Eronning Mehnat va Ijtimoiy Taʼminot vaziri o‘rinbosari G‘ulomhusayn Muhammadining so‘zlariga ko‘ra, mamlakatda AQSh va Isroil bilan mojaro tufayli 2 million kishi ishdan bo‘shatilgan. Bu holat ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama qilinmoqda, ish beruvchilar va rasmiylar esa buni "ishchi kuchini muvozanatlash" deb atashmoqda.
Ishdan bo‘shatishlar nafaqat havo hujumlari natijasida yopilgan zavodlarga, balki boshqa ishlab chiqaruvchilar, chakana savdo, import-eksport va raqamli sohalarga ham taʼsir ko‘rsatdi. X foydalanuvchilari Tehron metrosidagi bo‘sh joylar, ofis yonidagi ko‘p sonli avtoturargohlar va Hemmat shossesidagi kam transport oqimini misol qilib keltirishdi.
Urush isteʼmol xarajatlarini ham salbiy taʼsirladi, ko‘pchilik faqat zarur narsalarni sotib olmoqda, bu esa turizm, restoranlar va oziq-ovqat bo‘lmagan chakana savdo sohalariga talabni kamaytirdi. Eron hukumatining urush boshlanganidan beri internetni o‘chirib qo‘yish qarori esa nisbatan rivojlangan texnologiya va raqamli sohalarga zarba berdi.
Rasmiylar internetni xavfsizlik sabablari bilan o‘chirganliklarini aytishadi, ammo bu qadam ilgari norozilik namoyishlarini bostirishda ham qo‘llanilgan. Axborot va aloqa texnologiyalari vaziri Sattor Hoshimiyning yanvar oyidagi maʼlumotlariga ko‘ra, internetning bir kunlik o‘chirilishi iqtisodiyotga kamida 50 trillion rial (35 million dollar) zarar yetkazadi. Urush boshlanganidan beri 52 kunlik o‘chirish esa 1,8 milliard dollardan ortiq zarar keltirdi.
Internet o‘chirilishi ayol daromad oluvchilarga alohida taʼsir ko‘rsatdi, chunki urushdan oldin har to‘qqiz ishlay oladigan ayoldan faqat bittasi ish bilan taʼminlangan edi va yuz minglab ayollar Instagram kabi platformalar orqali mijozlar bilan bog‘lanib mahsulot sotishgan. Urush tufayli yangiliklarga talab oshgan bo‘lsa-da, ko‘plab ommaviy axborot vositalari, jumladan Eron Mehnat Yangiliklari Agentligi (Ilna) ham xodimlarini ishdan bo‘shatdi.
Mart oxiri va aprel boshida AQSh va Isroil Eronning Asaluye va Mahshahrdagi eng yirik neft-kimyo zavodlarini, shuningdek Mobarakeh Po‘lat va Xuziston Po‘lat kabi yirik po‘lat ishlab chiqaruvchilarini bombardimon qildi. Bu o‘n minglab odamlarni bevosita ishsiz qoldirdi, yana yuz minglab odamlar esa ushbu asosiy sanoat tarmoqlariga xom ashyo yetkazib beradigan yoki ulardan foydalanadigan firmalarda ishlaydi.
Masalan, Eronning yirik avtomobil ishlab chiqarish sohasi, taxminan bir million kishini bevosita yoki bilvosita ish bilan taʼminlaydi, uning yetkazib berish zanjirida ko‘plab ishdan bo‘shatishlar haqida xabarlar bor. Ichki taʼminotning yo‘qolishi bilan birga, Hormuz bo‘g‘ozidagi uzilishlar ham baʼzi zavodlarni yopishga va ishchilarni ishdan bo‘shatishga majbur qildi.
Hukumat har bir ishchi uchun 440 million rial (300 dollardan kam) miqdorida kichik bizneslar uchun kredit dasturini eʼlon qildi, bu olti oy ichida foiz stavkasi 18% dan 35% gacha bo‘lgan holda qaytarilishi kerak, qancha ishchi bo‘shatilganiga qarab. Bu ishsizlik to‘lqini rasmiy inflyatsiya darajasi 2026-yil mart oyida 50% dan oshgan paytda kelmoqda, ko‘plab mutaxassislar esa yaqin oylarda bu ko‘rsatkichning oshishi mumkinligiga ishonishmoqda.
Agar urush qayta boshlansa yoki Eron qattiq xalqaro sanksiyalar ostida qolsa, o‘n millionlab eronliklar uchun hayot yanada qiyinlashishi mumkin. Havo hujumlari o‘z-o‘zidan halokatli oqibatlarga olib keladi, lekin iqtisodiy tanazzul, ishsizlikning oshishi va narxlarning oshishi inqirozni sezilarli darajada chuqurlashtirishi mumkin.

По словам заместителя министра труда и социального обеспечения Ирана Голамхоссейна Мохаммади, в стране из-за конфликта с США и Израилем было уволено 2 миллиона человек. Эта ситуация широко обсуждается в социальных сетях, а работодатели и официальные лица эвфемистически называют это "балансировкой рабочей силы".
Увольнения затронули не только заводы, закрытые после авиаударов, но и других производителей, розничную торговлю, импортно-экспортный бизнес и цифровой сектор. Пользователи X привели примеры пустоты в метро Тегерана, изобилия парковочных мест возле офисов и снижения трафика на шоссе Хеммат.
Война также негативно повлияла на потребительские расходы: многие сократили покупки до essentials, что снизило спрос в таких секторах, как туризм, рестораны и розничная торговля, кроме продуктовых магазинов. Решение иранских властей отключить интернет с начала войны ударило по относительно процветающим технологическому и цифровому секторам.
Официальные лица утверждают, что отключение интернета было принято по соображениям безопасности, но этот шаг ранее использовался для подавления протестов. Министр информационных и коммуникационных технологий Саттар Хашеми в январе заявил, что каждый день отключения интернета обходится экономике как минимум в 50 триллионов риалов (35 миллионов долларов). За 52 дня с начала войны это составило более 1,8 миллиарда долларов ущерба.
Отключение интернета особенно сильно ударило по женщинам-заработчицам: до войны только одна из девяти женщин трудоспособного возраста была трудоустроена, а сотни тысяч женщин полагались на платформы, такие как Instagram, для связи с клиентами. Несмотря на возросший спрос на новости из-за конфликта, многие СМИ, включая Иранское агентство трудовых новостей (Ilna), также уволили сотрудников.
В конце марта и начале апреля США и Израиль нанесли удары по двум крупнейшим нефтехимическим заводам Ирана в Асалуе и Махшахре, а также по двум крупнейшим производителям стали — Mobarakeh Steel и Khuzestan Steel. Это привело к прямым увольнениям десятков тысяч людей, а сотни тысяч других работают в фирмах, которые либо поставляют сырьё для этих ключевых отраслей, либо зависят от них.
Например, огромный автомобилестроительный сектор Ирана, который, по оценкам, напрямую или косвенно обеспечивает работой миллион человек, сообщает о массовых увольнениях в своей цепочке поставок. Помимо потери внутренних поставок, сбои в Ормузском проливе также вынудили некоторые заводы закрыться и уволить работников.
Правительство объявило программу кредитования для малого бизнеса в размере 440 миллионов риалов (менее 300 долларов) на одного работника, которую необходимо вернуть в течение шести месяцев с процентной ставкой от 18% до 35% в зависимости от количества увольнений. Эта волна безработицы пришлась на время, когда официальный уровень инфляции в марте 2026 года превысил 50%, и многие эксперты полагают, что он может вырасти в ближайшие месяцы.
Если война возобновится или Иран останется под строгими международными санкциями, жизнь десятков миллионов иранцев может стать ещё тяжелее. Одни только авиаудары будут иметь разрушительные последствия, но экономический спад, рост безработицы и неконтролируемые цены могут значительно углубить кризис.