️ O‘zbekiston Prezidentining 24-fevraldagi farmoniga ko‘ra, ixtiyoriy ravishda ijtimoiy soliq to‘lagan o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarga budjet hisobidan ipoteka kreditlari ajratiladi. Bu yangilik “Huquqiy axborot” Telegram kanali orqali e’lon qilindi. Farmonning asosiy maqsadlari orasida aholini uy-joy bilan ta’minlashni takomillashtirish va “Yangi O‘zbekiston” massivlarini rivojlantirish ko‘zda tutilgan.
️ Farmonda Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda “Yangi O‘zbekiston” massivlari uchun yangi hududlarni tanlash va loyihalarga maqom berish tartibi belgilandi. Bu orqali ushbu massivlarga amaldagi tartib-taomillar va moliyalashtirish manbalari tatbiq etiladi. Shuningdek, “Yangi O‘zbekiston” massivlarining yo‘l-transport infratuzilmalari loyihalarida qayta tiklanuvchi energiya manbalari, energiya tejovchi uskunalar va muqobil issiqlik tizimlaridan foydalanilishi, shuningdek “yashil” transport muhiti yaratilishi ko‘zda tutilgan.
️ Ipoteka kreditlari dasturi 1-apreldan boshlab budjet resurslari hisobidan rasmiy daromad oladigan fuqarolar va ixtiyoriy ijtimoiy soliq to‘lagan o‘zini o‘zi band qilgan shaxslarga ajratiladi. Bu dastur bozor tamoyillariga asoslangan holda amalga oshiriladi. Shuningdek, “Toshkent Invest kompaniyasi” AJ va “Samarqand Invest kompaniyasi” AJ tajribasi asosida investitsiya kompaniyalari tashkil etiladi, ular tadbirkorlar va davlat organlari o‘rtasida ko‘prik vazifasini bajaradi.
️ Ko‘p kvartirali uylardagi xonadonlarni sotib olish uchun subsidiya ajratiladigan fuqarolarning ijtimoiy mezonlarga muvofiqligini baholash jarayoni “subsidiya.idm.uz” dasturiy ta’minot tizimi orqali avtomatlashtirilgan holda amalga oshiriladi. Bu inson omilisiz jarayon sifatida ta’riflangan va yangi texnologiyalardan foydalanishni ko‘rsatadi.

️ Согласно указу Президента Узбекистана от 24 февраля, самозанятым лицам, добровольно уплатившим социальный налог, будут выделены ипотечные кредиты за счет бюджетных средств. Об этом сообщает Telegram-канал «Huquqiy axborot». Основные цели указа включают совершенствование обеспечения населения жильем и развитие массивов «Новый Узбекистан».
️ В указе установлен порядок отбора новых территорий для массивов «Новый Узбекистан» в Республике Каракалпакстан и областях, а также присвоения статуса таким проектам. Это позволит применять действующие порядки и источники финансирования к этим массивам. Кроме того, предусмотрено использование возобновляемых источников энергии, энергосберегающего оборудования и альтернативных систем отопления в проектах дорожно-транспортной инфраструктуры массивов «Новый Узбекистан», а также создание «зеленой» транспортной среды.
️ Программа ипотечных кредитов начнет действовать с 1 апреля и будет предоставляться за счет бюджетных ресурсов гражданам с официальным доходом, а также самозанятым лицам, добровольно уплатившим социальный налог. Программа основана на рыночных принципах. Также на основе опыта АО «Toshkent Invest kompaniyasi» и АО «Samarqand Invest kompaniyasi» будут созданы инвестиционные компании, которые будут выполнять роль моста между предпринимателями и государственными органами.
️ Процесс оценки соответствия граждан социальным критериям для выделения субсидий на покупку квартир в многоквартирных домах будет осуществляться автоматически через программную систему «subsidiya.idm.uz». Это описано как процесс без человеческого фактора, демонстрирующий использование новых технологий.