Toshkentning Chilanzar tumanida, 16-fevral kuni, 2009-yilda tug‘ilgan voyaga yetmagan yigit Lacetti avtomobilini boshqarib, halokat qildi. Yangza ko‘chasida, "O‘zbekkino" yonida, burilishda boshqaruvni yo‘qotgan yigit qarama-qarshi yo‘nalishga chiqib, Cobalt avtomobiliga urildi. Zarbadan Cobalt yonida turgan Honda Criderga ham tegdi. Uchta avtomobil ham shikastlandi.
Cobalt egasining so‘zlariga ko‘ra, halokat joyiga kelgan "4-batalyondan Bekzod" deb tanishtirgan yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi xodimi kerakli tartib choralarini ko‘rmadi. Ishtirokchilar va guvohlardan izoh olinmadi, halokat joyi sxemasi tuzilmadi, tormoz izlari ko‘rib chiqilmadi. Xodim avtomobil egalaridan ro‘yxatga olish hujjatlari va haydovchilik guvohnomalarini yig‘ib, Lacetti va ikki boshqa avtomobilni jarima avtoyonkasiga yetkazishni egalariga topshirdi va joyni tark etdi. Lacetti haydovchisining shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari yo‘q edi.
Haydovchi voyaga yetmagan bo‘lsa-da, uning shaxsi halokat joyida aniqlanmadi. Uni halokat joyida bo‘lgan ko‘ngillilar aniqlashdi.
Kun.uz Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasining rasmiy vakili Qahramon Xudoyberganovga yo‘l-transport hodisalarini rasmiylashtirish tartibi haqida izoh so‘radi. Uning so‘zlariga ko‘ra, har qanday yo‘l-transport hodisasida birinchi navbatda halokat joyi sxemasi tuziladi, u ishtirokchilar va guvohlar tomonidan imzolanadi. Bundan tashqari, joyda ishtirokchilarning shaxslari aniqlanadi va batafsil izohlar olinadi.