O'n yil avval Donald Tramp Oq uyga kelganidan beri, u Respublikachilar partiyasini tanqidchilar va raqiblardan tozaladi. Ko'plab siyosatchilar unga qarshi chiqishdan voz kechib, uning yaqin doirasiga kirdi. Boshqalar esa saylovda qatnashmadi yoki muddatidan oldin nafaqaga chiqdi.
Kentukki shtatidan kongressmen Tomas Massi, libertarian, so'nggi dissidentlardan biri bo'lib qolmoqda. U Trampning soliq qonun loyihasiga qarshi ovoz berdi, Jefri Epshteyn fayllarini oshkor qilishni talab qildi va Eronga qarshi urush hamda Isroilga yordamga qarshi chiqdi.
Endi Massi o'z karerasini saqlab qolish uchun kurashmoqda. Uning raqibi – sobiq dengiz floti ofitseri Ed Gallrein, Tramp tomonidan qo'llab-quvvatlanmoqda. Saylovoldi poygasida Isroilparast guruhlar katta mablag' sarflamoqda.
21-may kuni bo'lib o'tadigan praymeriz Massining tarafdorlari uchun uning tamoyillari – Konstitutsiyaga sodiqlik, siyosiy halollik va maxsus manfaatlar guruhlariga qarshi turish – sinovidan o'tadi.
Massining muxoliflari, jumladan Isroilparast guruhlar, unga qarshi reklamalar bilan efirlarni to'ldirmoqda. Bir reklamada sun'iy intellekt yordamida Massining progressiv demokrat ayollar bilan qo'l ushlashgani ko'rsatilgan.
Massi esa AIPAC kabi xorijiy lobbi guruhlari uning raqibini moliyalashtirayotganini ta'kidlaydi. Uning so'zlariga ko'ra, bu poyga xorijiy lobbi tufayli keskin tus olgan.

С момента прихода Дональда Трампа в Белый дом десять лет назад он очистил Республиканскую партию от критиков и соперников. Многие политики отказались от прежней критики и вошли в его ближний круг. Другие не стали переизбираться или ушли в отставку досрочно.
Конгрессмен Томас Масси из Кентукки, либертарианец, остается одним из последних диссидентов. Он голосовал против ключевого налогового законопроекта Трампа, требовал обнародовать файлы Джеффри Эпштейна и выступал против войны с Ираном и помощи Израилю.
Теперь Масси борется за свою карьеру. Его соперник – бывший офицер морского спецназа Эд Галрейн, поддерживаемый Трампом. Произраильские группы тратят миллионы долларов на рекламу против Масси.
Праймериз 21 мая станет тестом для принципов Масси: верность Конституции, политическая честность и противостояние группам особых интересов.
Оппоненты Масси, включая произраильские группы, заполняют эфир рекламой, изображая его недостаточно консервативным. Один ролик с использованием ИИ показал Масси, держащегося за руки с прогрессивными демократками.
Масси утверждает, что иностранное лобби, в частности AIPAC, финансирует его противника. Он заявляет, что гонка стала напряженной из-за вмешательства иностранных интересов.