London politsiyasi shanba kuni o‘ng qanot faoli Tommy Robinson (asl ismi Stephen Yaxley-Lennon) uyushtirgan navbatdagi mitingga tayyorgarlik ko‘rdi. Robinson o‘tgan sentyabrda London markazida 150,000 kishini to‘plagan edi.
Sobiq futbol bezorisi va islomga qarshi faol sifatida tanilgan Robinson so‘nggi yillarda Buyuk Britaniyada katta shuhrat qozondi. Uning tajovuz, ta’qib va boshqa jinoyatlar bo‘yicha sudlanganligi bor.
Robinson tarafdorlarini tinch harakat qilishga chaqirib, tadbirni “dunyo ko‘rgan eng buyuk vatanparvarlik namoyishi” deb atadi. London politsiyasi 4,000 ofitserni, shuningdek, otlar, itlar, dronlar va vertolyotlarni safarbar qilishini ma’lum qildi.
Shahar huquq-tartibot idoralari o‘ng qanot marshini, Falastin tarafdori namoyishini va Angliya kubogi finalini bir vaqtda boshqarishga majbur bo‘ladi. Bosh vazir Keir Starmer juma kuni Robinsonning “Unite the Kingdom” marshini “nafrat va bo‘linishni targ‘ib qilish” deb qoraladi.
Robinson immigratsiyaga nisbatan o‘sib borayotgan norozilikdan foydalanmoqda. Har yili minglab muhojirlar kichik qayiqlarda La-Mansh bo‘g‘ozini kesib o‘tmoqda. Uning izdoshlari immigratsiya siyosati, so‘z erkinligi cheklovlari va boshqa masalalardan norozi.
Robinson mitingda britaniyaliklarni siyosatga aralashishga chaqirdi: “2029 yilgi saylovga tayyormisiz? Agar ro‘yxatdan o‘tmasangiz, faol bo‘lmasangiz, mamlakatimizni abadiy yo‘qotamiz.” U AQShga sayohat qilib, “islom xavfi” va “Buyuk Britaniyaning islomlashtirilishi” haqida ogohlantirgan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2021 yilda Angliya va Uelsda musulmonlar ulushi 6.5% ni tashkil etgan (2011 yilda 4.9%). Birinchi marta rasmiy cheklovlar ostida miting tashkilotchilari va nafratli nutq so‘zlovchilari javobgarlikka tortiladi.

Полиция Лондона в субботу готовилась к очередному митингу, организованному ультраправым активистом Томми Робинсоном (настоящее имя Стивен Яксли-Леннон). В сентябре прошлого года он собрал в центре Лондона до 150 000 человек.
Бывший футбольный хулиган, ставший антиисламским активистом, Робинсон значительно повысил свой общественный профиль в Великобритании в последние годы. Он имеет судимости за нападение, преследование и другие преступления.
Робинсон призвал сторонников действовать мирно, назвав мероприятие «величайшей патриотической демонстрацией, которую когда-либо видел мир». Полиция Лондона заявила, что задействует 4000 офицеров, а также лошадей, собак, дроны и вертолеты.
Правоохранительные органы города будут работать с перегрузкой, так как им предстоит одновременно контролировать ультраправый марш, пропалестинскую акцию протеста и финал Кубка Англии. Премьер-министр Кир Стармер в пятницу осудил марш «Unite the Kingdom» как «распространение ненависти и разделения».
Робинсон использует растущее общественное недовольство иммиграцией: ежегодно десятки тысяч мигрантов пересекают Ла-Манш на лодках. Его последователи также выражают недовольство иммиграционной политикой, предполагаемыми ограничениями свободы слова и другими вопросами.
На митинге Робинсон призвал британцев участвовать в политике: «Готовы ли вы к битве за Британию? Выборы 2029 года. Если вы не зарегистрируетесь для голосования, не станете активистами, мы потеряем нашу страну навсегда». Он также ездил в США, предупреждая об «опасностях ислама» и «исламизации Великобритании».
Согласно данным переписи, в 2021 году лишь 6,5% населения Англии и Уэльса идентифицировали себя как мусульмане (по сравнению с 4,9% в 2011 году). Впервые в рамках официальных ограничений организаторы митингов и выступающие, нарушающие закон, будут привлечены к ответственности.