O‘zbekiston delegatsiyasi 6-fevral kuni Milandagi “San-Siro” stadionida bo‘lib o‘tgan Milan-Kortina-2026 qishki Olimpiya o‘yinlarining ochilish marosimida ishtirok etdi. Foto: MOQ.
Konkida uchuvchi Daniil Yeybog Milan-Kortina-2026 Olimpiadasida 1500 metr masofaga yugurishda 14-o‘rinni egalladi. Sportchi, shuningdek, 500 metr masofaga o‘tkazilgan chorak final bahslarida ham ishtirok etdi. Foto: MOQ.
18-fevral kuni O‘zbekiston masjidlarida Ramazon oyi davomida ado etiladigan taroveh namozlarini o‘qish boshlandi. Foto: Shohrux Haydarov / Gazeta
Xorazm viloyatidagi 11-sonli bolalar musiqa va san’at maktabining 4-sinf o‘quvchisi Otamurod Rayimboyev prezidentning yoshlar bilan uchrashuvida qo‘shiq kuylab berdi va sovg‘a sifatida avtomobil oldi. Foto: Minbar ortida / Telegram.
O‘zbekistonda 1989-yildan beri ilk bor o‘tkazilgan aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish jarayoni yakunlandi. Fevral oyida u yuzma-yuz shaklda olib borildi. Gazeta muxbiri Jizzax viloyatining chekka hududida bo‘lib, aholi ushbu kampaniya bilan qanday umidlarni bog‘layotgani haqida reportaj tayyorladi. Foto: Otabek Turdiyev / Gazeta
Toshkentda katta ko‘chalarning o‘rtasiga yana temir panjaralar o‘rnatish boshlandi. 2017−2018-yillarda shahar hokimiyati va YHXB panjaralar ko‘rinishni cheklashi sababli ham haydovchilarga, ham piyodalarga xalaqit berishini rasman tan olgan edi. Foto: Yevgeniy Sorochin /Gazeta.
Oy yakunida Toshkent markazida 33 yoshli YPX inspektorining o‘limiga sabab bo‘lgan YTH sodir bo‘ldi. BMW M4 rulida 16 yoshli o‘smir bo‘lgan. Avtomobil hisobida o‘nlab qoidabuzarlik qayd etilgan. Foto ijtimoiy tarmoqlardan.
Toshkentda 16 yoshli o‘smir BMW M4 rulida urib yuborishi oqibatida halok bo‘lgan YPX inspektori, kichik serjant Hosilbek Eshnazarov bilan uning tug‘ilgan joyi — Qashqadaryo viloyatida xayrlashildi. Foto: IIV JXD matbuot xizmati.
BBC News O‘zbekiston tog‘larida suratga olingan Adventures in Conservation (Tabiatni muhofaza qilishdagi sarguzashtlar) dasturining maxsus sonini taqdim etdi. Suratga olish guruhi Hisor qo‘riqxonasi reynjerlari bilan birgalikda qor qoplonini qidirdi. Foto: BBC.
Davomli yog‘ingarchilik va bulutli kunlarga qaramay, oyning oxiriga kelib havo ilidi va poytaxtning ayrim tumanlarida daraxtlar gulladi. Foto: Yevgeniy Sorochin / Gazeta.

Делегация Узбекистана 6 февраля приняла участие в церемонии открытия зимних Олимпийских игр 2026 года в Милане-Кортина на стадионе «Сан-Сиро». Фото: MOQ.
Конькобежец Даниил Ейбог занял 14-е место в забеге на 1500 метров на Олимпиаде в Милане-Кортина-2026. Спортсмен также участвовал в четвертьфинальных соревнованиях на дистанции 500 метров. Фото: MOQ.
18 февраля в мечетях Узбекистана началось чтение таравих-намазов, совершаемых в течение месяца Рамадан. Фото: Шохрух Хайдаров / Gazeta.
Ученик 4-го класса детской музыкальной и художественной школы №11 Хорезмской области Отамурод Райимбоев исполнил песню на встрече президента с молодежью и получил в подарок автомобиль. Фото: Minbar ortida / Telegram.
В Узбекистане завершился процесс переписи населения и сельского хозяйства, впервые проведенный с 1989 года. В феврале она проводилась в очной форме. Корреспондент Gazeta подготовил репортаж из отдаленного района Джизакской области о надеждах населения, связанных с этой кампанией. Фото: Отабек Турдиев / Gazeta.
В Ташкенте началась повторная установка железных ограждений на разделительных полосах крупных улиц. В 2017–2018 годах городские власти и ГУБДД официально признали, что ограждения ограничивают обзор и мешают как водителям, так и пешеходам. Фото: Евгений Сорочин / Gazeta.
В конце месяца в центре Ташкента произошло ДТП, ставшее причиной смерти 33-летнего инспектора ДПС. За рулем BMW M4 находился 16-летний подросток. На счету автомобиля зафиксированы десятки нарушений правил. Фото из социальных сетей.
В Ташкенте и на родине — в Кашкадарьинской области — прошло прощание с погибшим в результате наезда 16-летним подростком на BMW M4 инспектором ДПС, младшим сержантом Хосильбеком Эшназаровым. Фото: пресс-служба МВД РУз.
BBC News представила специальный выпуск программы Adventures in Conservation (Приключения в охране природы), снятый в горах Узбекистана. Съемочная группа вместе с рейнджерами Гиссарского заповедника искала снежного барса. Фото: BBC.
Несмотря на продолжительные осадки и пасмурные дни, к концу месяца потеплело, и в некоторых районах столицы зацвели деревья. Фото: Евгений Сорочин / Gazeta.