Shavkat Mirziyoyev "Oʻzbekiston temir yoʻllari" aksiyadorlik jamiyati tarkibidagi korxonalarda yuk vagonlari qurish boʻyicha olib borilayotgan ishlar va yaqin yillardagi istiqbolli rejalar haqidagi taqdimotni koʻrib chiqdi.
Uchrashuvda taʼkidlanishicha, 2023–2025 yillarda 105 million dollarlik loyiha doirasida 1590 yarim vagon ishlab chiqarilgan. Bu ichki va xalqaro tashishlarda yuk aylanmasini oshirish, shuningdek logistika zanjirlarining barqarorligini taʼminlash imkonini beradi.
Bundan tashqari, 2025–2026 yillar uchun 150 million dollarlik yangi bosqich doirasida "Oʻzbekiston temir yoʻllari" aksiyadorlik jamiyati tarkibida yuk va yoʻlovchi vagonlari qurish, shuningdek vagon taʼmirlash va ishlab chiqarish korxonalarini modernizatsiya qilish ishlari olib borilmoqda. Loyiha doirasida 954 yuk va 70 yoʻlovchi vagoni qurish ishlari boshlangan.
Bugungi kunga kelib, ushbu loyiha doirasida 45 yoʻlovchi vagoni va 340 sista vagoni ishlab chiqarilgan. Joriy yil oxirigacha qoʻshimcha 614 yuk va 25 yoʻlovchi vagoni tayyorlanadi.
Keyingi yillarda yuk vagonlari ishlab chiqarish hajmini keskin oshirish uchun 100 million dollar ajratiladi, bu 1350 yuk vagonini yetkazib berish imkonini beradi. Buning uchun joriy yilda sanoat korxonalari quvvatlarini 1,5 baravar oshirish va 2 ming yuk vagoni ishlab chiqarish vazifasi qoʻyilgan.
Davlat rahbari vagon parkini yangilash, tashish hajmini oshirish va xarajatlarni optimallashtirish boʻyicha masʼul shaxslarga tegishli koʻrsatmalar berdi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о работе по строительству грузовых вагонов на предприятиях АО «Узбекистон темир йуллари» и перспективными планами на ближайшие годы.
На совещании отмечалось, что в 2023–2025 годах в рамках проекта стоимостью 105 млн долларов произведено 1590 полувагонов. Это позволяет увеличить грузооборот во внутренних и международных перевозках, а также обеспечить устойчивость логистических цепочек.
Кроме того, в рамках нового этапа на 2025–2026 годы стоимостью 150 млн долларов ведётся строительство грузовых и пассажирских вагонов, а также модернизация вагоноремонтных и производственных предприятий АО «Узбекистон темир йуллари». В рамках проекта начато строительство 954 грузовых и 70 пассажирских вагонов.
На сегодняшний день в рамках данного проекта произведено 45 пассажирских вагонов и 340 вагонов-цистерн. До конца текущего года дополнительно будет изготовлено 614 грузовых и 25 пассажирских вагонов.
В последующие годы для резкого увеличения объёмов производства грузовых вагонов будет направлено 100 млн долларов, что позволит поставить 1350 грузовых вагонов. Для этого уже в текущем году поставлена задача увеличить мощности промышленных предприятий в 1,5 раза и произвести 2 тыс. грузовых вагонов.
Глава государства дал ответственным лицам соответствующие поручения по обновлению вагонного парка, увеличению объёмов перевозок и оптимизации расходов.