Kolumbiyada prezidentlik sayloviga ikki hafta qolganida, o‘ng qanot nomzodi Abelardo de la Espriellaning saylovoldi shtabi xodimlari otib o‘ldirildi. Hujum Meta departamentida sodir bo‘lgan.
De la Espriella ijtimoiy tarmoqdagi postida qurbonlar “demokratiya, erkinlik va millionlab kolumbiyaliklarning umidini himoya qilgan”ini ta’kidlab, “ularning yagona jinoyati Vatanga ishonish va zo‘ravonlikka ta’zim qilmaslik edi”, deb yozgan.
Ombudsman idorasi halok bo‘lganlarni sobiq mer Rojers Maurisio Devia Eskobar va uning maslahatchisi Eder Fabian Kardonas Lopes ekanligini tasdiqladi. Shuningdek, sobiq merlik nomzodiga qarshi yana bir hujum sodir etilgani xabar qilingan.
Ombudsmanning ogohlantirishicha, bu zo‘ravonlik 31 maydagi saylovda “siyosiy huquqlar va demokratik ishtirokni” buzishi mumkin. “Zo‘ravonlik, tahdid va qo‘rqitish jamoat muhokamasiga putur yetkazadi, siyosiy va ijtimoiy yetakchilar uchun xavfni oshiradi”, deyiladi bayonotda.
Meta uzoq vaqtdan beri isyonchi guruhlar va kokain savdosi tayanchi bo‘lib kelgan. Zo‘ravonlik va jinoyatchilikning keskin o‘sishi prezidentlik poygasining asosiy mavzusiga aylangan.
Saylovoldi poygasida yetakchi bo‘lgan so‘l senator Ivan Sepeda mamlakatning birinchi so‘l prezidenti Gustavo Petro siyosatini davom ettirishni va’da qilmoqda. De la Espriella esa Salvadorlik Nayib Bukele va argentinalik Xavyer Milei kabi populist o‘ng qanot yetakchilariga o‘xshash siyosat olib bormoqda.
So‘rovlarga ko‘ra, Sepeda 37-40 foiz, De la Espriella 20 foizdan ortiq, markaz-o‘ng senator Paloma Valensiya esa uchinchi o‘rinda bormoqda. Kamida uch nomzod o‘lim tahdidlarini olgan. O‘tgan yili Sepedaning vitse-prezidentlikka nomzodi Aida Kilkue FARCdan ajralib chiqqan isyonchi guruh tomonidan qisqa muddatga o‘g‘irlab ketilgan edi.

Всего за две недели до президентских выборов в Колумбии были убиты двое сотрудников предвыборного штаба кандидата от правых сил Абелардо де ла Эсприельи. Нападение произошло в центральном департаменте Мета в пятницу вечером.
В своем посте в соцсети X де ла Эсприелья заявил, что убитые «защищали демократию, свободу и надежду миллионов колумбийцев». «Их единственным преступлением была вера в Отечество и отказ преклонить колени перед насилием», — добавил кандидат.
Омбудсмен по правам граждан Колумбии опознал убитых как бывшего мэра города Кубарраль Рохерса Маурисио Девиа Эскобара и его советника Эдера Фабиана Кардона Лопеса. Ведомство также сообщило о еще одном нападении на бывшего кандидата в мэры в этом же районе.
Омбудсмен предупредил, что эти нападения могут повлиять на «осуществление политических прав и демократическое участие» на выборах 31 мая. «Насилие, угрозы и любые формы запугивания подрывают общественные дебаты, усиливают риски для политических и социальных лидеров и ослабляют демократическое сосуществование», — говорится в заявлении.
Мета долгое время была оплотом как повстанческих группировок, так и торговли кокаином. Насилие и рост преступности стали ключевыми темами президентской гонки по замене первого левого лидера страны Густаво Петро.
Фаворит гонки, левый сенатор Иван Сепеда, пообещал продолжить курс Петро, который выступает за переговорное решение вооруженного конфликта в Колумбии. Де ла Эсприелья, напротив, позиционирует себя как популистский правый лидер в стиле Найиба Букеле из Сальвадора и Хавьера Милея из Аргентины.
Согласно опросам, Сепеда набирает 37-40% голосов, де ла Эсприелья — более 20%, а правоцентристский сенатор Палома Валенсия — третья. По меньшей мере три кандидата сообщили об угрозах смерти. В прошлом году кандидат в вице-президенты от Сепеды, активистка коренных народов Аида Килькуэ, была ненадолго похищена повстанческой группировкой, отколовшейся от РВСК.