Toshkent – Xalqaro Dzyudo Federatsiyasi (IJF) Prezidenti Marius Vizer O‘zbekiston poytaxtiga yetib keldi. Uni aeroportda Mamlakat sport vazirligi, Milliy olimpiya qo‘mitasi va Dzyudo federatsiyasi vakillari kutib oldi.
Vizit 27 fevraldan 1 martgacha Toshkentda o‘tkaziladigan "Katta dubulg‘a" seriyasidagi turnir bilan bog‘liq. Milliy olimpiya qo‘mitasi matbuot xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, Marius Vizer musobaqalarga faxriy mehmon sifatida tashrif buyuradi.
Turnirda turli mamlakatlardan 400 ga yaqin sportchi ishtirok etishi kutilmoqda. IJF rahbarining dasturiga turnirning rasmiy tadbirlarida ishtirok etish va respublika sport idoralari rahbarlari bilan uchrashuvlar kiradi.
Marius Vizer 1958-yil 7-noyabrda Ruminiyada tug‘ilgan. Harbiy akademiya va harbiy bilim yurtida kimyo ixtisosligi bo‘yicha ta’lim olganidan so‘ng, u o‘z hayotini sportga bag‘ishladi. Uning dzyudo yo‘li 16 yoshida boshlangan, 1982-1988-yillarda Oradya shahridagi sport maktabida murabbiylik va o‘qituvchilik faoliyatini muvaffaqiyatli olib borgan. Uning shogirdlari orasida yoshlar o‘rtasida jahon chempioni Aleksandru Lungu va jahon va Yevropa chempionatlari sovrindori Adrian Kroytoru bor.
1988-yilda Marius Vizer Avstriyaga ko‘chib o‘tib, o‘zini tadbirkor sifatida namoyon etdi, shu bilan birga jahon dzyudo hayotida faol ishtirok etishda davom etdi. Ruminiya milliy federatsiyasi prezidentidan Yevropa dzyudo ittifoqi rahbari lavozimiga qadar bo‘lgan yo‘lni bosib o‘tib, 2007-yilda Xalqaro Dzyudo Federatsiyasi (IJF) prezidenti etib saylandi. Shuningdek, 2013-2015-yillarda u "SportAccord" xalqaro assotsiatsiyasiga rahbarlik qilgan.
IJF rahbari sifatida Marius Vizer dzyudoni ommalashtirishga qaratilgan bir qator keng ko‘lamli islohotlarni boshlab berdi. Uning rahbarligida:

Ташкент – Президент Международной федерации дзюдо (IJF) Мариус Визер прибыл в столицу Узбекистана. В аэропорту его встретили представители Министерства спорта, Национального олимпийского комитета и Федерации дзюдо страны.
Визит приурочен к проведению турнира серии "Большого шлема", который пройдет в Ташкенте с 27 февраля по 1 марта. По данным пресс-службы Национального олимпийского комитета, Мариус Визер посетит соревнования в качестве почетного гостя.
В предстоящем турнире ожидается участие около 400 спортсменов из разных стран. Программа пребывания главы IJF включает присутствие на официальных мероприятиях турнира и встречи с руководством спортивных ведомств республики.
Мариус Визер родился 7 ноября 1958 года в Румынии. Получив образование в военной академии и военном училище со специализацией в области химии, он посвятил свою жизнь спорту. Его путь в дзюдо начался в 16-летнем возрасте, а с 1982 по 1988 годы он успешно занимался тренерской и преподавательской деятельностью в спортивной школе города Орадя. Среди его воспитанников – чемпион мира среди юниоров Александру Лунгу и призер чемпионатов мира и Европы Адриан Кройтору.
В 1988 году Мариус Визер эмигрировал в Австрию, где реализовал себя как бизнесмен, продолжая при этом активно участвовать в жизни мирового дзюдо. Пройдя путь от президента национальной федерации Румынии до главы Европейского союза дзюдо, в 2007 году он был избран президентом Международной федерации дзюдо (IJF). Также в период с 2013 по 2015 годы он возглавлял международную ассоциацию "СпортАккорд".
На посту главы IJF Мариус Визер инициировал ряд масштабных преобразований, направленных на популяризацию дзюдо. Под его руководством: