Davlat telekom operatori Mobiuz xorijiy onlayn manbalarda tarqalgan xabarlardan so'ng, kompaniyaga kiberhujum qilinganini tasdiqladi. Biroq, kompaniya mijozlar ma'lumotlarining o'g'irlanganligini qat'iyan rad etdi.
Rasm: Mobiuz
Rasmiy bayonotda operator fevral oyida muntazam xavfsizlik monitoringi paytida kompaniyaning asosiy tizimlariga ulanmagan test serverga ruxsatsiz kirish aniqlanganini aytdi.
"Kompaniyaning asosiy tizimlariga ulanmagan test serverlaridan biriga ruxsatsiz kirish amalga oshirilgan. Keyinchalik server ajratilgan, bu voqea nazorat ostiga olingan," deyilgan bayonotda.
"Xizmatlar uzilishga uchramagan va mijozlarning shaxsiy ma'lumotlari o'g'irlanmagan," dedi Mobiuz.
Mobiuz, shuningdek, tegishli organlar bilan hamkorlikda batafsil tergov olib borayotganini va axborot tizimlarini himoyalashni kuchaytirish uchun qo'shimcha choralar ko'rayotganini qo'shdi.
Bu voqea O'zbekistonda kiberxavfsizlikka oid kengroq tashvishlar fonida sodir bo'ldi. Fevral oyi boshida mamlakatning elektron hukumat tizimlari ham kiberhujumga uchragan edi.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov uchta davlat idorasining axborot tizimlarining qisman buzilganini aytdi. Biroq, u onlayn da'volardagi 15 million kishi zarar ko'rgan degan ma'lumotlardan farqli o'laroq, taxminan 60 ming o'zbekistonlik fuqaroning ma'lumotlari o'g'irlanganligini aniqladi.