O'zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Sverdlovsk viloyatining o'lkashunoslik muzeyi fondlarida noyob tarixiy artefakt – Amir Temur maqbarasidan mramor plita parchasi saqlanmoqda.
Buni O'zbekiston diplomatlari muzey rahbariyati bilan uchrashuvi paytida ma'lum qilishdi.
Aniqlanishicha, bu eksponatni general-leytenant Aleksandr Baranov Rossiya imperiyasining Turkistondagi harbiy yurishlari davrida (1868-1878 yillar) Uralga olib kelgan. O'sha paytda Samarqanddagi Temuriylar sulolasi maqbarasi vayron qilingan va noyob parcha olib ketilgan.
Keyinchalik artefakt 1887-yildagi Ural-Sibir ko'rgazmasida namoyish etilgan va Sverdlovsk viloyat o'lkashunoslik muzeyiga sovg'a qilingan.
Uchrashuv davomida diplomatlar O'zbekiston madaniy merosi bilan bog'liq boshqa tarixiy relikviyalar bilan ham tanishishdi.
Eslatib o'tamiz, buyuk sarkarda tavalludining 690 yilligi munosabati bilan 2026-yil aprel O'zbekistonda Amir Temur oyi deb e'lon qilinadi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. В фондах Свердловского областного краеведческого музея хранится уникальный исторический артефакт – фрагмент мраморной плиты из мавзолея Амира Темура.
Об этом сообщили во время встречи дипломатов Узбекистана с руководством музея.
Установлено, что данный экспонат привез на Урал генерал-лейтенант Александр Баранов в период военных походов Российской империи в Туркестан, которые длились с 1868 по 1878 годы. В это время мавзолей династии Темуридов в Самарканде был разрушен, а уникальный фрагмент вывезен.
Позднее артефакт представили на Уральско-Сибирской выставке 1887 года и передали в дар Свердловскому областному краеведческому музею.
В ходе встречи дипломаты также ознакомились с другими историческими реликвиями, связанными с культурным наследием Узбекистана.
Напомним, в честь 690-летия со дня рождения великого полководца апрель 2026 года в Узбекистане станет месяцем Амира Темура.