Bloomberg ma'lumotlariga ko'ra, Polsha 15 yoshgacha bo'lgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni taqiqlashni rejalashtirmoqda. Ta'lim vaziri Barbara Novachka aytishicha, platformalar foydalanuvchilarning yoshini tekshirish uchun mas'ul bo'ladi.
Hukmron "Fuqarolik koalitsiyasi" qonun loyihasini taqdim etishi kutilmoqda. Unda yosh foydalanuvchilarga ochiq platformalarga nisbatan jarimalar ko'zda tutilgan. Novachka qonun 2027-yil boshidan kuchga kirishi mumkinligini aytdi.
"Biz bolalar va yoshlarning ruhiy salomatligidagi muammolarni, ularning intellektual qobiliyati pasayib borayotganini ko'ryapmiz", dedi vazir. Jarimalar miqdori hozircha muhokama qilinmoqda.
Daniya, Gretsiya, Fransiya, Ispaniya va Buyuk Britaniya kabi Yevropa davlatlari ham shunga o'xshash cheklovlarni ko'rib chiqmoqda. Britaniya yanvar oyida bolalarni internetda himoya qilish uchun cheklovlar o'rganayotganini ma'lum qildi. Avstraliya dekabr oyida shunday qonun qabul qildi.
Bu tashabbus Varshavani Meta va Ilon Maskning X kabi AQSh kompaniyalari bilan ziddiyatga olib kelishi mumkin. Ba'zi kompaniyalar Avstraliyadagi taqiqqa qarshi chiqqan edi.

Согласно сообщению Bloomberg, Польша планирует запретить использование социальных сетей для лиц младше 15 лет. Министр образования Барбара Новачка заявила, что платформы будут нести ответственность за проверку возраста пользователей.
Правящая "Гражданская коалиция" должна представить основные направления законопроекта. В нем предусмотрены штрафы для платформ, остающихся открытыми для несовершеннолетних пользователей. Новачка добавила, что закон может вступить в силу с начала 2027 года.
"Мы наблюдаем проблемы с психическим здоровьем детей и молодежи, снижение их интеллектуальных способностей", — сказала министр. Размер штрафов для компаний в настоящее время обсуждается.
На фоне заявлений о вреде соцсетей для несовершеннолетних, ряд европейских правительств, включая Данию, Грецию, Францию, Испанию и Великобританию, также рассматривают аналогичные ограничения. Британское правительство в январе сообщило, что изучает вопрос введения ограничений для защиты детей в интернете. Ранее, в декабре, подобные законы были приняты в Австралии.
Инициатива может привести к конфликту Варшавы с американскими технологическими компаниями, такими как Meta и X Илона Маска. Некоторые из этих компаний ранее выступали против ограничений в Австралии.