FIFA Bosh kotibi Mattias Grafstrom Eron futbol federatsiyasi rahbari Mehdi Toj bilan o‘tkazgan uchrashuvni konstruktiv va ijobiy deb baholadi. U Eronning jahon chempionatidagi ishtirokiga ishonch bildirdi.
“Biz Eron futbol assotsiatsiyasi bilan ajoyib va konstruktiv uchrashuv o‘tkazdik. Biz yaqindan hamkorlik qilmoqdamiz va ularni FIFA Jahon chempionatida kutib olishni intiqlik bilan kutamiz”, dedi Grafstrom Reuters agentligiga.
Eron guruh bosqichidagi uchta o‘yinni AQShda o‘tkazishi kerak, biroq jamoaning 11 iyundan 19 iyulgacha bo‘lgan turnirda ishtiroki AQSh va Isroilning 28 fevral kuni Eronga hujumidan so‘ng shubha ostida qolgan edi.
Eron futbol federatsiyasi prezidenti Tojga bu oy Vankuverda bo‘lib o‘tadigan FIFA Kongressiga kirish uchun Kanadaga vizasi rad etilganidan keyin qo‘shimcha savollar paydo bo‘ldi.
Toj boshchiligidagi delegatsiya Torontoning asosiy aeroportiga yetib kelganida kanada immigratsiya xizmatining “qabul qilib bo‘lmaydigan xatti-harakati” tufayli orqaga qaytarildi va Vankuverdagi FIFA yig‘ilishini o‘tkazib yubordi.
2024 yilda Kanada Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusini “terrorchi tashkilot” deb e’lon qilgan va Kanada hukumati Tojga ushbu tuzilma bilan aloqalari sabab kirish rad etilganini bildirgan.
Grafstrom Eron futbolchilari uchun viza holati haqida batafsil ma’lumot berishdan bosh tortdi, biroq tomonlar Istanbulda operatsion masalalarni muhokama qilganini va ijobiy fikr almashganini aytdi.
Toj FIFA rasmiylari bilan yaxshi uchrashuv o‘tkazganini va ular Eronning barcha 10 talabini tinglab, har biriga yechim taklif qilganini ma’lum qildi. “Umid qilamanki, Xudo xohlasa, terma jamoamiz hech qanday muammosiz jahon chempionatiga boradi va u yerda juda yaxshi natijalarga erishadi”, dedi u.
Eron jahon chempionati o‘yinlarini Meksikaga ko‘chirishni so‘ragan, ammo FIFA prezidenti Jan-Infantino barcha o‘yinlar dastlab belgilangan maydonlarda o‘tkazilishi kerakligini ta’kidlagan.
Eron terma jamoasi dushanba kuni Turkiyadagi yig‘inga jo‘nab ketadi va iyun oyi boshida AQShdagi Tucson bazasiga o‘tadi. Jamoa 15 iyun kuni Los-Anjelesda Yangi Zelandiyaga qarshi o‘yin bilan jahon chempionatini boshlaydi.

Генеральный секретарь FIFA Маттиас Графстрём заявил, что провел конструктивную и позитивную встречу с главой футбольной федерации Ирана Мехди Таджем, выразив уверенность в участии страны в чемпионате мира.
«У нас была отличная и конструктивная встреча с футбольной ассоциацией Ирана. Мы тесно сотрудничаем и с нетерпением ждем их на чемпионате мира», — сказал Графстрём агентству Reuters.
Иран должен провести все три матча группового этапа в США, но участие команды в турнире с 11 июня по 19 июля оказалось под вопросом после того, как США и Израиль начали атаки на Иран 28 февраля, что спровоцировало региональный конфликт.
Дополнительные вопросы возникли после того, как президенту Футбольной федерации Исламской Республики Иран Таджу было отказано во въезде в Канаду на конгресс FIFA в Ванкувере в этом месяце.
Делегация во главе с Таджем была развернута в главном аэропорту Торонто, сославшись на «неприемлемое поведение иммиграционных чиновников», и пропустила предчемпионатное собрание FIFA в Ванкувере.
В 2024 году Канада признала Корпус стражей исламской революции Ирана «террористической организацией», и канадское правительство заявило, что Таджу было отказано во въезде из-за его предполагаемых связей с КСИР.
Графстрём отказался вдаваться в подробности визовой ситуации для иранских игроков, но отметил, что стороны обсудили операционные вопросы в Стамбуле и провели позитивный обмен мнениями.
Тадж заявил, что у федерации была хорошая встреча с чиновниками FIFA. «Я рад, что они выслушали все 10 пунктов Ирана и предложили решения по каждому из них. Надеюсь, наша сборная сможет поехать на чемпионат мира без проблем и добиться там отличных результатов», — сказал он.
Иран просил перенести матчи ЧМ в Мексику, но президент FIFA Джанни Инфантино настоял на проведении всех игр на изначально запланированных стадионах.
Сборная Ирана отправится в тренировочный лагерь в Турции в понедельник, а затем переедет на базу в Тусоне, Аризона, в начале июня. Команда начнет чемпионат мира 15 июня матчем против Новой Зеландии в Лос-Анджелесе.