AQSh Harbiy-dengiz kuchlarining Janubiy qoʻmondonligi, prezident Donald Trump maʼmuriyati tomonidan 'giyohvandlik qayiqlari' deb atalgan, Janubiy Amerikadan AQShga narkotiklar tashiydigan deb ishonilayotgan qaroqchilik kemalariga qarshi hujumlarni qayta boshladi. Turli ommaviy axborot vositalari hisob-kitoblariga koʻra, 2025-yil sentyabrdan beri choʻktirilgan kemalar soni 50 dan oshdi, Britaniyaning The Guardian gazetasi esa kamida 177 shubhali shaxs halok boʻlganini xabar qilmoqda. Biroq, AQSh hukumati hali bu kemalarning noqonuniy yuk tashigani yoki halok boʻlganlarning shaxslari haqida hech qanday dalil taqdim etmagan.
Baʼzi kuzatuvchilar bu hujumlarni qattiq tanqid qilmoqda. Meksikaning Iqtisodiy tadqiqot va oʻqitish markazi (CIDE) olimi Karlos Perez Rikart DWga bergan intervyusida: '[bu zarbalar] suddan tashqari qotilliklardir', deb taʼkidladi. AQSh maʼmuriyati bunday tanqidlarni rad etib, oʻlimga olib keladigan harbiy zarbalari xalqaro huquqqa muvofiqligi uchun bir qator asoslar keltirdi. Ular asosan, kartellar harakatlari AQShga qurolli hujum sifatida baholanishi mumkinligini va zarbalar oʻzini-oʻzi himoya qilish harakati ekanligini daʼvo qilmoqda.
Donald Trump oʻzining birinchi prezidentlik muddati oxirida giyohvandlik kartellarini xorijiy terroristik tashkilotlar deb belgilashni xohlagan, ammo Meksikaning sobiq prezidenti Andres Manuel Lopes Obrador iltimosiga koʻra buni amalga oshirmagan. Biroq, Trump 2025-yil fevralida, ikkinchi muddatiga boshlaganidan koʻp oʻtmay, bu belgilashni amalga oshirdi. Uning maʼmuriyati dastlab Meksika giyohvandlik kartellari, Salvadorning Mara Salvatrucha koʻcha toʻdasi va Venesuelaning Tren de Aragua jinoyat sindikatini terrorizm belgisi ostiga oldi.
2025-yil oktyabrda bir nechta AQSh ommaviy axborot vositalari, nomi oshkor etilmagan manbalarga tayanib, Trump maʼmuriyati endi oʻzini kartellar bilan 'xalqaro boʻlmagan qurolli mojaroda' deb hisoblayotgani va qayiq zarbalarida halok boʻlganlarni 'noqonuniy jangchilar' deb tasniflaganini xabar qildi. Keyinchalik dekabr oyida Trump rasman fentanilni 'ommaviy qirgin quroli' deb tasnifladi. Barcha belgilashlar xalqaro huquqda rol oʻynaydi va turli taʼsirlarga ega, ammo bir qator huquqshunos mutaxassislar ularning ushbu kontekstda qoʻllanilishi shubha ostida.
Giyohvandlik kartellari AQShda sezilarli zarar keltirmoqda. Har yili o'n minglab odamlar Lotin Amerikasidan kontrabanda qilinadigan giyohvand moddalardan oʻladi. Noqonuniy ishlab chiqarilgan fentanil eng halokatli giyohvand modda boʻlib, Milliy giyohvandlik suiisteʼmolligi instituti (NIDA) maʼlumotlariga koʻra, AQShda giyohvandlikdan oshiqcha dozadan oʻlimlarning deyarli 70% ini tashkil qiladi. Fentanil shu qadar zaharliki, qurol sifatida ishlatilishi mumkin, bu 2002-yilda Rossiya hokimiyatlari Moskva Dubrovka teatridagi garovga olish inqirozini tugatish uchun bu kimyoviy moddani qoʻllaganida sodir boʻlgan.
AQSh boʻylab noqonuniy sotiladigan fentanil asosan Janubiy Amerikada emas, Meksikada ishlab chiqariladi. NIDA maʼlumotlariga koʻra, psixostimulyatorlar ham fentanil kabi sintetik opioidlardan keyin ikkinchi eng halokatli giyohvand modda toifasidir. Janubiy Amerika esa AQShga kontrabanda qilinadigan kokain uchun asosan mas'uldur.
AQShning halokatli zarbalarining aksariyati Karib dengizida sodir boʻldi, u yerda giyohvandlar odatda Yevropaga qayiq orqali kontrabanda qilinadi, Tinch okeani mintaqasida emas, bu esa koʻplab AQShga yoʻnaltirilgan narkotik kontrabandachilar yoʻlidir. Milliy xavfsizlik mutaxassisi va sobiq AQSh harbiy advokati Manuel Supervielle: 'Giyohvand kontrabandachilar ular nima bilan kurashayotganini bilgani uchun, albatta, ehtiyotkorroq boʻlishdi', dedi. U choʻktirilgan qayiqlar aslida giyohvand tashiganiga shubha qilmaydi. Biroq, u 2000-yillarning boshlarida Janubiy qoʻmondonlik advokati boʻlgan vaqtida giyohvand kontrabandachilariga qarshi kurash halokatli boʻlishi shart emasligini biladi. U DWga aytganidek, oʻsha paytda snayperlar vertolyotlardan qayiq dvigatellarini yoʻq qilib, ularni harakatlana olmasligini taʼminlagan. 'Keyin qirgʻoq qoʻriqlash xizmati kelib, ekipajni hibsga olgan va giyohvandlarni musodara qilgan', deb eslaydi Supervielle.
Tadqiqotchi InSight Crime yangiliklar tashkilotidan Aleks Papadovassilakis, AQSh hujumlari Karib dengizidagi baʼzi giyohvand kontrabanda yoʻllarini muvaffaqiyatli buzganiga ishonadi. 'Ammo bu kokain oqimi toʻxtaganini anglatmaydi', dedi Papadovassilakis DWga. 'Giyohvandlik kartellarining koʻproq imkoniyatlari bor, ayniqsa AQSh bu darajadagi harbiy bosimni uzoq muddatda saqlay olmasligi sababli.' Iqtisodchi Perez Rikart AQSh strategiyasining samaradorligiga yana shubha uygʻotib, DWga: 'Nyu-York va Los-Anjeles koʻchalarida bir gramm kokain narxi oʻzgarmadi', dedi.
Venesuela prezidenti Nikolas Maduroning olib tashlanishi Janubiy Amerikadan narkotik kontrabandasiga ancha katta taʼsir koʻrsatishi mumkin, deb hisoblaydi Bogota, Kolumbiyadagi Los-Andes universiteti siyosatshunosi Viktor M. Mixares, DWga: 'Biz rejimning giyohvandlik savdosi bilan bogʻliqligini koʻrsatadigan koʻplab dalillar borligini bilamiz', dedi. Supervielle bu samarasizlik va AQShning oʻz zarbalarini asoslash uchun kurashi, aslida AQSh Maduroning qulashi uchun siyosiy sharoit yaratishga harakat qilayotganini koʻrsatadi, deb hisoblaydi. 'U faqat rejimning yuzi edi, haqiqiy qarorlarni boshqalar qilardi, ammo endi ular hamkorlik qilmoqda', dedi Supervielle DWga.
Haqiqatan ham, Delsi Rodriges boshchiligidagi Venesuelaning vaqtincha hukumati AQSh hukumati bilan professional ishlayotganini aytmoqda. Bu asosan Venesuela iqtisodiyotini, ayniqsa neft sektorida, AQSh investorlari uchon ochishga tegishli. Lotin Amerikasi mamlakatida dunyodagi eng katta maʼlum neft zahiralari mavjud. Perez Rikart Trump asosan oʻzining ichki bazasi bilan shugʻullanganligini taʼkidlaydi. Siyosatshunos Mixaresning aytishicha, aynan shu Prezident Trump uchun hozirda eng muhim narsadir. 'U kelgusi saylovlar oldida MAGA bazasini oʻz orqasida birlashtirishi kerak.'

Южное командование ВМС США возобновило атаки на так называемые 'наркокатера', которые, по утверждению администрации президента Дональда Трампа, используются картелями для перевозки наркотиков из Южной Америки в США. По данным различных СМИ, с сентября 2025 года потоплено более 50 судов, а британское издание The Guardian сообщает о гибели не менее 177 подозреваемых. Однако правительство США до сих пор не предоставило доказательств перевозки запрещённых грузов и не раскрыло личностей погибших.
Некоторые наблюдатели резко критикуют эти удары. Карлос Перес Рикарт из Мексиканского центра экономических исследований и преподавания (CIDE) заявил DW: '[эти удары] являются внесудебными убийствами'. Администрация США отвергает такую критику и приводит ряд обоснований, почему её смертоносные военные удары соответствуют международному праву. По её словам, по сути, удары представляют собой акт самообороны, поскольку действия картелей равносильны вооружённому нападению на США.
В конце своего первого срока Дональд Трамп хотел обозначить наркокартели как иностранные террористические организации, но воздержался от этого по просьбе тогдашнего президента Мексики Андреса Мануэля Лопеса Обрадора. Однако Трамп всё же осуществил это обозначение в феврале 2025 года, вскоре после начала второго срока. Его администрация изначально применила террористическую маркировку к мексиканским наркокартелям, сальвадорской уличной банде Mara Salvatrucha и венесуэльскому преступному синдикату Tren de Aragua.
В октябре 2025 года несколько американских СМИ, ссылаясь на анонимные источники, сообщили, что администрация Трампа теперь рассматривает себя как находящуюся в 'немеждународном вооружённом конфликте' с картелями и классифицирует погибших при ударах по катерам как 'незаконных комбатантов'. Позже, в декабре, Трамп официально классифицировал фентанил как 'оружие массового поражения'. Все обозначения играют роль в международном праве и имеют различные последствия, хотя ряд юристов сомневаются в их применимости в данном контексте.
Несомненно, наркокартели наносят значительный вред в США. Ежегодно десятки тысяч людей умирают от наркотиков, контрабандой ввозимых в страну из Латинской Америки. Незаконно производимый фентанил является самым смертоносным наркотиком: по данным Национального института по борьбе со злоупотреблением наркотиками (NIDA), на него приходится почти 70% смертельных передозировок в США. Фентанил настолько токсичен, что может использоваться как оружие, что произошло в 2002 году, когда российские власти применили это химическое вещество для прекращения театрального захвата заложников в Москве на Дубровке.
Фентанил, незаконно продаваемый в США, производится в основном в Мексике, а не в Южной Америке. То же относится и к психостимуляторам, которые, по данным NIDA, являются второй по смертоносности категорией наркотиков после синтетических опиоидов, таких как фентанил. Южная Америка в основном ответственна за кокаин, контрабандой ввозимый в США.
Между тем большинство смертоносных ударов США произошло в Карибском бассейне, откуда наркотики обычно контрабандой перевозятся в Европу на лодках, а не в Тихоокеанском регионе, который является маршрутом для многих наркоконтрабандистов, направляющихся в США. Эксперт по национальной безопасности и бывший военный юрист США Мануэль Супервьелье заявил: 'Наркоконтрабандисты, безусловно, стали более осторожными, потому что знают, с чем имеют дело'. Он не сомневается, что потопленные лодки действительно перевозили наркотики. Однако он знает из своего времени в качестве юриста Южного командования в начале 2000-х, что борьба с наркоторговцами не обязательно должна быть смертоносной. Он рассказал DW, что в его время снайперы из вертолётов выводили из строя двигатели лодок, делая их неуправляемыми. 'Затем прибывала береговая охрана, арестовывая экипаж и конфискуя наркотики', — вспоминает Супервьелье.
Алекс Пападовассилакис из расследовательского издания InSight Crime считает, что атаки США успешно нарушили определённые маршруты контрабанды наркотиков в Карибском бассейне. 'Но это не означает, что поток кокаина прекратился', — сказал Пападовассилакис DW. 'У наркокартелей гораздо больше вариантов, особенно поскольку США не могут поддерживать такую степень военного давления в долгосрочной перспективе'. Экономист Перес Рикарт выразил дальнейшие сомнения в эффективности стратегии США, заявив DW, что 'цена грамма кокаина на улицах Нью-Йорка и Лос-Анджелеса не изменилась'.
Устранение президента Венесуэлы Николаса Мадуро может оказать гораздо большее влияние на контрабанду наркотиков из Южной Америки, считает политолог Виктор М. Михарес из Университета Лос-Андес в Боготе, Колумбия, заявив DW: 'Мы знаем, что существует много доказательств связи режима с наркоторговлей'. Супервьелье полагает, что эта неэффективность, а также трудности США с обоснованием своих ударов свидетельствуют о том, что США действительно пытались создать политические условия для падения Мадуро. 'Он был лишь лицом режима, в то время как реальные решения принимали другие, но теперь они сотрудничают', — сказал Супервьелье DW.
Действительно, временное правительство Венесуэлы под руководством Дельси Родригес заявляет, что профессионально работает с правительством США. Это касается в основном открытия венесуэльской экономики для американских инвесторов, особенно в нефтяном секторе. Эта латиноамериканская страна обладает крупнейшими в мире разведанными запасами нефти. Перес Рикарт утверждает, что Трамп в первую очередь озабочен своей внутренней базой. Политолог Михарес говорит, что именно это в настоящее время наиболее важно для президента Трампа. 'Ему нужно объединить базу MAGA за собой в преддверии предстоящих выборов'.