O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-fevral kuni mamlakatda ishchi tashrif bilan bo‘lgan Britaniyaning Markaziy Osiyo va Ozarbayjon bo‘yicha savdo elchisi Jon Olderdaysni qabul qildi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar berdi.
Tomonlar o‘zbek-britaniya o‘zaro manfaatli hamkorligini, birinchi navbatda, savdo-iqtisodiy sohada yanada kengaytirish masalalarini muhokama qildilar. Uchrashuv davomida siyosiy muloqotning jadal rivojlanishi va turli darajadagi aloqalarning faollashishi, shuningdek, xavfsizlik sohasida o‘rnatilgan hamkorlik qayd etildi.
O‘zbekiston tomoni ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi besh yil ichida ikki davlat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi ikki baravar oshgan. London fond birjasida O‘zbekistonning suveren va korporativ obligatsiyalari 15 milliard dollardan ortiq summada joylashtirilgan. Bundan tashqari, o‘tgan yili Qo‘shma iqtisodiy qo‘mita mexanizmi ish boshlagan.
Ta’lim sohasidagi hamkorlikning rivojlanishi ta’kidlandi: britaniyalik hamkorlar ishtirokida Prezident maktablari tashkil etilgan va uchta qo‘shma universitet faoliyat ko‘rsatmoqda. Shuningdek, O‘zbekistonni tashrif buyuradigan Britaniya fuqarolarining oqimi o‘smoqda.
Muzokaralar davomida tomonlar energetika, moliya, geologiya, transport, kimyo va farmatsevtika sanoati, shuningdek, fan va ta’lim sohalarida yangi loyihalarni ilgari surishning ahamiyatini ta’kidladilar. Uchrashuv ishtirokchilari mintaqaviy va xalqaro kun tartibining dolzarb masalalari bo‘yicha fikr almashdilar.
Muzokaralar natijasida ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma «yo‘l xaritasi»ni tayyorlash to‘g‘risida kelishuvga erishildi.