Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi “Yerostigaz” AJga 2,8 mlrd so‘mlik asossiz hisoblangan to‘lovni Angren IESga qaytarish bo‘yicha ko‘rsatma berdi. Qo‘mita axborot xizmati bu haqda xabar qildi.
Angren AESning murojaati asosida Toshkent viloyati hududiy boshqarmasi tekshiruv o‘tkazdi. Natijada, “Yerostigaz” AJ 2024-yil fevral-mart oylarida gaz narxini 135 969 so‘m o‘rniga 265 536 so‘m qilib belgilab, 2,8 mlrd so‘mga yaqin ortiqcha to‘lov undirgani aniqlangan.
Hududiy boshqarma Maxsus komissiyasi “Yerostigaz”ga qarshi ish qo‘zg‘atdi va moliyaviy jarima qo‘llash haqida qaror qabul qildi. Qo‘mita, shuningdek, 2,8 mlrd so‘mlik ortiqcha to‘lovni qaytarish va kelajakda bunday holatlarni oldini olish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей выдал предписание АО «Ерoстигаз» о возврате 2,8 млрд сумов необоснованно начисленной оплаты Ангренской ТЭС. Об этом сообщила информационная служба комитета.
На основании обращения Ангренской ТЭС территориальное управление по Ташкентской области провело проверку. В результате установлено, что АО «Ерoстигаз» в феврале-марте 2024 года применяло завышенную цену на газ в размере 265 536 сумов вместо установленных 135 969 сумов, что привело к взысканию около 2,8 млрд сумов излишних средств.
Специальная комиссия территориального управления возбудила дело против АО «Ерoстигаз» и приняла решение о применении финансового штрафа. Комитет также выдал предписание о возврате 2,8 млрд сумов и предотвращении подобных случаев в будущем.