Qachon: Shanba, 28-fevral, soat 19:00 (13:30 GMT)
Pokiston 2026 T20 Jahon Kubogining Super Sakkizlik bosqichida hal qiluvchi o‘yinda Shri-Lankani katta farq bilan mag‘lub etishi kerak, agar ular yarim finalga chiqishni istasa. Yangi Zelandiya guruhda ikkinchi o‘rinni egallagan, ammo ularning juma kuni Angliyaga mag‘lubiyati Pokistonga ikkinchi o‘rin uchun imkoniyat ochdi.
Pokistonning kampaniyasi Niderlandlarga qarshi hayajonli o‘yinda g‘alaba bilan boshlandi, keyin AQSh va Namibiyani mag‘lub etdi. Biroq, ular Hindistonga Kolombodagi o‘yinda yirik mag‘lubiyatga uchradi. Super Sakkizlikdagi birinchi o‘yini Yangi Zelandiyaga qarshi yomg‘ir tufayli bekor qilindi, keyin esa Angliyaga mag‘lub bo‘ldi.
Shri-Lanka guruh bosqichida Irlandiya, Oman va Avstraliyani mag‘lub etib, keyin Zimbabvega mag‘lub bo‘ldi. Super Sakkizlikda ular Angliya va Yangi Zelandiyaga yutqazib, yarim finalga chiqish umidlarini yo‘qotdi.
Pokiston Shri-Lankani nafaqat mag‘lub etishi, balki sof daromadni oshirishi kerak, chunki ular Yangi Zelandiyani ortda qoldirish uchun taxminan 65 yoki undan ko‘p yugurish farqi bilan g‘alaba qozonishi yoki maqsadni 13 o‘yindan oldin amalga oshirishi lozim. Tezkor zarbachi Salman Mirza: "Bu hal qiluvchi vaziyat, chunki yarim finalga chiqish bizning nazoratimizda emas. Agar yarim finalga chiqsak, yaxshiroq natijaga erisha olamiz."
Jamoalar oxirgi marta yanvar oyida uch o‘yinlik seriyada to‘qnash kelgan, natija 1:1 hisobida durang bilan yakunlangan. Bu ularning 31-uchrashuvi bo‘ladi, Pokiston 17 g‘alaba, Shri-Lanka 12 g‘alaba qozongan. T20 Jahon Kubogida 4 marta to‘qnash kelgan, har ikkala jamoa 2 g‘alabaga ega.

Что: Супервосьмерка Кубка мира T20 среди мужчин ICC 2026
Пакистан сталкивается с решающим матчем в Супервосьмерке Кубка мира T20 2026, где ему необходимо одержать крупную победу над уже выбывшей Шри-Ланкой, чтобы выйти в полуфинал. Новая Зеландия в настоящее время занимает второе место в группе, но её поражение от Англии в пятницу открыло Пакистану возможность подняться на вторую позицию.
Кампания Пакистана началась с нервной победы над Нидерландами, после чего были одержаны победы над США и Намибией. Однако Пакистан потерпел крупное поражение от Индии в Коломбо. В Супервосьмерке первый матч против Новой Зеландии был отменен из-за дождя, а затем последовало поражение от Англии.
Шри-Ланка уверенно победила Ирландию, Оман и Австралию в групповом этапе, но неожиданно проиграла Зимбабве. В Супервосьмерке команда потерпела поражения от Англии и Новой Зеландии, что лишило её шансов на полуфинал.
Пакистану необходимо не только победить Шри-Ланку, но и улучшить чистую скорость пробега, чтобы обойти Новую Зеландию. Для этого требуется победа с разницей примерно в 65 пробегов или более, либо достижение цели менее чем за 13 подач. Быстрый боулер Салман Мирза заявил: "Это критическая ситуация, так как выход в полуфинал не в нашей власти. Но если мы выйдем в полуфинал, у нас есть возможности показать лучший результат."
Последняя встреча команд состоялась в январе в трехматчевой серии, закончившейся ничьей 1:1. Это будет 31-я встреча между сторонами: Пакистан выиграл 17 раз, Шри-Ланка – 12, одна игра не имела результата. На Кубках мира T20 команды встречались четыре раза, по две победы у каждой.
Состав Пакистана: Сахибзада Фархан, Сайм Аюб, Салман Али Ага (капитан), Бабар Азам, Фахар Заман, Шадаб Хан, Усман Хан (вратарь), Мохаммад Наваз, Шахин Шах Африди, Салман Мирза, Усман Тарик.
Состав Шри-Ланки: Патум Ниссанка, Кусал Перера, Камил Мишара (вратарь), Чарит Асаланка, Паван Ратнайаке, Каминду Мендис, Дасун Шанака (капитан), Дунит Веллалаге, Душан Хеманатха, Махиш Текшан, Душманта Чамера.