Kosovo bir yarim yil ichida uchinchi marta parlament sayloviga borishga majbur bo‘ldi. Bosh vazir Albin Kurti fevral oyida hukumat tuzishga muvaffaq bo‘lgan edi, biroq prezidentni saylash masalasidagi siyosiy kelishmovchiliklar mamlakatni yangi saylov sari yetakladi.
Konstitutsiyaviy sudning qaroriga ko‘ra, 28 aprel yakuniy muddat edi. Agar yangi prezident saylanmasa, parlament tarqatilishi kerak edi — va aynan shunday bo‘ldi. Endi Kosovo iyun oyida navbatdagi saylovni o‘tkazadi.
Inqirozga sabab — Kurtining muxolifat bilan prezidentlikka umumiy nomzod bo‘yicha kelisha olmasligi. Uning “Vetevendosje” harakati 2025 yil dekabridagi so‘nggi saylovda 5% ovoz olgan edi. Hukumat fevralda tuzilgan bo‘lsa-da, endi faqat texnik rejimda ishlaydi.
Vjosa Osmani 2021-2026 yillarda prezident bo‘lib, ikkinchi muddatga nomzodini qo‘yishni xohlagan. Biroq Kurti unga ochiq qo‘llab-quvvatlamadi va 80 ovozni to‘play olmasligini aytdi. Osmani esa Kurti uni “XXI asrning eng yaxshi prezidenti” deb ataganini, keyin esa pozitsiyasini o‘zgartirganini ta’kidladi.
Kurti 28 apreldagi favqulodda majlisda fuqarolik jamiyati vakili, shifokor va huquq himoyachisi Feride Rushitini nomzod qilib ko‘rsatdi, ammo muxolifat ovoz berishni boykot qildi.
“Balkans Policy Research Group”dan Naim Rashitining so‘zlariga ko‘ra, Kurti va Osmani o‘rtasidagi hamkorlik hech qachon “tabiiy” bo‘lmagan, balki “vaqtinchalik saylov ittifoqi” edi. Ikkala siyosatchi ham “juda ambitsiyali va raqobatbardosh” bo‘lib, tashqi siyosatda ko‘pincha qarama-qarshi pozitsiyalarni egallagan.
Kosovo Huquq Instituti (IKD) tahlilchisi Ehat Miftarajning ta’kidlashicha, Kurti xalqaro hamkorlar bilan kamroq hamkorlik qiluvchi va “kamroq bashorat qilinadigan” shaxs sifatida qabul qilinadi. Bu nafaqat ikki rahbar o‘rtasida keskinlikka, balki Kosovo tashqi siyosatining izchilligi bo‘yicha xalqaro savollarga ham olib kelgan.
Siyosiy beqarorlik Yevropa Ittifoqi talab qilgan islohotlar va Serbiya bilan YI vositachiligidagi muloqotga to‘sqinlik qilmoqda. Miftarajning so‘zlariga ko‘ra, tez-tez saylovlar Kosovo demokratik davlat ekanini ko‘rsatsa-da, mamlakat strategik manfaatlarini ilgari surish imkoniyatlarini cheklaydi. Natijada Kosovo Serbiya bilan muloqotda zaif pozitsiyada qolmoqda va YI integratsiyasiga e’tibor susaygan. Yevropa Ittifoqining O‘sish rejasi doirasida Kosovo mintaqada ortda qolayotgani sababli yuzlab million yevro moliyaviy yordamni yo‘qotishi mumkin.

Косово вскоре проведет третьи парламентские выборы за полтора года. Премьер-министр Альбин Курти смог сформировать правительство в феврале, однако политический тупик вокруг избрания президента привел к новому голосованию.
Конституционный суд установил 28 апреля крайним сроком для избрания президента. Поскольку этого не произошло, парламент был распущен. Теперь выборы состоятся в июне.
Кризис вызван неспособностью Курти достичь консенсуса с оппозицией по единому кандидату. Его движение «Самоопределение» (Vetëvendosje) набрало около 5% голосов на последних выборах в декабре 2025 года. Правительство, сформированное в феврале, теперь работает в техническом режиме.
Вйоса Османи, занимавшая пост президента с 2021 по апрель 2026 года, намеревалась баллотироваться на второй срок. Однако Курти не поддержал ее, заявив, что не может обеспечить необходимые 80 голосов (из 120). Османи утверждает, что Курти ранее называл ее «лучшим президентом XXI века», но затем изменил позицию.
На внеочередном заседании 28 апреля Курти выдвинул кандидатуру врача и правозащитницы Фериде Рушити, но оппозиция бойкотировала голосование.
Наим Рашити из Balkans Policy Research Group отметил, что партнерство Курти и Османи никогда не было «естественным», а скорее «временным избирательным альянсом». Оба политика «очень амбициозны и конкурентоспособны», часто придерживаются противоположных позиций по внешней политике.
Эхат Мифтарай из Института права Косово (IKD) заявил, что Курти воспринимается как «менее предсказуемый» и менее склонный к сотрудничеству с международными партнерами, чем Османи. Это привело к напряженности между лидерами и вопросам о согласованности внешней политики Косово.
Политическая нестабильность препятствует реформам, требуемым ЕС, и диалогу с Сербией при посредничестве ЕС. По словам Мифтарая, частые выборы показывают, что Косово является функционирующей демократией, но ограничивают его способность продвигать стратегические интересы. В результате позиция Косово в диалоге с Сербией слаба, а внимание к верховенству закона и европейской интеграции снизилось. Из-за отставания в регионе Косово рискует потерять сотни миллионов евро финансовой поддержки в рамках нового Плана роста ЕС.