Eron Tashqi Ishlar Vazirligi vakili Esmoil Bag'oy, Eronning Isroil va AQSh hujumlaridan o'zini himoya qilish huquqiga ega ekanligini ta'kidladi.
“Biz xalqaro huquq va BMT Nizomiga ko'ra, o'zimizni butun kuchimiz bilan himoya qilish huquqiga egamiz”, dedi u Al Jazeera bilan suhbatda.
Shanba kuni AQSh va Isroil Tehronni o'z ichiga olgan bir qancha Eron shaharlariga hujum boshladi. Eron ommaviy axborot vositalarining ma'lumotiga ko'ra, kamida 201 kishi halok bo'lgan.
Eron javoban Isroil va AQSh harbiy nishonlariga Bahrayn, Iroq, Iordaniya, Quvayt, Saudiya Arabistoni, Qatar va Birlashgan Arab Amirliklarida raketa zarbalarini amalga oshirdi.
Bag'oyning aytishicha, mamlakat qurolli kuchlari “bu vahshiylik hujumlariga qarshi milliy suverenitet va Eron hududiy yaxlitligini himoya qilmoqda”.
AQSh-Isroil hujumlari Eron yadro dasturi bo'yicha AQSh va Eron o'rtasidagi uchinchi bilvosita muzokaralar jumodan oxirgi kuni yakunlanganidan keyin sodir bo'ldi.
Bag'oy, AQShning “BMTning boshqa a'zosiga qarshi tajovuzkorlik harakatini boshlashi” xalqaro tashkilotga ham tahdid solayotganini aytdi.

Iran's Foreign Ministry spokesman Esmaeil Baghaei emphasized that Iran is entitled to defend itself from Israeli and US attacks.
"We have every right in accordance with international law and the UN Charter to defend ourselves with all might," he said in an Al Jazeera interview on Saturday.
The US and Israel launched attacks across multiple Iranian cities, including Tehran, on Saturday. Iranian media reported at least 201 fatalities.
Iran responded with missile strikes targeting Israel and US military assets in Bahrain, Iraq, Jordan, Kuwait, Saudi Arabia, Qatar, and the UAE.
Baghaei stated that Iran's armed forces "are defending national sovereignty and territorial integrity against these barbaric acts of aggression."
The US-Israeli strikes followed the conclusion of a third round of indirect nuclear negotiations between the US and Iran on Friday.
Baghaei noted that the US "launching an act of aggression against another UN member" also threatens the international body.
He defended Iran's retaliatory actions, saying, "Under international law, any location or logistical support given to the aggressor is a legitimate target for the victim state."