Hindiston poytaxti Dehli va uning atrofidagi hududlarda siqilgan tabiiy gaz (CNG) narxi ikki kun ichida ikkinchi marta oshirildi. Bu o'sish Eron urushi tufayli global neft narxining ko'tarilishi bilan bog'liq.
16-17 may kunlari Dehlida CNG narxi 1 rupiyaga oshib, kg uchun 80,09 rupiyani (€0,72, $0,83) tashkil etdi. Noida va G'aziyobod kabi shaharlarda esa narx 88,70 rupiyaga (€0,8, $0,92) yetdi. Eslatib o'tamiz, 15 may kuni ham CNG narxi 2 rupiyaga oshirilgan edi.
Taksi haydovchilarining aytishicha, yo'l haqi oshmagan bo'lsa-da, gaz narxi doimiy ravishda ko'tarilmoqda. “Bu kambag'al odamlar uchun katta farq qilmoqda. Hukumatdan talabimiz – CNG narxini pasaytirish va yo'l haqini oshirish”, dedi haydovchilardan biri PTI agentligiga.
Hindiston hukumati dastlab neft narxining oshishini o'z zimmasiga olgan bo'lsa-da, Bosh vazir Narendra Modi endi Yaqin Sharqdagi mojaro iqtisodiyotga chuqur ta'sir ko'rsatayotganini tan oldi. Mutaxassislar bu faqat boshlanishi, kelajakda yana oshishlar kutilayotganini ogohlantirmoqda.
Ayni paytda Modi Shvetsiyaga tashrif buyurdi. Bu uning besh davlatdan iborat gastrolining uchinchi manzili bo'lib, savdo kelishuvlari, mudofaa hamkorligi va energiya xavfsizligini yaxshilashga qaratilgan.
Hindiston Premer-ligasida “Kolkata Knight Riders” “Gujarat Titans”ni 29 run farqi bilan mag'lub etdi. Bu “Gujarat”ning beshta o'yindagi ilk mag'lubiyati bo'ldi.
Modi Niderlandiyada bo'lganida, Tata va ASML o'rtasida yarimo'tkazgich ishlab chiqarish ekotizimini rivojlantirish bo'yicha memorandum imzolandi. Shuningdek, 11-asrga oid Chola mis plitalari Hindistonga qaytarilishi e'lon qilindi.
Hindiston Tashqi ishlar vazirligi Xalqaro Jinoyat Sudi arbitraj sudining Indus suvlari shartnomasi bo'yicha Pokiston foydasiga chiqarilgan qarorini rad etdi. Vazirlik sudni “noqonuniy tuzilgan” deb atadi.
Andxra-Pradesh shtati hukumati uchinchi farzand tug'ilganda 30 000 rupiy, to'rtinchi farzand uchun 40 000 rupiy bir martalik to'lov berishni va'da qildi. Bu aholining qarishi va tug'ilish darajasining pasayishiga qarshi chora sifatida ko'rilmoqda.
Dehlida Milliy sinov agentligi (NTA) oldida talabalar NEET-UG imtihonining bekor qilinishiga qarshi norozilik namoyishi o'tkazdilar. Imtihon savollari sizdirilganlikda gumon qilinmoqda. Markaziy tergov byurosi aybdor deb topilgan kimyo o'qituvchisini aniqladi.
Kolkata politsiyasi mag'lubiyatga uchragan partiya rahbari Abhishek Banerjiga qarshi jinoiy ish qo'zg'atdi. Unga ichki ishlar vaziri Amit Shohga qarshi olovli nutq so'zlaganlikda ayblov qo'yilmoqda.
Panjobda fermerlar gubernator qarorgohiga yurish qilmoqchi bo'lganlarida, politsiya suv purkagich va ko'zdan yosh oqizuvchi gaz ishlatdi.

В Дели и прилегающих районах второй раз за два дня повышена цена на сжатый природный газ (КПГ), используемый в основном общественным транспортом. Повышение связано с ростом мировых цен на нефть из-за войны в Иране.
16-17 мая цена на КПГ в Дели выросла на 1 рупию, достигнув 80,09 рупий за кг (€0,72, $0,83). В Нойде и Газиабаде цена составляет 88,70 рупий за кг (€0,8, $0,92). Напомним, что 15 мая цена уже была повышена на 2 рупии.
Водители такси жалуются, что стоимость проезда не увеличивается, а цены на газ постоянно растут. «Это создает большие проблемы для бедных людей, таких как мы. Мы требуем от правительства снизить цены на КПГ и повысить тарифы», — заявил один из водителей агентству PTI.
Правительство Индии изначально сдерживало рост цен, но премьер-министр Нарендра Моди признал, что конфликт на Ближнем Востоке оказывает глубокое экономическое влияние. Эксперты предупреждают, что это может быть только началом.
Тем временем Моди прибыл в Швецию в рамках пятистранного турне, направленного на укрепление торговых соглашений, оборонного сотрудничества и энергетической безопасности.
В Индийской премьер-лиге «Колката Найт Райдерс» обыграла «Гуджарат Тайтанс» с разницей в 29 пробегов. Это первое поражение «Гуджарата» в пяти матчах.
В Нидерландах Моди подписал меморандум о взаимопонимании между Tata и ASML по развитию экосистемы производства полупроводников. Также объявлено о возвращении в Индию медных пластин эпохи Чола, датируемых XI веком.
МИД Индии «категорически» отверг решение арбитражного суда Международного уголовного суда по спору о договоре по водам Инда, вынесенное в пользу Пакистана. Ведомство назвало суд «незаконно созданным».
Правительство штата Андхра-Прадеш объявило о единовременных выплатах за рождение третьего (30 000 рупий) и четвертого (40 000 рупий) ребенка. Это мера для борьбы со снижением рождаемости.
В Дели прошли протесты студентов у Национального агентства тестирования (NTA) после отмены вступительного экзамена NEET-UG из-за утечки вопросов. Центральное бюро расследований установило виновного — преподавателя химии.
Полиция Колкаты возбудила уголовное дело против лидера проигравшей партии Абхишека Банерджи за якобы подстрекательские высказывания в адрес министра внутренних дел Амита Шаха.
В Пенджабе полиция применила водометы и слезоточивый газ против фермеров, пытавшихся прорвать баррикады и направиться к резиденции губернатора.