️ Namangan va Farg‘ona viloyatlarida amalga oshirilgan bir qator maxsus operatsiyalar natijasida huquqni muhofaza qiluvchi organlar deyarli 21 ming dona kuchli ta’sirli dori vositalari va 300 grammdan ortiq giyohvand moddalarni musodara qildi. Operatsiyalarda Davlat xavfsizlik xizmati, Chegara qo‘shinlari, Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurash boshqarmasi va bojxona organlari xodimlari ishtirok etdi.
️ Birinchi holatda Qo‘qonda 43 yoshli mahalliy aholi boshqargan Spark avtomobili to‘xtatilib, mashina salonidan 9,9 ming dona “Zardeks” preparati topildi. Dori vositalari dalil sifatida musodara qilindi. Ikkinchi holatda esa Namangan viloyati Pop tumanidagi yo‘l patrul xizmati postida 30 yoshli Quvasoy aholisi boshqargan Cobalt avtomobili to‘xtatildi. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, erkak qo‘shni davlatdan kuchli dorilarni kontrabanda qilib, Toshkentdagi hamkorlariga yetkazib bergan. Mashinaning maxfiy joylaridan 8 ming dona “Zardeks” va 309 gramm hasish topildi.
️ Farg‘ona viloyati Bog‘dod tumanida yana bir holat qayd etildi, bu yerda 34 yoshli Qo‘qon aholisi boshqargan Nexia avtomobilidan 1,7 ming dona “Regapen” preparati musodara qilindi. Bundan tashqari, Farg‘ona tumanida 25 yoshli mahalliy aholi hamkorlari orqali 1,3 ming dona “Regapen”ni 56 million so‘mga sotgani uchun qo‘lga olindi.
️ Barcha holatlar bo‘yicha Jinoyat kodeksining 251-1, 246 va 273-moddalari asosida jinoiy ishlar qo‘zg‘atilgan. Gumon qilinuvchilar qamoqqa olingan, tergov davom etmoqda. Ilgari Toshkentda kuchli “Regapen” preparatini biologik faol qo‘shimchalar bankalariga qayta qadoqlab, dorixonalar orqali maxfiylik bilan sotishga urinayotgan erkak ham qo‘lga olingan edi.

๏ธ Law enforcement agencies in Uzbekistan have confiscated nearly 21,000 units of potent pharmaceutical drugs and over 300 grams of narcotics following a series of coordinated special operations in the Namangan and Fergana regions. The operations involved personnel from the State Security Service, Border Troops, the Department for Combating Economic Crimes under the Prosecutor General's Office, and customs authorities.
๏ธ In the first incident, a Spark vehicle driven by a 43-year-old local resident was stopped in Kokand, where officers discovered 9,900 units of the strong drug "Zardex" during a search of the car's interior. The drugs were seized as material evidence. In a separate case, a Cobalt car operated by a 30-year-old resident of Kuvasay was intercepted at a traffic police checkpoint in the Pap district of Namangan region. According to investigative data, the man was allegedly involved in smuggling potent medicines from a neighboring country and delivering them to accomplices in Tashkent. A search of the vehicle revealed 8,000 units of "Zardex" and 309 grams of hashish hidden in secret compartments.
๏ธ Another incident was recorded in the Bagdad district of Fergana region, where authorities seized 1,700 units of the potent drug "Regapen" from a 34-year-old Kokand resident driving a Nexia car. Additionally, in the Fergana district, a 25-year-old local resident was detained for selling 1,300 units of "Regapen" for 56 million Uzbek som through intermediaries.
๏ธ Criminal cases have been initiated under Articles 251-1, 246, and 273 of the Criminal Code in connection with all these incidents. The suspects have been taken into custody, and investigations are ongoing. Previously, in Tashkent, a man was arrested for repackaging the strong drug "Regapen" into containers labeled as dietary supplements to facilitate covert sales through pharmacies.