Farg‘onada bolalar ommaviy zaharlangan bog‘chalarga mahsulot yetkazib bergan Garden Catering Trade kompaniyasida ta’sischi o‘zgardi. 25-fevral holatiga ko‘ra, Mo‘ydinjon G‘ofurov ta’sischi sifatida qayd etilgan, 24-fevralda esa Iqboljon Bozorov bo‘lgan.
G‘ofurov Grand Super Montaj, Space Travel Rides Park va boshqa kompaniyalarda ulushlarga ega. Kompaniya rahbari Shavkat Turdaliyev esa Yangiqo’rg’on Fayz Qurilish, Delight Sale va boshqa kompaniyalarda ta’sischi yoki hamta’sischidir.
21-fevralda Farg‘ona shahridagi 3 ta bog‘chaning 62 nafar bolasi "o‘tkir diareya" tashxisi bilan kasalxonaga yotqizildi. Ulardan 3 nafari reanimatsiyada, ahvoli barqaror. Jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Gazeta aniqlashicha, viloyat hokimligi kompaniyani qonunbuzarlik bilan tanlab olgan. Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi ogohlantirish e’tiborsiz qoldirilganini va tanlovda imtiyozlar berilganini bildirgan.
Kompaniya 2024-yilda "tajriba" doirasida viloyat hokimi Xayrulla Bozorovning qarori bilan bog‘chalarga ovqat yetkazib berish huquqini qo‘lga kiritgan. Qaror qabul qilinganda kompaniya bor-yo‘g‘i bir oylik edi. Maktabgacha ta’lim vazirligi tekshiruvi sanitariya qoidalariga rioya qilinmaganligini aniqlagan.
Raqobat qo‘mitasi hokimning qarorini bekor qilish haqida ko‘rsatma yuborgan, biroq u bekor qilinmagan. Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi ham qonunbuzarlikni aniqlagan, ammo hokimlik faqat "rasmiyatchilik javobi" bilan cheklangan.
Qonunbuzilishlarga qaramay, kompaniya faoliyatini davom ettirib, tendersiz 100 milliard so‘mdan ortiq shartnomalar imzolagan.
Eslatma: 2025-yil sentabr oyida Toshkent viloyatida 1000 dan ortiq bog‘cha bolasi zaharlangan edi, tergov natijalari hali oshkor etilmagan.

В компании Garden Catering Trade, поставлявшей продукты в детские сады Ферганы, где произошло массовое отравление детей, сменился учредитель. По данным на 25 февраля, учредителем указан Мойдинджон Гафуров, тогда как 24 февраля им был Икболджон Бозоров.
Гафуров также имеет доли в компаниях Grand Super Montaj, Space Travel Rides Park и других. Руководитель компании Шавкат Турдалиев является учредителем или соучредителем компаний Yangiqo’rg’on Fayz Qurilish, Delight Sale и других.
21 февраля 62 воспитанника трёх детских садов Ферганы были госпитализированы с диагнозом "острая диарея". Трое из них находятся в реанимации, состояние стабильное. Возбуждено уголовное дело.
Как выяснила газета, областная администрация выбрала компанию с нарушениями законодательства. Агентство по борьбе с коррупцией сообщило, что предупреждения были проигнорированы, а в тендерах компании предоставлялись льготы.
Компания получила право поставки питания в детские сады области в 2024 году по решению главы области Хайруллы Бозорова в рамках "эксперимента". На момент принятия решения компании было всего один месяц. Проверка Министерства дошкольного образования выявила несоблюдение санитарных норм.
Комитет по развитию конкуренции направил предписание об отмене решения главы области, но оно не было отменено. Агентство по борьбе с коррупцией также выявило нарушения, однако администрация ограничилась "формальным ответом".
Несмотря на нарушения, компания продолжила деятельность и подписала контракты на сумму свыше 100 миллиардов сумов без тендеров.
Напомним, в сентябре 2025 года в Ташкентской области более 1000 детей из детских садов были госпитализированы с симптомами отравления, результаты расследования до сих пор не обнародованы.