️ O‘zbekiston, Toshkent – Podrobno.uz. Davlat xavfsizlik xizmati va huquqni muhofaza qiluvchi organlar Qarshi va Buxoro shaharlaridagi dehqon bozorlari rahbariyatida aniqlangan korruptsiya sxemalarini bartaraf etdi. Bozor ma’muriyati mansabdor shaxslari qonun bo‘yicha ochiq kim oshdi savdosiga qo‘yilishi kerak bo‘lgan savdo maydonchalarini noqonuniy tarzda sotishga urinib, shaxsiy boyish maqsadida harakat qilgan.
️ Qarshi shahrida dehqon bozori raisi va nazoratchi yangi 110 kvadrat metrlik do‘konni sotish uchun jinoyatchilik kelishuviga kirishgan. Tadbirkorga savdo nuqtasini qonuniy tartibga solinmagan holda rasmiylashtirish uchun ular 80 ming dollar talab qilgan. Gumonlanuvchilar davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan 30 ming dollarlik avansni olayotgan paytda qo‘lga olingan. Ularga nisbatan firibgarlik va pora berishga yordam berish moddalari bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan va tergov olib borilmoqda.
️ Xuddi shunday huquqbuzarlik Buxoroda ham aniqlangan bo‘lib, u yerda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ulgurji savdosi bozori rahbari va uning boshqaruvchisi tergov ostiga olingan. Hamkorlar fuqaroga yengil konstruksiyali do‘kon qurish uchun 120 kvadrat metrlik yer uchastkasini ajratishga va’da berishgan. Ularning noqonuniy faoliyati 11 ming dollar olayotgan paytda to‘xtatilgan. Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksining 168-moddasi (Firibgarlik) asosida jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.
️ Huquqni muhofaza qiluvchi organlar fuqarolarni hushyor bo‘lishga va shunga o‘xshash tovlamachilik holatlari haqida davlat xavfsizlik xizmatining 1520 qisqa raqamiga xabar berishga chaqirmoqda. Davlat korruptsiya jinoyatlari haqida ma’lumot bergan shaxslarga to‘liq anonimlikni kafolatlaydi. Mamlakat bozorlarida savdo joylarining shaffof taqsimlanishini ta’minlash uchun tekshiruvlar davom etmoqda.

️ Узбекистан, Ташкент – Podrobno.uz. Служба государственной безопасности совместно с правоохранительными органами пресекла коррупционные схемы в руководстве дехканских рынков в городах Карши и Бухара. Должностные лица администрации рынков пытались незаконно реализовать торговые площади, которые по закону должны выставляться на аукционные торги, преследуя цели личного обогащения.
️ В городе Карши председатель дехканского рынка и контролер вступили в преступный сговор для продажи нового магазина площадью 110 квадратных метров. За оформление торговой точки на имя предпринимателя в обход законных процедур они потребовали 80 тысяч долларов. Подозреваемые были задержаны сотрудниками СГБ в момент получения аванса в размере 30 тысяч долларов. В отношении них возбуждено уголовное дело по статьям за мошенничество и пособничество в даче взятки, ведется следствие.
️ Аналогичное правонарушение выявлено в Бухаре, где под следствие попали руководитель рынка оптовой торговли сельскохозяйственной продукцией и его управляющий. Сообщники пообещали выделить гражданину земельный участок площадью 120 квадратных метров под строительство магазина из легких конструкций. Их незаконная деятельность была пресечена при получении 11 тысяч долларов. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 168 Уголовного кодекса (Мошенничество).
️ Правоохранительные органы призывают граждан проявлять бдительность и сообщать о подобных фактах вымогательства по короткому номеру СГБ 1520. Государство гарантирует полную анонимность лицам, предоставившим информацию о коррупционных преступлениях. Проверки на рынках страны продолжаются для обеспечения прозрачности распределения торговых мест.