotlari hamrohlik qilganligini ta'kidlaydi.
NYT yozishicha, jangovar samolyotlar ko'pincha ma'lumotlarni yashirganligi sababli, qiruvchilar ochiq parvoz kuzatish servislarida ko'rsatilmagan. Biroq, ular bilan birga uchgan yoqilg'i quyish samolyotlari kunning ikkinchi yarmida O'rta er dengizi ustida qayd etilgan, bu ularning Yaqin Sharqqa uchganligini ko'rsatishi mumkin.
AQSh Harbiy-havo kuchlarining iste'fodagi general-leytenanti Devid Deptula bu joylashtirish Eron nisbatan qattiqroq pozitsiyaga tayyorgarlik va Isroil bilan harakatlarni muvofiqlashtirishni ko'rsatishi mumkinligini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, bu Tehron Vashingtonning shartlarini qabul qilishdan bosh tortsa, harbiy variantlarni jiddiy ko'rib chiqishni anglatadi.
AQSh Harbiy-havo kuchlarining tavsifiga ko'ra, F-22 kam seziladigan yangi avlod qiruvchi bo'lib, havoda ham, erda ham nishonlarni yo'q qila oladi. NYT eslatib o'tadiki, oldingi operatsiyalar paytida AQShda bunday samolyotlar strategik B-2 bombardimonchilariga hamrohlik qilgan.
Anadolu Agency ochiq manbalardagi razvedka ma'lumotlariga tayanib, AQSh Yaqin Sharqda 300 dan ortiq harbiy samolyotni to'plaganini xabar qilmoqda. Agentlikning ma'lumotlariga ko'ra, ular asosan Qatardagi Al-Udeid, Iordaniyadagi Muaffaq Salti va Saudiya Arabistonidagi Prince Sultan aviabazalarida, shuningdek, USS Abraham Lincoln va USS Gerald R. Ford aviatashuvchilarida joylashtirilgan.
Anadoluning ma'lumotlariga ko'ra, yanvar oyi boshidan boshlab AQSh Markaziy qo'mondonligi ushbu guruhni shakllantirish uchun taxminan 270 ta logistika reysini amalga oshirgan. Agentlik, shuningdek, mintaqaga Patriot va THAAD raketa-qarshi mudofaa tizimlarini joylashtirish haqida xabar beradi.
Agentlik murojaat qilgan ochiq manbalarga ko'ra, guruh tarkibida turli yordamchi va zarba beruvchi samolyotlar, jumladan, taxminan 48 ta F-16 va 42 ta F-35 qiruvchilari mavjud. Shu bilan birga, strategik B-2 bombardimonchilarining so'nggi paytlarda harakatlari qayd etilmagan.

В средствах массовой информации появились сведения о переброске США истребителей пятого поколения F-22 Raptor из Великобритании в Израиль. Американские официальные лица подтвердили, что самолёты направлялись на Ближний Восток, часть из них уже прибыла. Этот шаг рассматривается как элемент усиления военного присутствия США в регионе накануне нового раунда переговоров по иранской ядерной программе.
По данным The New York Times, десятки F-22 24 февраля поднялись в воздух с базы RAF Lakenheath в Великобритании. Издание, ссылаясь на мониторинг полётов, видеозаписи и материалы авиационных наблюдателей, отмечает, что часть самолётов ранее была переброшена туда из США, а при вылете их сопровождали самолёты-заправщики.
Как пишет NYT, истребители не отображались на открытых сервисах отслеживания полётов, поскольку боевые самолёты часто скрывают данные. Однако самолёты-заправщики, вылетевшие вместе с ними, во второй половине дня были зафиксированы над Средиземным морем, что может указывать на их перелёт на Ближний Восток.
Уточняется, что отставной генерал-лейтенант ВВС США Дэвид Дептула заявил, что переброска может свидетельствовать о подготовке к более жёсткой позиции в отношении Ирана и возможной координации действий с Израилем. По его словам, это указывает на серьёзное рассмотрение военных вариантов в случае отказа Тегерана принять условия Вашингтона.
По описанию ВВС США, F-22 является малозаметным истребителем нового поколения, способным поражать цели как в воздухе, так и на земле. NYT напоминает, что во время предыдущих операций США такие самолёты сопровождали стратегические бомбардировщики B-2.
Как сообщает Anadolu Agency со ссылкой на данные разведки из открытых источников, США сосредоточили на Ближнем Востоке более 300 военных самолётов. По информации агентства, они размещены преимущественно на авиабазах Аль-Удейд в Катаре, Муваффак Салти в Иордании и Принс Султан в Саудовской Аравии, а также на авианосцах USS Abraham Lincoln и USS Gerald R. Ford.
По данным Anadolu, с начала января Центральное командование США выполнило около 270 логистических рейсов для формирования этой группировки. Агентство также сообщает о переброске в регион систем противоракетной обороны Patriot и THAAD.
Согласно сведениям открытых источников, на которые ссылается агентство, в составе группировки находятся различные вспомогательные и ударные самолёты, включая около 48 истребителей F-16 и 42 F-35. При этом перемещения стратегических бомбардировщиков B-2 в последнее время не фиксировались.
По оценкам открытых источников, более 250 ударных истребителей, состоящих на вооружении Израиля, фактически удваивают совокупный воздушный потенциал союзников в регионе.