O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. 2025 yilda davlat xaridlari tizimida 666,6 milliard so‘m miqdorida 189 ta buzilish aniqlandi. 2024 yilga nisbatan hodisalar soni 282 ta (59,9 %) kamaygan bo‘lsa, moliyaviy hajmi esa 167,9 milliard so‘m (33,7 %) oshdi.
Bu ma’lumotlarni O‘zbekiston Korruptsiyaga qarshi kurash agentligi keltirdi.
Barcha holatlarning yarmidan ko‘pi – 102 tasi – arizalarni noobjektiv baholash va raqobatni cheklash bilan bog‘liq. Bundan tashqari, 36 ta manfaatlar to‘qnashuvi holatlari qayd etildi. Ulardan 21 tasi bo‘yicha materiallar sudga topshirildi, aybdorlar ma’muriy javobgarlikka tortildi. Shuningdek, 32 ta qarindoshlik holatlari aniqlandi. Qolgan buzilishlar umumiy sonning 9 % ni tashkil etdi.
Tekshiruvlar natijasida davlat buyurtmachilariga 117 ta ko‘rsatma berildi. Bu 70 milliard so‘m miqdoridagi 60 ta xaridni bekor qilishga va 560,1 milliard so‘m miqdoridagi yana 87 ta protsedurada buzilishlarning oldini olish choralarini ko‘rishga imkon berdi. 14 nafar mansabdor shaxs 16 milliard so‘m miqdorida ma’muriy javobgarlikka tortildi, 12 kishi intizomiy jazolandi, ikkita holat bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi.
Tarmoq bo‘yicha barcha buzilishlarning 76,7 % ta’lim (47 holat), suv xo‘jaligi (35), mahalliy hokimiyatlar (26), transport (19) va sog‘liqni saqlash (18) sohalariga to‘g‘ri keldi.
Hududlar bo‘yicha buzilishlar qiymatining eng katta o‘sishi Toshkentda – 541,8 milliard so‘m qayd etildi. Keyin Xorazm viloyati (36,4 milliard) va Buxoro viloyati (11,5 milliard) keladi. Hodisalar soni bo‘yicha ham poytaxt yetakchi – yil davomida 64 holat.
Agentlikda xaridlarni tizimli monitoring qilish korruptsiya xavfini kamaytirish va byudjet xarajatlarining shaffofligini oshirishning asosiy vositalaridan biri ekanligini ta’kidladi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. В 2025 году в системе государственных закупок выявлено 189 нарушений на общую сумму 666,6 миллиарда сумов. По сравнению с 2024 годом количество инцидентов сократилось на 282 случая (59,9 %), однако финансовый объем нарушений вырос на 167,9 миллиарда сумов (33,7 %).
Эти данные привело Агентство по противодействию коррупции Узбекистана.
Более половины всех случаев – 102 – связаны с необъективной оценкой заявок и ограничением конкуренции. Кроме того, зафиксировано 36 фактов конфликта интересов. По 21 из них материалы переданы в суд, виновные привлечены к административной ответственности. Также выявлены 32 случая аффилированности. Остальные нарушения составили около 9 % от общего числа.
По итогам проверок госзаказчикам внесено 117 представлений. Это позволило аннулировать 60 закупок на 70 миллиардов сумов и принять меры по предотвращению нарушений еще по 87 процедурам на 560,1 миллиарда сумов. К административной ответственности привлечены 14 должностных лиц на 16 миллиардов сумов, 12 человек получили дисциплинарные взыскания, по двум фактам возбуждены уголовные дела.
В отраслевом разрезе 76,7 % всех нарушений пришлись на образование (47 случаев), водное хозяйство (35), местные хокимияты (26), транспорт (19) и здравоохранение (18).
По регионам наибольший рост стоимости нарушений зафиксирован в Ташкенте – 541,8 миллиарда сумов. Далее следуют Хорезмская область (36,4 миллиарда) и Бухарская область (11,5 миллиарда). По количеству инцидентов также лидирует столица – 64 случая за год.
В агентстве отметили, что системный мониторинг закупок остается одним из ключевых инструментов снижения коррупционных рисков и повышения прозрачности бюджетных расходов.