O'zbekistonda ijtimoiy himoya sohasida kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish bo'yicha keng ko'lamli ishlar davom etmoqda. Joriy yilning 12-yanvaridan boshlab maxsus kurslar ishga tushirildi, ular bolalarni himoya qilish sohasi mutaxassislari, shuningdek, tegishli oliy o'quv yurtlari professor-o'qituvchilariga "Ijtimoiy ish" mutaxassisligi bo'yicha rasmiy akademik asosda malaka olish imkonini beradi.
Shu bilan birga, W.I.N.G.S dasturi ("Yangi maqsadlarni belgilaydigan, himoyaga olib keladigan ayollar") doirasida fasiilitatorlar uchun onlayn trening tashkil etildi. Asosiy e'tibor jinsiy sherik tomonidan zo'ravonlik xavfini erta aniqlash va jabrlanayotgan ayollar bilan ishlashda professional tizimli yondashuvni shakllantirishga qaratilgan. Dastur aholining zaif guruhlari bilan har kuni aloqada bo'lgan mutaxassislarning amaliy salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan.
O'sib kelayotgan avlodni himoya qilishga alohida e'tibor qaratilmoqda. TOT formatidagi (treynerlarni o'qitish) treynerlar respublikaning barcha 14 viloyatida keng ko'lamli o'quv sessiyalarini o'tkazmoqda. O'quv dasturi zo'ravonlikdan jabrlangan bolalar bilan ishlashning o'ziga xos usullariga qaratilgan. O'quvda bolalarni himoya qilish bo'limlari mutaxassislari, "Inson" markazlari psixologlari va kichik ijtimoiy yordam markazlari xodimlari ishtirok etmoqda.
Ushbu tashabbuslar ijtimoiy himoya tizimi xodimlarining nazariy bazasini mustahkamlash va amaliy ko'nikmalarini rivojlantirishga yordam beradi, bu esa mamlakat bo'ylab muhtoj fuqarolarga yanada sifatli va o'z vaqtida yordam ko'rsatish imkonini beradi.

В Узбекистане продолжается масштабная работа по переподготовке и повышению квалификации кадров в сфере социальной защиты. С 12 января текущего года функционируют специализированные курсы, которые позволяют специалистам сектора защиты детей, а также профессорам и преподавателям профильных вузов получить квалификацию по специальности "Социальная работа" на официальной академической основе.
Параллельно в рамках программы W.I.N.G.S ("Женщины, определяющие новые цели, ведущие к защите") организован онлайн-тренинг для фасилитаторов. Основное внимание уделено раннему выявлению рисков насилия со стороны полового партнера и формированию профессионального системного подхода при работе с пострадавшими женщинами. Программа направлена на развитие практического потенциала специалистов, ежедневно взаимодействующих с уязвимыми группами населения.
Особое внимание уделяется защите подрастающего поколения. Тренеры формата TOT (обучение тренеров) проводят широкомасштабные обучающие сессии во всех 14 регионах республики. Учебная программа сфокусирована на специфических методах работы с детьми, пострадавшими от насилия. В обучении принимают участие специалисты отделов по защите детей, психологи центров "Инсон" и сотрудники центров малой социальной помощи.
Данные инициативы способствуют укреплению теоретической базы и развитию практических навыков сотрудников системы социальной защиты, что позволяет обеспечивать более качественную и своевременную поддержку нуждающимся гражданам на всей территории страны.