AQSh Senati parlamenti xodimi Elizabet MakDonu respublikachilarning prezident Donald Trampning Oq uydagi bal zali bilan bog‘liq xavfsizlikni yaxshilash uchun soliq to‘lovchilarning pullaridan foydalanish rejasiga to‘siq qo‘ydi. Demokrat senatorning ma’lum qilishicha, MakDonu taklif qilingan mablag‘ ajratish palataning byudjet qoidalariga mos kelmasligini aniqlagan.
Tramp bal zalining o‘zi 400 million dollarlik xususiy xayr-ehsonlar hisobidan moliyalashtirilishini bir necha bor ta’kidlagan. Biroq respublikachilar maxfiy xizmatga bal zali va boshqa rejalashtirilgan yer osti inshootlari bilan bog‘liq xavfsizlikni yaxshilash uchun 1 milliard dollar ajratishga harakat qilgan.
Demokratlar bu taklifni keskin tanqid qilib, ko‘plab amerikaliklar yashash narxining oshishi, jumladan, yoqilg‘i narxining ko‘tarilishi bilan kurashayotgan bir paytda uni keraksiz hashamatli loyiha deb atashgan. Senat Byudjet qo‘mitasidagi yetakchi demokrat senator Jeff Merkli idorasiga ko‘ra, MakDonu xavfsizlik mablag‘larini respublikachilar Senatda 60 ovoz to‘plashdan qochish uchun foydalanayotgan tezkor byudjet jarayoni orqali o‘tkazib bo‘lmasligini aniqlagan.
Respublikachilar palatada 53-47 ko‘pchilikka ega, shuning uchun agar qaror o‘z kuchida qolsa, ular demokratlarning yetarli qo‘llab-quvvatlashini olishda qiynaladi. Merkli demokratlar respublikachilarning Senat qoidalarini qondirish uchun qonunchilikni qayta yozishga urinishlariga qarshi chiqishda davom etishini aytgan.
Bahsli mablag‘ asosan immigratsiya nazoratiga qaratilgan va respublikachilar demokratlarning yordamisiz o‘tkazmoqchi bo‘lgan 72 milliard dollarlik keng qamrovli xarajatlar paketining bir qismidir. Demokratlar Trampning immigratsiya siyosati uchun qo‘shimcha mablag‘ga, agar kengroq islohotlar kiritilmasa, qarshi. Ayniqsa, yanvar oyida Minnesota shtatida federal immigratsiya agentlari ishtirokidagi operatsiyalar paytida AQSh fuqarolari halok bo‘lganidan keyin.
Respublikachilar xavfsizlik mablag‘lari prezidentni himoya qilish uchun zarur ekanligini ta’kidlagan. Ular aprel oyida Vashingtonda bo‘lib o‘tgan, Tramp ishtirok etgan qora galstukli media tadbiriga go‘yoki qurollangan shaxs kirishga uringan voqeaga ishora qilgan. Tramp bal zali 2028-yil sentabrigacha, ikkinchi muddatining oxiriga qadar qurib bitkazilishini kutayotganini aytgan.

Парламентарий Сената США Элизабет МакДоно поставила серьезное препятствие республиканцам, стремящимся использовать деньги налогоплательщиков на модернизацию безопасности, связанную с запланированным Белым домом бальным залом президента Дональда Трампа. Как сообщил демократический законодатель, МакДоно постановила, что предлагаемое финансирование, как оно прописано в законопроекте о расходах, не соответствует бюджетным правилам палаты.
Трамп неоднократно заявлял, что сам бальный зал будет финансироваться за счет 400 миллионов долларов частных пожертвований. Однако республиканцы стремились включить 1 миллиард долларов для Секретной службы на улучшение безопасности, связанное с бальным залом и другими запланированными подземными сооружениями.
Демократы резко раскритиковали предложение, назвав его ненужным роскошным проектом в то время, когда многие американцы борются с растущей стоимостью жизни, включая более высокие цены на топливо. По данным офиса сенатора Джеффа Меркли, ведущего демократа в Бюджетном комитете Сената, МакДоно определила, что финансирование безопасности не может быть принято в рамках ускоренного бюджетного процесса, который республиканцы используют, чтобы избежать необходимости 60 голосов в Сенате.
Республиканцы имеют большинство 53-47 в палате, поэтому они будут испытывать трудности с получением достаточной поддержки демократов, если решение останется в силе. Меркли заявил, что демократы продолжат оспаривать любые попытки республиканцев переписать законодательство для удовлетворения правил Сената.
Спорное финансирование является частью более широкого пакета расходов в 72 миллиарда долларов, сосредоточенного в основном на иммиграционном контроле, который республиканцы надеются принять без поддержки демократов. Демократы выступают против дополнительного финансирования иммиграционной политики Трампа, если не будут включены более широкие реформы, особенно после инцидентов в Миннесоте в январе, когда граждане США были убиты во время операций с участием федеральных иммиграционных агентов.
Республиканцы утверждали, что финансирование безопасности необходимо для защиты президента. Они сослались на инцидент в апреле в Вашингтоне, когда якобы вооруженный человек пытался проникнуть на мероприятие в черных галстуках с участием Трампа. Трамп заявил, что ожидает завершения строительства бального зала к сентябрю 2028 года, к концу своего второго срока.