️ Namangan va Farg‘ona viloyatlarida amalga oshirilgan bir qator maxsus operatsiyalar natijasida huquqni muhofaza qiluvchi organlar deyarli 21 ming dona kuchli ta’sirli dori vositalari va 300 grammdan ortiq giyohvand moddalarni musodara qildi. Operatsiyalarda Davlat xavfsizlik xizmati, Chegara qo‘shinlari, Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurash boshqarmasi va bojxona organlari xodimlari ishtirok etdi.
️ Birinchi holatda Qo‘qonda 43 yoshli mahalliy aholi boshqargan Spark avtomobili to‘xtatilib, mashina salonidan 9,9 ming dona “Zardeks” preparati topildi. Dori vositalari dalil sifatida musodara qilindi. Ikkinchi holatda esa Namangan viloyati Pop tumanidagi yo‘l patrul xizmati postida 30 yoshli Quvasoy aholisi boshqargan Cobalt avtomobili to‘xtatildi. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, erkak qo‘shni davlatdan kuchli dorilarni kontrabanda qilib, Toshkentdagi hamkorlariga yetkazib bergan. Mashinaning maxfiy joylaridan 8 ming dona “Zardeks” va 309 gramm hasish topildi.
️ Farg‘ona viloyati Bog‘dod tumanida yana bir holat qayd etildi, bu yerda 34 yoshli Qo‘qon aholisi boshqargan Nexia avtomobilidan 1,7 ming dona “Regapen” preparati musodara qilindi. Bundan tashqari, Farg‘ona tumanida 25 yoshli mahalliy aholi hamkorlari orqali 1,3 ming dona “Regapen”ni 56 million so‘mga sotgani uchun qo‘lga olindi.
️ Barcha holatlar bo‘yicha Jinoyat kodeksining 251-1, 246 va 273-moddalari asosida jinoiy ishlar qo‘zg‘atilgan. Gumon qilinuvchilar qamoqqa olingan, tergov davom etmoqda. Ilgari Toshkentda kuchli “Regapen” preparatini biologik faol qo‘shimchalar bankalariga qayta qadoqlab, dorixonalar orqali maxfiylik bilan sotishga urinayotgan erkak ham qo‘lga olingan edi.

️ В результате серии специальных операций, проведенных в Наманганской и Ферганской областях, правоохранительные органы изъяли почти 21 тысячу единиц сильнодействующих лекарственных средств и более 300 граммов наркотических веществ. В операциях участвовали сотрудники Службы государственной безопасности, Пограничных войск, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре и таможенных органов.
️ В первом случае в Коканде был остановлен автомобиль Spark под управлением 43-летнего местного жителя, в салоне которого обнаружено 9,9 тысячи единиц препарата «Зардекс». Лекарства изъяты в качестве вещественных доказательств. Во втором случае на посту дорожно-патрульной службы в Папском районе Наманганской области остановлен автомобиль Cobalt, которым управлял 30-летний житель Кувасая. По данным следствия, мужчина занимался контрабандой сильнодействующих лекарств из соседнего государства и доставлял их сообщникам в Ташкент. В тайниках машины найдены 8 тысяч единиц «Зардекса» и 309 граммов гашиша.
️ В Ферганской области, в Багдадском районе, зафиксирован еще один инцидент: у 34-летнего жителя Коканда, управлявшего автомобилем Nexia, изъяли 1,7 тысячи единиц препарата «Регапен». Кроме того, в Ферганском районе задержан 25-летний местный житель, который через посредников продал 1,3 тысячи единиц «Регапена» за 56 миллионов сумов.
️ По всем фактам возбуждены уголовные дела по статьям 251-1, 246 и 273 Уголовного кодекса. Подозреваемые заключены под стражу, ведется следствие. Ранее в Ташкенте был задержан мужчина, перепаковывавший сильнодействующий препарат «Регапен» в баночки от биологически активных добавок для скрытной продажи через аптеки.