Netflix aktsiyalari juma kuni 10% dan ortiq ko'tarildi. Bu kompaniyaning Warner Bros Discovery uchun Paramount Skydance bilan o'tkazilayotgan raqobatdan chiqish qaroridan so'ng sodir bo'ldi. Netflix o'tgan kechki paytda Paramountning so'nggi taklifi - har bir aksiya uchun $31 ni qoplash yoki o'zining $27.75 taklifini oshirishdan bosh tortdi, shartnomani "endi moliyaviy jihatdan jozibador emas" deb hisoblab.
Investorlar bu qarorni ijobiy qarshiladilar. Netflix aktsiyalari 5-dekabrdan beri 18% dan ortiq tushib ketgan edi. Netflix bosh direktorlari Ted Sarandos va Greg Peters bayonotida: "Biz Warner Bros brendlariga yaxshi homiy bo'lishimiz mumkin edi, lekin bu bitim har qanday narxda 'zarur' emas, balki to'g'ri narxda 'yaxshi' edi" dedilar.
Ekspertlar Netflixning intizomli yondashuvini maqtadilar. HSBC tahlilchilari: "Bu ijobiy voqea, chunki Netflix o'z biznesiga qayta e'tibor qaratishi mumkin, raqobatchilar esa birlashish jarayonlari bilan band bo'lishadi" dedilar.
Paramount aktsiyalari esa 17% ga ko'tarildi. Kompaniyaning Warner Bros bilan $110 mlrdlik shartnomasi hali ham aktsiyadorlar va regulyatorlarning roziligini kutmoqda.

Акции Netflix подскочили более чем на 10% в пятницу после решения компании выйти из борьбы за Warner Bros Discovery. Вечером в четверг Netflix отказался соответствовать последнему предложению Paramount в $31 за акцию или повышать свою ставку в $27,75, заявив, что сделка "больше не является финансово привлекательной".
Инвесторы положительно восприняли это решение. Акции стримингового гиганта упали более чем на 18% с 5 декабря, когда Netflix объявил о сделке с Warner Bros. Со-гендиректоры Netflix Тед Сарандос и Грег Питерс в совместном заявлении отметили: "Мы могли бы быть хорошими управляющими брендов Warner Bros, но эта сделка была 'приятным дополнением' по правильной цене, а не 'необходимостью' по любой цене".
Аналитики высоко оценили финансовую дисциплину Netflix. Аналитики HSBC заявили: "Положительное событие, поскольку выход Netflix из гонки позволит ему сосредоточиться на бизнесе, в то время как конкуренты будут заняты процессами слияния".
Акции Paramount под руководством Дэвида Эллисона выросли на 17%. Сделка Paramount с Warner Bros стоимостью $110 млрд все еще ожидает одобрения акционеров и регуляторов.