AQSh va Eron rasmiylari mojaroni oldini olish uchun muhim hisoblangan uchinchi bosqich bilvosita muzokaralarini Jenevada o‘tkazdi. Prezident Donald Trump yadro kelishuviga erishilmasa, Eronga zarba berish bilan tahdid qilmoqda.
Muzokaralar 2003-yildagi AQSh boshchiligidagi Iroq bosqinidan beri O‘rta Sharqdagi eng katta AQSh harbiy kuchayishi fonida bo‘lib o‘tmoqda. Eron esa har qanday hujumga kuch bilan javob berishga va‘da berdi.
Payshanba kuni bo‘lib o‘tgan muzokaralar uch soatdan keyin to‘xtatildi. Vositachi sifatida ishtirok etayotgan Ummon tashqi ishlar vaziri Badr Albusaidi muzokarachilar "ijodiy va ijobiy g‘oyalar" almashganini va tanaffusdan keyin qaytishlarini aytdi. U "Ko‘proq yutuqlarga erishishni umid qilamiz" deb qo‘shdi.
Biroq kelishuv imkoniyatlari hali aniq emas. Trump inqirozni diplomatik yo‘l bilan hal qilishni afzal ko‘rishini aytgan bo‘lsa-da, Eronga cheklangan zarba berishni ham ko‘rib chiqayotganini bildirdi.
Eron AQShning uranni boyitishni to‘xtatish talabini rad etdi, ammo o‘z yadro dasturi haqida ba‘zi imtiyozlar berishga tayyorligi haqida belgilar mavjud. Muzokaralarda Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi, AQSh tomonidan esa maxsus elchi Steve Witkoff va Trumpning kuyovi Jared Kushner ishtirok etmoqda.
So‘nggi haftalarda AQSh minglab askarlar va Trump "armada" deb atagan harbiy kuchlarni, jumladan ikkita samolyot tashuvchi va boshqa harbiy kemalarni mintaqaga yubordi.
Trump o‘tgan oy Eronga bomba tashlash bilan tahdid qilgan edi. Biroq keyinchalik uning e‘tibori Eronning yadro dasturiga qaratildi. AQSh va Isroil o‘nlab yillar davomida Eronni yashirincha yadro quroli ishlab chiqishga urinishda ayblab kelgan.
Trump Kongressdagi nutqida Eronning "tez orada" AQShga yetib borishga qodir raketa qurish ustida ishlayotganini va yadro quroli dasturini "qayta boshlash" niyatida ekanini da‘vo qildi.
Eron tashqi ishlar vaziri ijtimoiy tarmoqlarda Eron "hech qanday sharoitda yadro quroli ishlab chiqarmasligini" e‘lon qildi. Eron takliflari ommaviy axborot vositalarida e‘lon qilinmagan, ammo Jenevadagi muzokaralar uran boyitish uchun mintaqaviy konsorsium yaratish, yuqori darajada boyitilgan uran zaxiralari va monitoring mexanizmlari haqida g‘oyalarni o‘z ichiga olishi mumkin.

US and Iranian officials have held a third round of indirect talks in Geneva, viewed as crucial to averting conflict. President Donald Trump has threatened to strike Iran if a nuclear deal is not reached.
The discussions occur amid the largest US military buildup in the Middle East since 2003, with Iran vowing to respond forcefully to any attack.
Thursday's talks were adjourned after three hours. Omani Foreign Minister Badr Albusaidi, acting as mediator, said negotiators exchanged "creative and positive ideas" and would return after a break. "We hope to make more progress," he added.
However, prospects for an agreement remain unclear. While Trump has expressed preference for diplomatic resolution, he is also considering limited strikes on Iran to pressure its leaders.
Iran has rejected the US demand to halt uranium enrichment but shows indications of willingness to offer concessions on its nuclear program. The Iranian delegation is led by Foreign Minister Abbas Araghchi, with the US represented by special envoy Steve Witkoff and Trump's son-in-law Jared Kushner.
In recent weeks, the US has deployed thousands of troops and what Trump called an "armada" to the region, including two aircraft carriers and other military assets.
Trump first threatened to bomb Iran last month but has since focused on Iran's nuclear program, long a point of contention with the West. The US and Israel have accused Iran of secretly pursuing nuclear weapons for decades, while Iran insists its program is peaceful.
In his State of the Union address, Trump vaguely referenced tensions with Iran, claiming the country is developing missiles that could "soon" reach the US and attempting to restart its nuclear weapons program. He stated he cannot allow "the world's number one sponsor of terror... to have a nuclear weapon."
In response, Iran's foreign minister posted on social media that Iran would "under no circumstances ever develop a nuclear weapon." Iran's proposals have not been made public, but the Geneva talks may include establishing a regional uranium enrichment consortium, managing Iran's stockpile of highly enriched uranium, and verification mechanisms.
In return, Iran expects sanctions relief to address its crippled economy. Yet it remains unclear what terms Trump would accept, as Iran has rejected discussing limits to its ballistic missile program and regional proxy support.