Al Jazeera jamoasi xabar berishicha, namozxozlar Quddus shimolidagi Qalandiya nazorat punktidan o'tishda qattiq xavfsizlik tekshiruvidan o'tishdi, shahar atrofida Isroil kuchlarining katta soni joylashtirilgan edi.
Isroil hokimiyati Ramazon boshida juma namozlariga kirishni kunlik ruxsatnomalari bo'lgan atigi 10 ming falastinlik namozxonga cheklash qoidalarini joriy qildi – bu odatdagi yillarda yuz minglab odamlar qatnashadigan sonning kichik qismidir.
Isroil qoidalariga ko'ra, faqat 55 yoshdan oshgan erkaklar, 50 yosh va undan katta ayollar va qarindoshi hamrohligidagi 12 yoshgacha bo'lgan bolalar kirishga ruxsat etiladi.
Sayyohlar, shuningdek, G'arbiy Sohilga qaytishda chegaralardan o'tishda raqamli tasdiqlash tartibini bajarishlari shart.
Cheklovlarga qo'shimcha ravishda, Isroil hokimiyati yaqinda 280 Quddus aholisini, jumladan diniy shaxslar, jurnalistlar va ozod qilingan mahbuslarni Al-Aqsa masjidida namoz o'qishdan taqiqlashini e'lon qildi.
Ramazon davomida falastinliklarning muqaddas joyga kirishini cheklash harakati, ko'pincha, falastin jamoalariga bosim o'tkazish va Falastinliklar kelajakdagi davlatining poytaxti deb biladigan Quddusning sharqiy qismidagi falastin madaniy o'ziga xosligini yo'q qilishga urinishning bir qismi sifatida qaraladi.
Cheklovlar 2023-yil oktyabr oyida boshlangan G'azodagi genotsid urushidan keyin yanada kuchaydi.
Cheklovlarga qaramay, masjidda ishtirok etish, o'tgan haftagidek, taxminiy 10 ming sayyoh chegarasidan sezilarli darajada yuqori bo'ldi, o'shanda Quddusning Islomiy Vaqfi (majmuani boshqaradigan diniy hokimiyat) Ramazonning birinchi juma namozlariga 80 ming kishi qatnashganini aytgan edi.
Shunga qaramay, ko'plab falastinliklar, jumladan zarur ruxsatnomalari borligini aytgan ba'zilari, Isroil hokimiyati tomonidan qaytarib yuborilganini topdilar.
Xebrondan kelgan Najati Oveyda Anadolu agentligiga aytishicha, Isroil askarlari unga ruxsatnomani taqdim etganiga qaramay uni qaytarib yuborgan.
"Isg'ol o'ziga qulayliklar yaratganini da'vo qiladi, lekin tartiblar qattiq," dedi u. "Men faqat Al-Aqsa masjidida namoz o'qimoqchiman. Nima uchun men to'silmoqdaman?"
Yana bir kishi, 58 yoshli Ali Navas, yangiliklar agentligiga aytishicha, u va uning rafiqasi G'arbiy Sohildagi Nablusdan bir soatdan ko'proq vaqt davomida sayohat qilishgan, lekin uning rafiqasi Qalandiya nazorat punktida ruxsatnomasi bo'lsa ham qaytarib yuborilgan.

Около 100 тысяч палестинских верующих совершили молитву в комплексе мечети Аль-Акса в оккупированном Восточном Иерусалиме во вторую пятницу священного месяца Рамадан, несмотря на строгие ограничения доступа к святыне, введенные Израилем.
По сообщению команды Al Jazeera, верующие прошли тщательную проверку безопасности в пятницу при прохождении через контрольно-пропускной пункт Калькилия на оккупированном Западном берегу к северу от Иерусалима, в то время как вокруг города было развернуто большое количество израильских сил.
Израильские власти ввели в начале Рамадана правила, ограничивающие доступ на пятничные молитвы лишь 10 тысячам палестинских верующих с ежедневными разрешениями – это лишь малая часть сотен тысяч, которые посещают мечеть в обычные годы.
Согласно израильским правилам, вход разрешен только мужчинам старше 55 лет, женщинам от 50 лет и детям до 12 лет в сопровождении родственника.
Посетители также обязаны проходить цифровую верификацию на переходах при возвращении на Западный берег.
Помимо ограничений, израильские власти недавно объявили о запрете для 280 жителей Иерусалима, включая религиозных деятелей, журналистов и освобожденных заключенных, посещать молитвы в мечети Аль-Акса.
Стремление ограничить доступ палестинцев к святыне во время Рамадана широко рассматривается как часть усилий по оказанию давления на палестинские общины и стиранию палестинской культурной идентичности оккупированного Восточного Иерусалима, который палестинцы считают столицей своего будущего государства.
Ограничения ужесточились после начала геноцидной войны в Газе в октябре 2023 года.
Несмотря на ограничения, посещаемость мечети значительно превысила предполагаемый лимит в 10 тысяч посетителей, как и на прошлой неделе, когда Исламский вакф Иерусалима, религиозный орган, управляющий комплексом, сообщил, что на первые пятничные молитвы Рамадана пришли 80 тысяч человек.
Тем не менее, многие палестинцы, пытавшиеся посетить мечеть, включая тех, кто утверждал, что имеет необходимые разрешения, были отвергнуты израильскими властями.
Наджати Овейда, приехавший из Хеврона, сообщил агентству Anadolu, что израильские солдаты развернули его, несмотря на предъявление разрешения.
«Оккупация утверждает, что предоставила возможности, но процедуры строгие, – сказал он. – Я только хочу помолиться в Аль-Аксе. Почему мне мешают?»
Другой мужчина, 58-летний Али Навас, сообщил агентству, что он и его жена ехали более часа из Наблуса на оккупированном Западном берегу, но его жена была развернута на КПП Калькилия, несмотря на наличие у нее разрешения.