Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskov Yevropa davlatlarining muxolifat siyosatchisi Aleksey Navalniy zaharlangan bo'lishi mumkin degan da'volari haqida fikr bildirdi. U Kreml bunday ayblovlarni asossiz va qarama-qarshi deb hisoblaydi, dedi.
Peskovning so'zlariga ko'ra, Moskva Navalniyning o'limi zaharlash natijasida bo'lgan degan xulosalarni "qat'iyan rad etadi". U rossiya tomoni bunday ayblovlarni qabul qilmaydi va ularning mazmuni bilan rozi emasligini ta'kidladi.
Ilgari Buyuk Britaniya, Shvetsiya, Frantsiya, Niderlandiya va Germaniya siyosatchining o'lim sabablari haqida qo'shma hisobot chop etdi. Hujjatda "yuqori ehtimollik bilan" u Ekvadorda yashovhi zaharli qurbaqaning teri ekstraktidan ajralib chiqadigan o'limga olib keluvchi toksin - epibatidin ta'siridan halok bo'lgan bo'lishi mumkin, deyiladi. Rossiya Tashqi ishlar vazirligi vakili Mariya Zaxarova bu da'volarni axborot uloqtirishi deb atadi.
Korruptsiyaga qarshi kurash jamg'armasi asoschisi Aleksey Navalniy 2024-yil 16-fevralda 47 yoshida "Polyarniy volk" tuzatish koloniyasida vafot etdi. U ekstremistik jamiyat tuzish ishi bo'yicha 19 yillik muddat o'tayotgan edi. Yamalo-Nenets avtonom okrugi FSIN boshqarmasi ma'lumotlariga ko'ra, siyosatchiga sayr qilish paytida holati yomonlashgan, shundan so'ng u vafot etgan.

Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прокомментировал заявления европейских стран о возможном отравлении оппозиционного политика Алексея Навального, заявив, что в Кремле считают такие обвинения необоснованными и предвзятыми.
По словам Пескова, Москва «решительно отвергает» выводы, согласно которым причиной смерти Навального могло стать отравление. Он подчеркнул, что российская сторона не принимает подобные обвинения и не согласна с их содержанием.
Ранее Великобритания, Швеция, Франция, Нидерланды и Германия опубликовали совместный отчет о причинах смерти политика. В документе утверждается, что «с высокой долей вероятности» он мог погибнуть из-за воздействия эпибатидина — смертельного токсина, выделяемого из кожного экстракта ядовитой лягушки, обитающей в Эквадоре. Представитель МИД России Мария Захарова назвала эти заявления информационным вбросом.
Основатель Фонда борьбы с коррупцией Алексей Навальный умер 16 февраля 2024 года в исправительной колонии «Полярный волк» в возрасте 47 лет. Он отбывал 19-летний срок по делу о создании экстремистского сообщества. По данным управления ФСИН по Ямало-Ненецкому автономному округу, политику стало плохо во время прогулки, после чего он скончался.