Toshkent shahar hokimligi poytaxtda yo‘l holatini yaxshilash bo‘yicha keng ko‘lamli chora-tadbirlar majmuini amalga oshirishga qaratilgan “Dolzarb 90 kunlik” dasturini ishga tushirdi. Ushbu qaror Prezident administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyevaning 26-fevral kuni Toshkent shahri Yo‘l harakatini tashkil etish markaziga (YHTEM) tashrifi yakunlari asosida qabul qilindi.
Tashrif davomida qo‘shimcha ustuvor yo‘nalishlar belgilandi va yo‘l infratuzilmasini boshqarish samaradorligini oshirish bo‘yicha aniq vazifalar qo‘yildi. YHTEM mutaxassislari poytaxtdagi eng serqatnov 472 km masofadagi avtomobil yo‘llarini aniqladi va birinchi navbatdagi chora-tadbirlarni aynan shu yerlarga yo‘naltirishni tavsiya etdi.
Ishlar quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha olib boriladi: yo‘l harakatini optimallashtirish, infratuzilmani ta’mirlash va transport tizimini modernizatsiya qilish. YHTEM va shahar hokimligi ushbu chora-tadbirlar poytaxt yo‘l-transport tizimidagi vaziyatni yaxshilashiga ishonch bildirdi.
Toshkent shahri Yo‘l harakatini tashkil etish markazi Prezidentning 2025-yil dekabrdagi qarori bilan tashkil etilgan ixtisoslashtirilgan tuzilma bo‘lib, poytaxt transport siyosatini takomillashtirishga qaratilgan. Bu hafta YHTEM Saida Mirziyoyevaga tirbandliklar, ekologiya va jamoat transporti muammolarini hal etish bo‘yicha loyihalarni taqdim etdi. Mirziyoyeva poytaxt transport tizimini modernizatsiya qilish jarayonini shaxsan nazorat qilishini ma’lum qildi.

Хокимият города Ташкента запустил программу «Актуальные 90 дней», направленную на реализацию комплекса широкомасштабных мер по улучшению дорожной ситуации в столице. Это решение было принято по итогам визита руководителя Администрации Президента Саиды Мирзиёевой в Центр организации дорожного движения (ЦОДД) города Ташкента 26 февраля.
В ходе визита были определены дополнительные приоритетные направления и поставлены конкретные задачи по повышению эффективности управления дорожной инфраструктурой. Специалисты ЦОДД выявили наиболее загруженные 472 км автомобильных дорог в столице и рекомендовали начать первоочередные меры именно с этих участков.
Работы будут проводиться по следующим направлениям: оптимизация дорожного движения, ремонт инфраструктуры и модернизация транспортной системы. ЦОДД и хокимият выразили уверенность, что реализация этих мер положительно повлияет на общую ситуацию в дорожно-транспортной системе столицы.
Центр организации дорожного движения города Ташкента был создан как специализированная структура в соответствии с указом Президента в декабре 2025 года, направленной на системное совершенствование транспортной политики столицы. На этой неделе ЦОДД представил Саиде Мирзиёевой проекты по решению проблем пробок, экологии и общественного транспорта. Мирзиёева заявила, что будет лично контролировать процесс модернизации транспортной системы столицы.