Pokiston Afg'oniston poytaxti Kobul va boshqa shaharlarga havo hujumlarini amalga oshirdi. Ikki mamlakat chegarasidagi to'qnashuvlar kuchaymoqda.
Juma kuni Pokiston mudofaa vaziri Xavaja Osiyf Tolibon hukumatiga nisbatan sabrning tugaganini va "ochiq urush" boshlanganini e'lon qildi. Bu e'lon Tolibon matbuot kotibi Zabihulloh Mujohidning Pokiston harbiylariga qarshi "keng ko'lamli hujumlar" boshlaganini aytganidan so'ng berildi.
Hujumlar juma kuni ertalab soat 1:50 da boshlangan. Pokiston bu harakatni "O'z haqining g'azabi" deb atadi. Hujumlar Kobul, Poktiya va Qandahor viloyatlaridagi nishonlarga qaratilgan.
Har ikki tomon o'zaro qarama-qarshi hisobotlar berdi. Pokiston 133 Tolibon jangchisi o'ldirilganini da'vo qilsa, Tolibon faqat 8 kishi halok bo'lganini aytdi. Afg'oniston o'z navbatida 55 Pokiston askarini o'ldirganini da'vo qildi.

Пакистан нанес авиаудары по столице Афганистана Кабулу и другим городам, эскалация конфликта продолжается вдоль общей границы двух стран.
В пятницу министр обороны Пакистана Хаваджа Асиф заявил, что терпение Исламабада в отношении талибских властей иссякло, и объявил о начале "открытой войны". Это заявление последовало после слов пресс-секретаря Талибана Забихуллы Муджахида о "крупномасштабных наступательных операциях" против пакистанской армии вдоль линии Дюранда.
Первые удары были нанесены в пятницу около 1:50 по местному времени. Пакистан назвал операцию "Праведный гнев". Целями стали объекты в Кабуле, провинциях Пактия и Кандагар.
Стороны предоставляют противоречивые данные о потерях. Пакистан утверждает о 133 убитых талибах, тогда как Талибан сообщает лишь о 8 погибших. Афганистан заявил об уничтожении 55 пакистанских солдат, что Исламабад опровергает.