Britaniya Bosh vaziri Kier Starmer mamlakatning 35 davlatni jalb qilgan virtual yig'ilish o'tkazishini e'lon qildi. Yig'ilish maqsadi AQSh-Isroilning Eron ustidan boshlagan urushi tufayli yopilgan Hormuz bo'g'ozini qayta ochish yo'llarini muhokama qilishdir. Starmerning aytishicha, tashqi ishlar vaziri Yvette Cooper boshchiligidagi yig'ilishda bo'g'ozda qolgan kemalar va dengizchilarning xavfsizligini ta'minlash, shuningdek, muhim tovarlar harakatini tiklash uchun barcha diplomatik va siyosiy choralar ko'rib chiqiladi.
Britaniya rahbari yig'ilishdan so'ng harbiy rejalashtiruvchilarni ham yig'ishni rejalashtirayotganini aytdi. Ular bo'g'ozni urush to'xtagandan keyin qayta ochish va uni xavfsiz qilish uchun qanday imkoniyatlardan foydalanish mumkinligini muhokama qilishadi. Dunyo bo'ylab davlatlar bo'g'ozning yopilishi haqida jiddiy tashvish bildirmoqda, chunki dunyo neftining beshdan bir qismi va suyuq tabiiy gazning muhim qismi shu orqali o'tadi.
Bo'g'ozning yopilishi global energiya narxlarini keskin oshirdi va bu ko'plab davlatlarni strategik neft va gaz zaxiralarini chiqarishga majbur qildi. Starmerning aytishicha, yig'ilishda yaqinda "Hormuz bo'g'ozi orqali xavfsiz o'tishni ta'minlash uchun zarur harakatlarga hissa qo'shishga tayyor" deb bayonot imzolagan davlatlar ishtirok etadi. Britaniyadan tashqari Fransiya, Germaniya, Italiya, Yaponiya va Niderlandiya ham ushbu bayonotni imzolagan.
Britaniya Bosh vaziri "bu ish oson bo'lmaydi" deb ogohlantirdi. Shu bilan birga, Britaniya va boshqa Yevropa davlatlari AQSh prezidenti Donald Trumpning tanqidiga uchramoqda. Trump ularni bo'g'ozni ochish uchun harakat qilmaslikda va Vashingtonga urushda yetarlicha yordam bermaslikda aybladi. Trump o'zining Truth Social platformasida yozganidek, "Hormuz bo'g'ozi tufayli reaktiv yoqilg'isi yetishmayotgan barcha davlatlar" AQShdan sotib olishlari yoki "bo'g'ozga borib, uni o'zlari olib ketishlari" kerak.
Trumpning fikricha, Eron "asosan, vayron qilingan" va "og'ir ish bajarilgan", shuning uchun boshqa davlatlar o'z neftlarini o'zlari olishlari kerak. Bu bayonotlar Britaniya va uning ittifoqchilari uchun qo'shimcha bosimni keltirmoqda, chunki ular global energiya tangisiga duch kelishmoqda va AQShning urush siyosatiga nisbatan munosabatlarini aniqlashga majbur.

Премьер-министр Великобритании Кир Стармер объявил о проведении виртуальной встречи с участием 35 стран для обсуждения мер по открытию Ормузского пролива, который был фактически закрыт из-за войны США и Израиля против Ирана. По словам Стармера, министр иностранных дел Великобритании Иветт Купер проведёт встречу в четверг, чтобы оценить дипломатические и политические меры для восстановления свободы судоходства, гарантии безопасности застрявших судов и моряков, а также возобновления движения жизненно важных товаров.
Стармер добавил, что после этой встречи также будут созваны военные планировщики для изучения возможностей по обеспечению доступности и безопасности пролива после прекращения боевых действий. Страны по всему миру выразили серьёзную озабоченность закрытием пролива, через который проходит около одной пятой мировых поставок нефти и сжиженного природного газа, на фоне атак США и Израиля на Иран и ответных ударов Ирана по целям на Ближнем Востоке.
Закрытие пролива привело к резкому росту мировых цен на энергоносители и вынудило многие страны объявить о выпуске части своих стратегических запасов нефти и газа для смягчения кризиса. Стармер заявил, что в переговорах примут участие страны, недавно подписавшие заявление о готовности "внести вклад в соответствующие усилия по обеспечению безопасного прохода через Ормузский пролив". Помимо Великобритании, это заявление подписали Франция, Германия, Италия, Япония и Нидерланды.
Премьер-министр Великобритании предупредил, что "это будет непросто". Великобритания и другие европейские страны столкнулись с осуждением со стороны президента США Дональда Трампа, который обвинил их как в бездействии по открытию пролива, так и в недостаточной поддержке Вашингтона в его военных усилиях. Во вторник Трамп написал на своей платформе Truth Social, что "все те страны, которые не могут получить авиационное топливо из-за Ормузского пролива, как Великобритания", должны либо покупать его у США, либо "проявить запоздалую смелость, отправиться к проливу и просто ВЗЯТЬ его".
Трамп заявил, что "Иран был, по сути, уничтожен. Тяжёлая работа сделана. Идите и забирайте свою нефть сами!". Эти заявления создают дополнительное давление на Великобританию и её союзников, которые сталкиваются с глобальным энергетическим кризисом и вынуждены определять свою позицию в отношении военной политики американского режима.