O‘zbekiston bo‘ylab o‘tkazilgan so‘nggi tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslarining 234 ta ruxsatsiz ishlatilgan holati aniqlandi, deb xabar berdi Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati.
Foto: Uzenergoinspeksiya
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oy davomida huquqni muhofaza qilish organlari hamda elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat operatsiyalarini o‘tkazdi. Natijada, 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi – taxminan 103 milliard so‘m qiymatida – va 12,4 million kub metr tabiiy gaz – taxminan 32,6 milliard so‘m qiymatida – noqonuniy iste’mol qilinganligi aniqlandi. Jami moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblab chiqildi.
Bundan tashqari, energiya iste’moli qoidalarini buzganliklar bilan bog‘liq holda 471 ta ma’muriy ish rasmiy ravishda ro‘yxatga olingan.
Qonunga muvofiq, qoidabuzar iste’molchilarga nisbatan intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish materiallari keyingi huquqiy ishlov berish uchun huquqni muhofaza qilish organlariga topshirildi.