Prezident Shavkat Mirziyoyev kosmosga sun'iy yo'ldosh uchirish bo'yicha dastlabki ishlar taqdimotini ko'rib chiqdi. Taqdimot davomida ilmiy-texnologik salohiyatni oshirish doirasida birinchi milliy ilmiy sun'iy yo'ldosh yaratish loyihasi ham muhokama qilindi.
Taqdimotda so'nggi 5 yil ichida O'zbekistonda masofaviy zondlash ma'lumotlariga talab 3 baravar oshgani, hozirda kosmik monitoring bilan 10 dan ortiq davlat idoralari va barcha hokimiyatlar ishlayotgani ta'kidlandi.
Shu bilan birga, kosmik sohada uzoq muddatli va barqaror milliy tizim – sun'iy yo'ldoshlarni boshqarish, ma'lumotlarni qayta ishlash va ularni amaliy qo'llash infratuzilmasini shakllantirish muhimligi ta'kidlandi. Buning maqsadi – suveren va obyektiv ma'lumot manbaiga ega bo'lishdir.
Taqdimot davomida ilmiy-texnologik salohiyatni oshirish doirasida birinchi milliy ilmiy sun'iy yo'ldosh yaratish loyihasi ham ko'rib chiqildi. Loyiha doirasida mutaxassislar tayyorlash va muhandislik jamoasini shakllantirish, 2028-yilda "Mirzo Ulug'bek" nomli 6U formatidagi ilmiy sun'iy yo'ldoshni uchirish taklif qilindi.

President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on preliminary work for launching a satellite into space. During the presentation, the project to create the first national scientific satellite as part of enhancing scientific and technological capabilities was also discussed.
At the same time, it was emphasized that it is important to form a long-term and sustainable national system in the space sector – infrastructure for satellite management, data processing, and practical application. The goal of this is to possess a sovereign and objective source of data.
During the presentation, the project to create the first national scientific satellite as part of enhancing scientific and technological capabilities was also considered. As part of the project, it was proposed to train specialists and form an engineering team, and to launch a 6U-format scientific satellite named "Mirzo Ulugbek" in 2028.