Falastin Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lum qilishicha, Isroil kuchlari tomonidan bosib olingan G‘arbiy Sohildagi Jenin qochqinlar lagerida uyushtirilgan hujumda bir falastinlik halok bo‘ldi. Qurbon 34 yoshli Nour al-Din Kamal Hasan Fayyad ekanligi aniqlangan.
Isroil harbiylari, o‘z navbatida, askarlar unga qarata o‘q uzganini, chunki u Jenin lageri hududiga “sizib kirishga” uringanini da’vo qilmoqda. Aytilishicha, lagerda operatsiya o‘tkazilayotgan va kirish taqiqlangan.
O‘tgan yilning yanvar oyidan beri Isroil bosib olingan shimoliy hududlardagi falastin qochqinlar lagerlarida yirik harbiy operatsiyalar o‘tkazmoqda. BMTning Falastin qochqinlari agentligi (UNRWA) ma’lumotlariga ko‘ra, Jenin va Tulkarm lagerlaridagi operatsiyalar 40 000 falastinlikni uy-joyini tark etishga majbur qilgan.
Shuningdek, shanba kuni Wafa axborot agentligi xabariga ko‘ra, Isroil askarlari Quddus shimoli-sharqidagi Shu’fat qochqinlar lagerida bir yosh falastinlikni kaltaklab, hibsga olgan. Yana bir falastinlik Nablus g‘arbidagi Zavata qishlog‘ida qo‘lga olingan. Sinjil shahrida esa bir falastinlik isroillik ko‘chmanchilar tomonidan hujumga uchragan.
Isroil kuchlari Tubas va Qalqilya shaharlari, Tammun va Zaatara qishloqlari hamda Ramallah sharqidagi Deir Jarir qishlog‘iga bostirib kirgan. Turmus Aya shahrida isroillik ko‘chmanchilar qishloq xo‘jaligi xonasiga o‘t qo‘yib, irqiy shiorlar yozgan.
BMTning Yaqin Sharq tinchlik jarayoni bo‘yicha maxsus koordinatori o‘rinbosari Ramiz Alakbarov Jibiya qishlog‘idagi masjid va bir nechta avtomobilga qilingan o‘t qo‘yish hujumini qoraladi. U “diniy joylar va fuqarolik mulkiga qilingan hujumlar qabul qilib bo‘lmaydi va barqarorlik, inson qadr-qimmati hamda ibodat erkinligiga putur yetkazadi”, dedi.
Alakbarov ko‘chmanchilar zo‘ravonligi kuchayib borayotganini ta’kidlab, “zudlik bilan va shaffof tergov o‘tkazishni, barcha aybdorlarni javobgarlikka tortishni” talab qildi. “Bu hujumlar to‘xtatilishi kerak”, dedi u.

Палестинское министерство здравоохранения сообщило, что израильские силы убили палестинца в ходе целенаправленной атаки на лагерь беженцев Дженин на оккупированном Западном берегу. Жертвой стал 34-летний Нур аль-Дин Камаль Хасан Файяд.
Израильские военные утверждают, что открыли огонь после того, как он якобы попытался «проникнуть» в район лагеря Дженин, где проводятся операции и вход запрещен.
С января прошлого года Израиль проводит масштабные военные операции в палестинских лагерях беженцев на севере оккупированной территории. По данным Ближневосточного агентства ООН для помощи палестинским беженцам (БАПОР), операции в лагерях Дженин и Тулькарм вынудили 40 000 палестинцев покинуть свои дома.
В субботу агентство Wafa сообщило, что израильские солдаты арестовали молодого палестинца после нападения на него в лагере Шуфат к северо-востоку от Иерусалима, а также еще одного в деревне Завата к западу от Наблуса. Еще один палестинец подвергся нападению израильских поселенцев в городе Синджиль.
Израильские силы также вторглись в города Тубас и Калькилия, деревни Таммун и Заатара к востоку от Вифлеема, а также совершили рейд в деревню Дейр-Джарир к востоку от Рамаллы. Поселенцы подожгли сельскохозяйственное помещение и написали расистские лозунги в городе Турмус-Айя к северо-востоку от Рамаллы.
Заместитель специального координатора ООН по ближневосточному мирному процессу Рамиз Алекберов осудил поджог мечети и нескольких автомобилей в палестинской деревне Джибия. «Нападения на религиозные объекты и гражданское имущество неприемлемы и подрывают стабильность, человеческое достоинство и свободу вероисповедания», — заявил он.
Алекберов призвал к «немедленному и прозрачному расследованию и привлечению всех виновных к ответственности». «Эти нападения должны прекратиться», — добавил он.