AQSh prezidenti Donald Trump Ukrainani mojaroni tinch yo'l bilan hal qilish bo'yicha muzokaralarga tayyorligini iloji boricha tezroq namoyish qilish kerakligini aytdi. U bu haqda prezident samolyoti Air Force One borda jurnalistlarga bayon qildi.
«Hozircha Ukraina uchun stol atrofida muzokaralar olib borish tezroq bo'ladi. Men sizga aytadigan hamma narsa shu. Biz ular [muzokaralar stoliga] o'tirishlarini istaydigan pozitsiyadamiz», — dedi amerikalik rahbar.
Muzokaralar 17–18-fevral kunlari Jenevada bo'lib o'tadi. Rossiya delegatsiyasini prezident yordamchisi Vladimir Medinskiy boshqaradi, u ilgari 2022 va 2025 yillarda Istanbulda bo'lib o'tgan uchrashuvlarda Moskvaning muzokara guruhiga rahbarlik qilgan. Kremlda hozirgi bosqichda hududiy muammolar kabi kengroq masalalar muhokama qilinishi rejalashtirilganligini tushuntirdi.
Rossiya delegatsiyasi 16-fevral kechqurun Jenevaga uchib ketdi. AQSh tomonidan prezidentning maxsus elchisi Stiv Uitkoff va Trumpning kuyovi Jared Kushner ishtirok etadi, ular ham Shveytsariyaga yo'l olishdi. Ukraina delegatsiyasi 16-fevral ertalab Jenevaga yetib keldi, deb xabar berdi Ukraina prezidenti idorasi rahbari Kirill Budanov, u muzokara guruhiga kiradi.

"For now, it's better for Ukraine to sit down at the negotiation table quickly. That's all I'll tell you. We are in a position where we want them to sit [at the negotiation table]," the American leader noted.
The talks will take place on February 17–18 in Geneva. The Russian delegation will be led by presidential aide Vladimir Medinsky, who previously headed Moscow's negotiation group at meetings in Istanbul in 2022 and 2025. The Kremlin explained that at this stage, a broader range of issues, including territorial matters, is planned for discussion.
The Russian delegation departed for Geneva late on February 16. From the U.S. side, participation will include the president's special envoy Steve Whitkoff and Trump's son-in-law Jared Kushner, who have also traveled to Switzerland. The Ukrainian delegation arrived in Geneva on the morning of February 16, according to the head of the Ukrainian president's office, Kyrylo Budanov, who is part of the negotiation group.