O'zbekistonda muqaddas Ramazon oyi 19 fevraldan boshlanadi. Buni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O'zbekiston Musulmonlari Idorasi ma'lumotlariga asoslanib chiqargan qarori e'lon qildi.
Qarorda Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga Din ishlari qo'mitasi, Mahallalar assotsiatsiyasi, Milliy ijtimoiy himoya agentligi va "Nuroniy" jamg'armasi bilan hamkorlikda Ramazon oyining tadbirlarini milliy an'analar va ma'naviy qadriyatlarga muvofiq tashkil etish vazifasi yuklatildi.
Tadbirlar "Ramazon – rahm-shafqat, birdamlik va shukrona oyi" shiori ostida o'tkaziladi. Maxsus e'tibor kam ta'minlangan va ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarni qo'llab-quvvatlash, mahallalarda o'zaro hurmat va kelishuv muhitini mustahkamlash, muqaddas joylar, ziyoratgohlar va qabristonlarni obodonlashtirishga qaratiladi.
Shuningdek, qarorda tadbirlarni haddan tashqari sarf-xarajatlarsiz, ixcham, mazmunli va tejamlilik tamoyillariga rioya qilgan holda o'tkazish zarurligi ta'kidlandi.