Prezident Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatiga tashrifi chog‘ida 287 million dollarga baholangan keng qamrovli suv ta’minoti loyihasi natijalari bilan tanishdi. Loyiha Tupalang suv ombori hisobiga amalga oshirilib, viloyatning o‘nta tumani va Termiz shahriga ichimlik suvi uzluksiz yetkazib berilmoqda.
246 kilometr magistral va ichki tarmoqlar qurilgan, zamonaviy texnologiyalar joriy etilgan. So‘nggi 8-9 yil ichida markazlashtirilgan suv ta’minoti bilan qamrab olingan aholi ulushi 47% dan 67,5% ga oshdi. 223 mahallada barqaror suv ta’minoti ta’minlandi, suvning qattiqligi deyarli ikki baravar kamaydi.
Innovatsion yechimlar nasossiz suv bosimi bilan uzatish imkonini berdi, bu energiya sarfini kamaytirdi va tizim ishonchliligini oshirdi. Yiliga 18,4 million kVt/soat elektr energiyasi (taxminan 18,5 milliard so‘m) tejandi. 100 dan ortiq quduqlardan foydalanish zarurati yo‘qoldi, ekologik yuk kamaydi. 10 gektar maydonda 6,4 megavatt quvvatli quyosh panellari o‘rnatildi.
Prezident viloyatning gidroenergetika ko‘rsatkichlari va rivojlantirish rejalari bilan ham tanishdi. Eskirgan nasos qurilmalarini zamonaviy energiya tejovchi modellar bilan almashtirish va tarmoqlarni yangilash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев во время визита в Сурхандарьинскую область ознакомился с результатами масштабного проекта стоимостью 287 миллионов долларов, направленного на улучшение системы питьевого водоснабжения. Проект реализован за счёт воды Тупалангского водохранилища и обеспечивает бесперебойную подачу питьевой воды в десять районов области и город Термез.
Построено 246 километров магистральных и внутренних сетей, внедрены современные технологии. За последние 8-9 лет охват централизованным водоснабжением вырос с 47% до 67,5% населения. В 223 махаллях обеспечено стабильное водоснабжение, уровень жёсткости воды снизился почти вдвое.
Инновационные решения позволили подавать воду под давлением без насосов, что снизило энергозатраты и повысило надёжность системы. Ежегодно экономится 18,4 миллиона киловатт-часов электроэнергии (около 18,5 миллиарда сумов). Отпала необходимость в использовании более 100 скважин, снижена экологическая нагрузка. На территории площадью 10 гектаров установлены солнечные панели общей мощностью 6,4 мегаватта.
Глава государства также ознакомился с показателями гидроэнергетики региона и дал поручения по замене устаревших насосных установок на современные энергоэффективные модели и обновлению сетей.