O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vashingtonda bo‘lib o‘tadigan Tinchlik Kengashining birinchi majlisida ishtirok etishi kutilmoqda. Ushbu forum xalqaro xavfsizlikni mustahkamlash, mintaviy barqarorlik va tinchlik tashabbuslarini muvofiqlashtirish masalalariga bag‘ishlangan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Tinchlik Kengashining birinchi majlisi mavjud geosiyosiy muammolar, nizolarni tinch yo‘l bilan hal qilish mexanizmlari va davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash mavzularini muhokama qilish uchun xalqaro platformaga aylanadi.
Majlisda davlat va hukumat rahbarlari, xalqaro tashkilotlar va diplomatik doiralar vakillari ishtirok etishi kutilmoqda. Kun tartibiga global xavfsizlikka ta’sir etuvchi asosiy omillar, gumanitar hamkorlik, barqaror rivojlanish va ishonch o‘rnatish choralarini kuchaytirish masalalari kiritilgan.
Shavkat Mirziyoyevning ushbu forumda ishtirok etishi O‘zbekistonning xalqaro tinchlik va barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan tashabbuslarda faol ishtirok etishga tayyorligini tasdiqlovchi harakat sifatida qaralmoqda.
Shuningdek, tashrif doirasida ikki tomonlama uchrashuvlar va bir qator xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilinishi mumkin.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев может принять участие в первом заседании Совета мира, которое пройдет на текущей неделе в Вашингтоне. Форум будет посвящен вопросам укрепления международной безопасности, региональной стабильности и координации мирных инициатив.
По имеющимся данным, первое заседание Совета мира станет международной площадкой для обсуждения существующих геополитических проблем, механизмов мирного урегулирования конфликтов и дальнейшего укрепления сотрудничества между государствами.
Ожидается участие глав государств и правительств, представителей международных организаций и дипломатических кругов. В повестку дня включены ключевые факторы, влияющие на глобальную безопасность, вопросы гуманитарного взаимодействия, устойчивого развития и укрепления мер доверия.
Участие Шавката Мирзиёева в данном форуме рассматривается как подтверждение готовности Узбекистана активно участвовать в инициативах, направленных на обеспечение международного мира и стабильности.
Также в рамках визита возможны двусторонние встречи и обсуждение ряда вопросов международного сотрудничества.