AQShning OpenAI sun’iy intellekt kompaniyasi Malta hukumati bilan shartnoma imzolaganini ma’lum qildi. Unga ko‘ra, mamlakatning barcha aholisi sun’iy intellektdan foydalanish bo‘yicha maxsus kursni tamomlaganidan so‘ng bir yil davomida ChatGPT Plus servisidan bepul foydalanish imkoniga ega bo‘ladi.
Dastur may oyida boshlanadi va Malta aholisi bepul kursni tugatishi bilan kengayib borishi kutilmoqda. Shuningdek, ushbu imkoniyat xorijda yashayotgan Malta fuqarolari uchun ham mavjud bo‘ladi.
“OpenAI kompaniyasida biz intellektni global vositaga aylantirmoqdamiz. Ishonchimiz komilki, xuddi elektr energiyasi kabi, intellekt ham odamlar, korxonalar va muassasalar uchun qayerda va qachon kerak bo‘lsa, kerakli hajmda mavjud bo‘lishi lozim. Bu qarash faqatgina odamlar ushbu vositalardan o‘z hayotlari va jamiyatlarini yaxshilaydigan tarzda haqiqatda olsagina ahamiyatga ega bo‘ladi”, — deyiladi kompaniya bayonotida.
Maltaning “AI for All” (Hamma uchun sun’iy intellekt) tashabbusi Malta universiteti tomonidan ishlab chiqilgan kurs orqali turli qatlam vakillariga sun’iy intellektdan foydalanishni o‘rganish imkoniyatini taqdim etadi.
Kurs odamlarga sun’iy intellekt nima ekanini, u nimalarga qodir va nimalarni qila olmasligini, shuningdek, undan uyda va ishda qanday qilib mas’uliyat bilan foydalanishni tushunishga yordam berish uchun mo‘ljallangan.
“Biz notanish bo‘lgan tushunchani oilalarimiz, talabalarimiz va ishchilarimiz uchun amaliy yordamchiga aylantirmoqdamiz. Biz fuqarolarimizning raqamli asrda orqada qolib ketishiga yo‘l qo‘ymaymiz”, — dedi Malta iqtisodiyot vaziri Silvio Shembri.
Malta bunday dasturni yo‘lga qo‘ygan dunyodagi birinchi davlat bo‘ldi. Kompaniya kelishuvning moliyaviy tafsilotlarini oshkor qilmadi.
Malta aholisi, BMT ma’lumotlariga asoslangan Worldometer hisob-kitoblariga ko‘ra, 550 mingdan ziyod kishini tashkil etmoqda (ba’zi manbalarga ko‘ra, 574 mingdan ortiq). Mamlakatda aholining o‘rtacha yoshi 41,5 yoshga teng.
OpenAI hozirda milliy ta’lim tizimlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida Estoniya va Gretsiya kabi davlatlar hukumatlari bilan ham hamkorlik qilmoqda.

Американская компания OpenAI объявила о подписании соглашения с правительством Мальты. Согласно договору, все жители страны после прохождения специального курса по использованию искусственного интеллекта получат возможность бесплатно пользоваться сервисом ChatGPT Plus в течение одного года.
Программа стартует в мае и будет расширяться по мере завершения жителями Мальты бесплатного курса. Возможность также будет доступна мальтийским гражданам, проживающим за рубежом.
«В OpenAI мы превращаем интеллект в глобальный инструмент. Мы уверены, что, подобно электроэнергии, интеллект должен быть доступен людям, предприятиям и учреждениям в нужном объеме, где и когда это необходимо. Это видение имеет значение только в том случае, если люди действительно получают эти инструменты таким образом, чтобы улучшить свою жизнь и общество», — говорится в заявлении компании.
Инициатива Мальты «AI for All» (Искусственный интеллект для всех) предоставляет возможность представителям различных слоев населения научиться использовать ИИ с помощью курса, разработанного Университетом Мальты.
Курс призван помочь людям понять, что такое ИИ, на что он способен и на что не способен, а также как ответственно использовать его дома и на работе.
«Мы превращаем незнакомую концепцию в практического помощника для наших семей, студентов и работников. Мы не позволим нашим гражданам отстать в цифровую эпоху», — заявил министр экономики Мальты Сильвио Шембри.
Мальта стала первой страной в мире, запустившей такую программу. Компания не раскрыла финансовые детали соглашения.
Население Мальты, по данным Worldometer на основе ООН, составляет более 550 тысяч человек (по некоторым данным, более 574 тысяч). Средний возраст жителей — 41,5 года.
OpenAI в настоящее время также сотрудничает с правительствами таких стран, как Эстония и Греция, в целях поддержки национальных систем образования.