Buyuk Britaniyada ikkita fuqarolik jamiyati rahbari, Falastin bilan birdamlik kampaniyasi direktori Ben Jamal (62 yosh) va "Urushga qarshi" koalitsiyasi raisining o'rinbosari Kris Nayhem (63 yosh), 2025-yil 18-yanvarda Londonda bo'lib o'tgan keng ko'lamli Falastin namoyishida politsiya tomonidan belgilangan hududdan tashqarida yurishgani uchun aybdor deb topildi. Vestminster magistrat sudida o'tgan sud jarayonida ularga qarshi da'vo qo'yilgan bo'lib, ular markaziy Londondagi ma'lum bir zonada qolish va Britaniya radioeshittirish korporatsiyasi shtab-kvartirasi atrofiga kirishni taqiqlovchi shartlarga rioya qilmaganlikda ayblangan.
Sudya o'z qarorida, "Har ikkala ayblanuvchi namoyishni tashkil qilishdagi rollari va rejalashtirishdagi ishtiroki tufayli shartlarni aniq bilgan" deb ta'kidladi. Bundan tashqari, Jamal politsiya shartlarini buzishga undaganlikda ham aybdor deb topildi, chunki u o'z nutqida boshqa namoyishchilarni belgilangan chegaralardan chiqishga chaqirgan. Sud jarayonida sobiq Leyboristlar partiyasi rahbari Jeremi Korbin kabi ko'plab tarafdorlar ishtirok etdi.
Falastin bilan birdamlik kampaniyasi sud qarorini "sharmandalik" deb baholab, "huquqimiz qimmatli, lekin kurash tugamagan" deb e'lon qildi. Inson huquqlari uchun kuzatuv tashkiloti (Human Rights Watch) Buyuk Britaniya direktori Yosmin Ahmad esa bu qarorni "fuqarolik jamiyati uchun zarba" deb ta'riflab, rahbarlarning nishonga olinishi siyosiy maqsadda va Izroil hukumati qo'llagan xalqaro jinoyatlarga qarshi ovozni bo'g'ishga qaratilganligini aytdi. U, shuningdek, hukumatning "qo'rqitishga qaratilgan norozilik qonunlari" demokratiyaga qora dog' qo'yganini qo'shdi.
11-aprel kuni Londonda yana Falastin harakati tarafdorlari namoyishi rejalashtirilgan bo'lib, bu yangi keskinliklarga olib kelishi mumkin. 2023-yil oktyabrdan boshlab G'azodagi urush tufayli o'n minglab britaniyaliklar Falastin tarafdori namoyishlarida qatnashgan, ammo politsiya tomonidan "genotsidga qarshi" yozuvli plakatlar tufayli minglab tinch namoyishchilar hibsga olingan. Inson huquqlari tashkilotlari bu amaliyotni norozilik huquqini cheklash va qo'rqitish deb baholaydi.

Два лидера гражданского общества в Великритании были признаны виновными в нарушении правил проведения протестов во время демонстрации в поддержку Палестины в Лондоне в прошлом году. Бен Джамал (62 года), директор Кампании солидарности с Палестиной, и Крис Найхем (63 года), заместитель председателя Коалиции "Остановите войну", были обвинены в том, что не соблюдали условия, установленные полицией, во время массового протеста 18 января 2025 года, выйдя за пределы обозначенной зоны в центре Лондона и приблизившись к штаб-квартире Британской вещательной корпорации.
Судья в Вестминстерском магистратском суде заявил в резюме процесса, что "оба подсудимых четко знали условия, учитывая их организационные роли и участие в планировании демонстрации". Джамал также был осужден по двум пунктам обвинения в подстрекательстве других протестующих к нарушению полицейских условий, поскольку его речь содержала призывы к выходу за установленные границы. На вердикте присутствовали многочисленные сторонники, включая бывшего лидера Лейбористской партии Джереми Корбина.
Кампания солидарности с Палестиной назвала решение суда "позорным", заявив, что "право на протест драгоценно и подрывается этим вердиктом, но борьба не окончена". Директор организации "Хьюман Райтс Вотч" в Великобритании Ясмин Ахмед раскритиковала приговор, заявив, что он "посылает шоковые волны через гражданское общество" и представляет собой "политически мотивированное преследование", направленное на запугивание и замалчивание инакомыслия относительно поддержки режимом Израиля международных преступлений.
Ожидается, что 11 апреля в Лондоне соберутся новые толпы протестующих в поддержку группы "Палестинское действие", что может привести к дальнейшим напряженностям. С начала войны в Газе в октябре 2023 года десятки тысяч британцев участвовали в акциях солидарности, при этом тысячи мирных демонстрантов были арестованы за плакаты с надписями против геноцида. Исследования правозащитных организаций указывают на "непропорциональное преследование" про-палестинских протестующих, подрывающее свободу собраний.