O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26 fevral kuni Turkiya Prezidenti Rajap Tayyip Erdo'g'an bilan telefon suhbatini o'tkazdi. Davlat rahbari turk rahbarini tug'ilgan kuni bilan chin qalbdan tabriklab, unga sog'lik, farovonlik va davlat faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi, qardosh turk xalqiga esa tinchlik va farovonlik tiladi.
Suhbat davomida prezidentlar musulmon ummasi uchun muqaddas Ramazon oyining boshlanishi bilan bir-birlarini issiq tabrikladilar. Ikki mamlakat rahbarlari hozirgi va kelajakdagi o'zbek-turk munosabatlari holati, ularning keng qamrovli strategik sheriklik darajasida ekanligi haqida muhokama qildilar. Strategik hamkorlik Kengashining so'nggi yig'ilishi natijalari davlatlararo hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqqanligi mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tomonlar joriy yil yanvar oyida Anqarada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e'tibor qaratdilar. Oldin tasdiqlangan "yo'l xaritalari" asosida hamkorlik loyihalarini ilgari surish haqida gap ketdi. Prezidentlar, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy dolzarb masalalar bo'yicha fikr almashdilar, kelgusi ikki tomonlama va ko'p tomonlama tadbirlar jadvalini ko'rib chiqdilar.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 26 февраля провел телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Глава государства сердечно поздравил турецкого лидера с днем рождения, пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и успехов в государственной деятельности, а братскому турецкому народу — мира и процветания.
В ходе беседы президенты тепло поздравили друг друга с наступлением священного для всей мусульманской уммы месяца Рамадан. Лидеры двух стран обсудили текущее состояние и перспективы развития узбекско-турецких отношений, которые сегодня находятся на уровне всеобъемлющего стратегического партнерства. С удовлетворением было отмечено, что итоги недавнего заседания Совета стратегического сотрудничества вывели межгосударственное взаимодействие на качественно новый этап.
Особое внимание стороны уделили практической реализации договоренностей, достигнутых в Анкаре в январе текущего года. Речь шла о продвижении совместных проектов кооперации на основе ранее утвержденных "дорожных карт". Президенты также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки, затронув график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий.