O'zbekiston hukumati davlat ulushi bo'lgan korxona va tijorat banklarining ishini nazorat qilishni kuchaytirish, samaradorligi va shaffofligini oshirishni maqsad qilgan.
Bunga oid qarorni prezident imzoladi.
Hujjatda korporativ boshqaruv madaniyatini rivojlantirish va zamonaviy usullarni joriy etishga alohida e'tibor qaratilgan. Bundan tashqari, davlat ulushi bo'lgan korxona va banklarning kuzatuv kengashlarida mustaqil a'zolarning ulushi 50% ga yetkazilishi kerak.
2026-yil oxirigacha "O'zbekiston Milliy investitsiya fondi" aksiyadorlik jamiyatining ustav kapitalidagi aksiyalarining 30% gacha bo'lgan qismini xalqaro va mahalliy fond bozorlarida birinchi marta ommaviy joylashtirish (IPO) rejalashtirilgan.
Shuningdek, Fond ulushi bo'lgan jamiyatlarga nisbatan qo'shimcha talablar joriy etiladi. Ularga hisoblangan dividendlarni o'z ixtiyorida qoldirishni nazarda tutuvchi me'yoriy-huquqiy hujjatlarni qabul qilish taqiqlanadi. Shu bilan birga, iqtisodiyotdagi roli va ulushi, moliyaviy natijalar, biznes-reja ko'rsatkichlarini bajarish va boshqa muhim ma'lumotlar haqidagi ma'lumotlar Faolga Fond bilan kelishilgandan keyingina Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga taqdim etilishi kerak.
Eslatib o'tamiz, 2026-yil aprelidan boshlab O'zbekiston davlat organlarida ijro intizomini nazorat qiluvchi bo'limlar xodimlari muntazam ravishda malaka oshirish kurslaridan o'tadilar.

Власти Узбекистана намерены усилить контроль и повысить эффективность и прозрачность работы предприятий и коммерческих банков с государственным участием.
Соответствующее постановление подписал президент.
Особое внимание в документе уделено развитию корпоративной культуры управления и внедрению современных методов. Кроме того, в наблюдательных советах предприятий и банков с госучастием доля независимых членов должна быть доведена до 50%.
До конца 2026 года планируется провести первичное публичное размещение (IPO) до 30% акций уставного капитала акционерного общества "Национальный инвестиционный фонд Узбекистана" на международных и местных фондовых рынках.
Кроме того, в отношении обществ с долей Фонда вводятся дополнительные требования. Им запрещено принимать нормативно-правовые акты, предусматривающие оставление начисленных дивидендов в собственном распоряжении. При этом информация о роли и доле в экономике, финансовых результатах, выполнении показателей бизнес-плана и других важных данных должна предоставляться Агентству по управлению государственными активами только после согласования с Фондом.
Напомним, с апреля 2026 года сотрудники подразделений, которые следят за исполнительской дисциплиной в госорганах Узбекистана, будут проходить регулярное повышение квалификации.