Jizzax viloyatida Maktabgacha va maktab ta'limi bo'limi boshlig'i pora olgan holda qo'lga tushdi. Davlat xavfsizlik xizmati va prokuratura organlari o'tkazgan tezkor tadbirda holat fosh etildi.
Mansabdor davlat bog'chasiga tekshiruv o'tkazmaslik evaziga uning rahbaridan 4,8 million so'm talab qilgan. U pulni olgan paytida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Jinoyat kodeksining 210-moddasi 2-qismi "v" bandi (Tamagirlik yo'li bilan pora olish) bo'yicha jinoyat ishi qo'zg'atildi. Tergovda uning o'zlashtirish, mansab soxtakorligi va jinoiy daromadlarni legallashtirish kabi boshqa noqonuniy harakatlari ham aniqlangan.
Avvalroq O'zbekistondagi bank mansabdorining soliq qarzini bartaraf qilish evaziga 110 ming dollar talab qilgani ma'lum bo'lgan edi. U 30 ming dollar olgan paytida ushlangan.

В Джизакской области задержан начальник отдела дошкольного и школьного образования, пойманный на взятке. Инцидент был раскрыт в ходе оперативного мероприятия, проведенного совместно Службой государственной безопасности и прокуратурой.
Чиновник требовал 4,8 млн сумов от руководителя государственного дошкольного учреждения за непроведение проверки. Он был задержан с поличным при получении денежных средств.
По факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 210 Уголовного кодекса (Получение взятки). В ходе следствия также выявлены другие незаконные действия, подпадающие под статьи о присвоении, служебном подлоге и легализации преступных доходов.
Ранее был установлен случай, когда сотрудник одного из ведущих банков Узбекистана требовал 110 тысяч долларов за погашение налогового долга. Заместитель начальника управления был задержан при получении 30 тысяч долларов.