Moskva meri Sergey Sobyaninning ma'lum qilishicha, Ukraina Qurolli kuchlari 17-mayga o‘tar kechasi Moskva viloyatiga hujum uyushtirdi. Ukraina pabliklari bu Rossiya qo‘shinlarining Ukrainaga bosqini boshlanganidan beri Moskvaga qilingan eng yirik hujum ekanini va o‘nlab obyektlarga shikast yetganini yozmoqda.
Sobyaninning Telegram kanalidagi xabarlaridan ma’lum bo‘lishicha, yarim tundan tonggi soat 7 ga qadar Moskvaga yaqinlashayotgan 81 ta uchuvchisiz uchish apparati urib tushirilgan, oxirgi bir sutka ichida esa havo hujumidan mudofaa kuchlari jami 120 dan ortiq dronni yo‘q qilgan.
Sobyaninning so‘zlariga ko‘ra, zarbalardan biri Kapotnyadagi Moskva neftni qayta ishlash zavodining kirish joyiga to‘g‘ri kelgan va u yerda quruvchilar jarohat olgan. “Zavod texnologiyasiga zarar yetmagan”, — dedi shahar rahbari. Guvohlar tomonidan olingan kadrlarda dronning zavod yaqiniga qulayotganini ko‘rish mumkin. Uning aynan qayerga tekkani noma’lum.
Dronlar hujumi oqibatida, dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, 12 kishi jarohatlangan, ularning aksariyati zavod kirish joyi yaqinida bo‘lgan. Bundan tashqari, uchta uyga shikast yetgan. Astra nashrining xabar berishicha, Zelenogradda (Moskva tarkibiga kiradi) turar joy binosining fasadiga zarar yetgan. Guvohlar Mixaylov ko‘chasidagi ko‘p kvartirali turar joy binosiga dron kelib urilishi oqibatlari aks etgan fotosuratlarni olgan.
Zelenograddagi zarbaning nishoni elektron va optik texnika ishlab chiqaruvchi “Elma” texnoparki bo‘lgan.
Ukraina dronlari hujumidan keyin Moskvaning Sheremetevo aeroportida yong‘in yuz berdi, deb xabar bermoqda Astra. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, yong‘in uchinchi uchish-qo‘nish yo‘lagida boshlangan. Aeroport ma’muriyati u yerga dron bo‘laklari qulaganini hamda ular “yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish va havo kemalari hududlaridan xavfsiz masofada” ekanini ma’lum qildi. Hujum vaqtida aeroport yopib qo‘yildi, buning oqibatida 200 ga yaqin reys bekor qilindi va kechiktirildi. Samolyotlarning bir qismi zaxira aerodromlariga yo‘naltirildi.
Moskva viloyati. Viloyatda amalga oshirilgan hujum oqibatida uch nafar mahalliy aholi vakili halok bo‘ldi, to‘rt kishi jarohatlandi, deb xabar berdi gubernator Andrey Vorobyov. Uning so‘zlariga ko‘ra, Ximkidagi turar joy binolariga dron kelib urilishi oqibatida bir ayol, Mitishchida esa bir erkak va bir ayol halok bo‘lgan.
Gubernatorning ma’lum qilishicha, dronlar Krasnogorsk va Dedovskdagi ko‘p kvartirali uylarga, Istra yaqinidagi Agrogorodok va Naro-Fominsk yaqinidagi Subbotino qishlog‘idagi xususiy xonadonlarga urilgan. Guvohlar tomonidan olingan tasvirlarga ko‘ra, Ximkida dron ko‘p kvartirali uyga tekkan, rasmiylar ushbu ma’lumotni tasdiqladi.
Rossiya Qurollani kuchlari ham, o‘z navbatida, 17-mayga o‘tar kechasi Ukrainaning bir nechta shaharlariga hujum uyushtirdi.
Dneprga qilingan dronlar hujumi oqibatida, mahalliy rasmiylarning ma’lum qilishicha, bir nechta yong‘in kelib chiqqan. Uch kishi jarohatlangan. Bitta korxona va xususiy uylarga shikast yetgan.
Zaporoje viloyatining Zaporoje tumanida esa Rossiya Qurolli kuchlarining zarbasi oqibatida avtoyonilg‘i quyish shoxobchasi shikastlangan. Rasmiylarning xabar berishicha, bir ayol jarohat olgan.
Rossiya Qurolli kuchlari Sumi shahriga ham hujum qildi, buning oqibatida ko‘p kvartirali turar joy binolarining oynalari sinib ketgan, savdo markazlaridan biri va avtomobillarga zarar yetgan.
Tunda Rossiya Xarkovga ham zarba berdi, deb xabar qildi Ukraina Favqulodda vaziyatlar davlat xizmati. Hujum tufayli yettita yengil avtomobil yonib ketgan. Portlash to‘lqini oqibatida ko‘p kvartirali va xususiy uylarning oynalariga shikast yetgan. Hech kim jarohatlanmagan.
Ukraina Qurolli kuchlari Havo kuchlarining bayonot berishicha, Rossiya tun davomida jami 287 ta uchuvchisiz uchish apparatini ishga tushirgan, ulardan 279 tasini urib tushirishga muvaffaq bo‘lingan. Sakkizta dron yettita hududga kelib urilgan, bundan tashqari, dron bo‘laklari ham yettita joyga qulagan.
“Ushbu hafta davomida rossiyaliklar Ukraina bo‘ylab 3170 dan ortiq zarba beruvchi dron, 1300 dan ziyod boshqariladigan aviabomba va 74 ta turli turdagi raketalar otdi, ularning aksariyati ballistik raketalardir. Turar joy binolari va boshqa fuqarolik infratuzilmalariga ko‘plab zarbalar berildi. Afsuski, hafta davomidagi o‘qqa tutishlar oqibatida 52 kishi halok bo‘ldi… Yana 346 kishi, jumladan, 22 nafar bola jarohatlandi”, — deb yozdi Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy tungi hujumlardan so‘ng o‘zining Telegram kanalida.

Мэр Москвы Сергей Собянин сообщил, что Вооруженные силы Украины в ночь на 17 мая совершили атаку на Московскую область. Украинские паблики пишут, что это крупнейшая атака на Москву с начала вторжения российских войск в Украину, повреждены десятки объектов.
Согласно сообщениям Собянина в Telegram, с полуночи до 7 утра были сбиты 81 беспилотник, приближавшийся к Москве, а за последние сутки силы ПВО уничтожили более 120 дронов.
По словам Собянина, один из ударов пришелся на въезд Московского нефтеперерабатывающего завода в Капотне, где пострадали строители. «Технологии завода не повреждены», — заявил мэр. На кадрах, снятых очевидцами, видно падение дрона рядом с заводом. Куда именно он попал, неизвестно.
В результате атаки дронов, по предварительным данным, ранены 12 человек, большинство из них находились у въезда на завод. Кроме того, повреждены три дома. По сообщению издания Astra, в Зеленограде (входит в состав Москвы) поврежден фасад жилого дома. Очевидцы опубликовали фотографии последствий удара дрона по многоквартирному дому на улице Михайлова.
Целью удара в Зеленограде был технопарк «Элма», производящий электронную и оптическую технику.
После атаки украинских дронов в аэропорту Шереметьево произошел пожар, сообщает Astra. По предварительным данным, возгорание началось на третьей взлетно-посадочной полосе. Администрация аэропорта сообщила, что туда упали обломки дронов, которые находятся «на безопасном расстоянии от зон обслуживания пассажиров и воздушных судов». Во время атаки аэропорт был закрыт, в результате около 200 рейсов были отменены и задержаны. Часть самолетов была перенаправлена на запасные аэродромы.
Московская область. В результате атаки в области погибли трое местных жителей, четверо ранены, сообщил губернатор Андрей Воробьев. По его словам, в Химках от удара дрона по жилым домам погибла женщина, в Мытищах — мужчина и женщина.
Губернатор сообщил, что дроны ударили по многоквартирным домам в Красногорске и Дедовске, по частным домам в Агрогородке под Истрой и в деревне Субботино под Наро-Фоминском. На снятых очевидцами кадрах видно, как дрон в Химках врезается в многоквартирный дом; официальные лица подтвердили эту информацию.
Российские вооруженные силы, в свою очередь, в ночь на 17 мая нанесли удары по нескольким городам Украины.
В результате атаки дронов на Днепр, по сообщениям местных властей, возникло несколько пожаров. Ранены три человека. Повреждены одно предприятие и частные дома.
В Запорожском районе Запорожской области в результате удара российских вооруженных сил повреждена автозаправочная станция. По сообщениям властей, ранена одна женщина.
Российские вооруженные силы также нанесли удар по городу Сумы, в результате чего выбиты стекла в многоквартирных жилых домах, повреждены один из торговых центров и автомобили.
Ночью Россия нанесла удар и по Харькову, сообщила Государственная служба Украины по чрезвычайным ситуациям. В результате атаки сгорели семь легковых автомобилей. Ударной волной выбиты стекла в многоквартирных и частных домах. Никто не пострадал.
Воздушные силы ВСУ заявили, что Россия за ночь запустила в общей сложности 287 беспилотников, из которых 279 удалось сбить. Восемь дронов попали в семь регионов, кроме того, обломки дронов упали еще в семи местах.
«За эту неделю россияне выпустили по Украине более 3170 ударных дронов, более 1300 управляемых авиабомб и 74 ракеты различных типов, большинство из которых — баллистические. Нанесены многочисленные удары по жилым домам и другой гражданской инфраструктуре. К сожалению, в результате обстрелов за неделю погибли 52 человека… Еще 346 человек, в том числе 22 ребенка, ранены», — написал президент Украины Владимир Зеленский в своем Telegram-канале после ночных атак.