Hillary Clinton payshanba kuni AQSh Vakillar Palatasi qo'mitasi oldida guvohlik beradi, bu qo'mita vafot etgan jinsiy jinoyatchi Jeffrey Epsteinning jinoyatlarini tergov qilmoqda.
So'nggi paytlarda, sobiq Demokratik davlat kotibi va prezidentlikka nomzod Hillary Clinton hamda uning eri, sobiq Prezident Bill Clinton, Vakillar Palatasining Nazorat qo'mitasi oldida guvohlik berishga rozi bo'lishdi.
Ikkalasi ham oldinroq guvohlik berish talablariga qarshilik ko'rsatib, ularni siyosiy motivatsiyali deb ta'riflagan edi. Ularning guvohlik berishga rozi bo'lishi Kongressga nisbatan hurmatsizlik jarayonlarining oldini oldi.
Hillary Clinton Epstein bilan uchrashgan yoki suhbatlashganini eslamasligini aytdi. Uning eri, Epsteinni bilgan, har qanday noto'g'ri harakat yoki Epsteinning jinoyatlari haqida bilimini rad etdi.
Bill Clinton Epstein bilan aloqani 20 yil oldin uzganini aytdi va moliyachi bilan hech qachon aloqada bo'lmaganidan afsus bildirdi. Epstein 2019 yilda vafot etdi.
Bill Clinton o'z guvohligini juma kuni berishi kutilmoqda.
Hillary Clinton o'tgan hafta Berlinda BBCga bergan intervyusida, guvohlik berish Respublikachilarning Trumpning Epstein bilan aloqasi haqidagi savollardan e'tiborni chalg'itish uchun hiyla ekanligini aytdi.
U Epstein bilan hech qachon uchrashmaganini, lekin uning ayblangan hamkori Ghislaine Maxwell bilan "bir necha marta" uchrashganini tasdiqladi. Maxwell 2010 yilda Nyu-Yorkda ularning qizi Chelsea Clintonning to'yida qatnashgan.
Clintonlar guvohlik berishga rozi bo'lishlari ularning qat'iy pozitsiyasidan burilishni bildirdi va bu Vakillar Palatasida hurmatsizlik ovoz berish xavfi paydo bo'lganda sodir bo'ldi.
Qo'mitaning ba'zi Demokratik a'zolari hurmatsizlik jarayonlarini boshlash uchun ovoz berishdi.
Clintonlar ilgari qo'mitaning Respublikachi rahbari James Comerni tergovni olib borishda "partiyaviy siyosat"da ayblagan. Ular sud chaqiruvlarini "Prezident Trump yo'naltirganidek, siyosiy raqiblarni xijolat qilishga urinish" deb ta'riflagan.
Ular Epstein haqida "cheklangan ma'lumot"ni qamrab olgan qasamyod qilingan bayonotlarni allaqachon taqdim etganliklarini ta'kidladilar.
Shunga qaramay, Bill Clintonning matbuot kotibi aytishicha, ular guvohlik beradi va "hamma uchun qo'llaniladigan precedent o'rnatishni kutmoqda".
Comer o'z navbatida, Clintonlarning ikkalasidan ham guvohlik olish harakati "hech kim qonundan yuqori emas"ligini ko'rsatish uchun ikki partiyaviy harakat ekanligini aytdi.
Bill Clinton Adliya vazirligi tomonidan Epsteinning jinoyatlari bo'yicha federal tergovlar paytida ochilgan materiallarni bosqichma-bosqich e'lon qilishda chiqarilgan matn va fotosuratlarida paydo bo'ladi.
Fayllar kengroq tarzda Epsteinning ko'plab taniqli shaxslar, jumladan, jinsiy jinoyatlar uchun ayblanganidan keyin ham, aloqalarining kengayishini ochib beradi.
Fayllarda paydo bo'lgan boshqalar singari - jumladan, hozirgi prezident Donald Trump, u ilgari Epstein bilan o'z aloqasiga ega edi - hujjatlarda paydo bo'lish har qanday noto'g'ri harakatni anglatmaydi.
Clintonlarning eshitishlari Nyu-York shtatidagi Chappaqua shahrida, ularning uyi yaqinida bo'lib o'tadi. Bunday guvohliklar odatda yopiq eshiklar ortida bo'lib o'tsa-da, Clintonlar o'z guvohliklarini ommaviy bo'lishi uchun kurashdilar, shunda ularning dalillarining tanlangan qismlari OAVga sizdirilmasligi uchun.
Qo'mitaning ham Demokratik, ham Respublikachi a'zolari Hillary Clintonning guvohligidan keyin muxbirlarga murojaat qilishlari kutilmoqda, bu 11:00 EST (16:00 GMT) da rejalashtirilgan.

Хиллари Клинтон в четверг даст показания перед комитетом Палаты представителей США, который расследует преступления покойного сексуального преступника Джеффри Эпштейна.
Бывший государственный секретарь-демократ и кандидат в президенты недавно согласилась вместе со своим мужем, бывшим президентом Биллом Клинтоном, дать показания Комитету по надзору Палаты представителей.
Ранее оба сопротивлялись требованиям явиться, называя их политически мотивированными. Их согласие дать показания предотвратило возможные процедуры неуважения к Конгрессу.
Хиллари Клинтон заявила, что не помнит встреч или разговоров с Эпштейном. Её муж, который знал Эпштейна, отрицает какие-либо правонарушения или осведомлённость о преступлениях Эпштейна.
Билл Клинтон заявил, что разорвал связи с Эпштейном два десятилетия назад, и выразил сожаление о своей ассоциации с финансистом, умершим в 2019 году.
Ожидается, что он даст свои показания в пятницу.
В интервью BBC на прошлой неделе в Берлине Хиллари Клинтон назвала дачу показаний республиканской уловкой, чтобы отвлечь внимание от вопросов об ассоциации Трампа с Эпштейном.
Она подтвердила, что никогда не встречалась с Эпштейном, но встречалась с его осуждённой сообщницей Гислен Максвелл "несколько раз". Максвелл присутствовала на свадьбе дочери пары, Челси Клинтон, в 2010 году в Нью-Йорке.
Согласие Клинтонов дать показания стало разворотом от их прежней позиции и произошло на фоне потенциального голосования о неуважении к Конгрессу в Палате представителей.
Некоторые демократические члены комитета проголосовали за начало процедур неуважения.
Клинтоны ранее обвиняли республиканского лидера комитета Джеймса Комера в "партийной политике" в ведении расследования. Они назвали судебные повестки "не более чем уловкой, чтобы попытаться опозорить политических соперников, как это направлял президент Трамп".
Они настаивали, что уже представили под присягой заявления, охватывающие "ограниченную информацию", которую они имели об Эпштейне.
Тем не менее, они явятся, заявил представитель Билла Клинтона, и "с нетерпением ждут установления прецедента, который применяется ко всем".
Со своей стороны, Комер заявил, что усилия по получению показаний от обоих Клинтонов являются двухпартийным шагом, чтобы показать, что "никто не выше закона".
Билл Клинтон фигурирует в текстах и фотографиях, недавно поэтапно опубликованных Министерством юстиции США в рамках раскрытия материалов, обнаруженных во время федеральных расследований преступлений Эпштейна.
Файлы в более широком смысле раскрывают масштабы связей Эпштейна с многочисленными известными лицами, в том числе после его осуждения за сексуальные преступления.
Как и в случае с другими, фигурирующими в файлах — включая нынешнего президента Дональда Трампа, который ранее имел свою ассоциацию с Эпштейном — появление в документах не подразумевает каких-либо правонарушений.
Слушания Клинтонов пройдут в Чаппакуа, Нью-Йорк, недалеко от их дома. Такие показания обычно проходят за закрытыми дверями, хотя Клинтоны боролись за то, чтобы их показания были публичными, чтобы избранные части их свидетельств не могли быть слиты в СМИ.
Ожидается, что как демократические, так и республиканские члены комитета выступят перед журналистами после показаний Хиллари Клинтон, запланированных на 11:00 по восточному времени (16:00 GMT).
Ожидаемые показания Билла Клинтона в пятницу станут первым случаем, когда бывший президент США даёт показания перед конгрессом с 1983 года, когда это сделал Джеральд Форд.